şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: ruyada dusmek)
  • (bkz: vertigo)
  • psikiatri hocasının yaptığı açıklama jack london' ın "ilk insan" romanında geçer.
  • uyanik halden uyuma eylemine gecerken aradaki kucuk surecte meydana gelen hadise.
  • rüyada düşmekten çok daha farklı olarak, yüksekten düşmek gerçekten ayrı bir parçadır..
    neden derseniz, rüyada bir taşa takılıp, bir inek ile dans ederken, bir arı ile koşu yarışı yaparken falan aniden düşebilirsiniz..
    ama rüyada yüksekten düşmek gerçekten ayrı birşeydir..
    mesela ben bir keresinde çooook yüksek bir gökdelenin penceresinden dışarı bakıyordum.. uzaktan ben diyeyim 500 siz deyin 1000 metre boylarıyla karagöz ile hacıvat(2 tane palyaçoda olabilir.. ama ilk ihtimal daha kuvvetli) yaklaşıyordu.. ben bunlar yaklaştıkça bir panikledim.. "lan lan geliyolar lan" derken bi baktım aşağı düşüyorum.. gökdelende maşallah ne yüksekmiş.. düşerken izliyorum karagöz ile hacıvatın yaklaşmasını.. sonra uzakta bir balon gördüm.. altında sepeti içinde insanlar.. tam karagözle hacıvat yanımda belirdi.. bof dedim yumuşacık bir iniş yaptım yere kurşun hızıyla düşerken.. kafayı çarptıktan sonra da bir anda gözlerim fal taşı gibi açıldı..
    bu da böyle bir rüyamdır.. heh..
  • bir düşünceye göre..

atalarımızın bilinç altına saplanmış bir fobi... ırklarımızın yüzyıllar boyu tasıdığı silemediğimiz korkudur...
    eskiden ağaç kovukları gibi yüksekçe yerlerde uyumak zorunda kalan ilkel insanın düşme korkusu rüyalarının ayrılmaz bir parçası olmuştur.....