şükela:  tümü | bugün
 • insan vücudu boşaltım sistemi ile hayata tutunur. bunlar: cinsel boşalma, fiziksel boşalma ( tuvalet ihtiyacı) stres atma gibi hayati öneme sahip olan yaşamın gerekliliği konusunda önemli bir yere sahip olan mekanizmalardır.

  bir de rüyalar vardır, herkesin farklı yorumladığı, farklı iddialar ortaya attığı ve üzerine binlerce bilimsel çalışma yapılmış gerçekliği ve faydası önemli bir yer tutan rüyalar.

  rüyalar nasıl boşaltım sistemi olabilir:
  mesela gün içerisinde stresli bir durum yaşadınız, acı bir haber aldınız ve aklınızdan çıkmıyor, sürekli üzgün ve düşüncelisiniz. gece yatağınıza uzandığınızda uyku sırasında, karmaşık veya kötü rüyalar görebiliyorsunuz hatta iş kabusa kadar varıyor. korkmayın; bilincimiz bir savaş veriyor ve yaşanan olumsuzlukları kendi içinde bitirmeye ve bilinçaltından dışarı atmaya ( boşalmaya ) çalışıyor. tabi bunun yanında size bir uyarıda veriyor; " bu durum devam ederse psikolojik rahatsızlık oluşacak " diye. çünkü her hastalık başta size bir belirti bir ipucu verir. siz de buna bağlı olarak hastahaneye gidersiniz. rüyalar da size ipucu verir. şuan ki ruh halinizin gördüğünüz kötü rüyalardan anlayabilirsiniz. sürekli kötü rüyalar görmek stres içinde yaşadığınızı ifade eder.

  hani (bkz: kurtlarını dökmek) diye bir deyim var. yani sıkıntıları ve üzüntüleri atayım kurtulayım düşüncesi. durumun farkında olan insanlar, sıkıntılarından kurtulmadığı sürece başına bela olacaklarını iyi bilirler, hatta rüyalarına bile etki edeceği ve kabus olarak belireceğininde farkında. o yüzden bilinç " rüya " mekanizmasına ihtiyaç duymadan kendi işlerini kendi görürler.

  askerlik yapmış ama yıllar sonra yine rüyanızda askerlik yaptığınızı görüyorsanız daha önce sizi çok etkilediğini ve askerliği anımsatan bir şeylere rast geldiğinizi gösterir.
  aynı durum ayrıldığınız sevgiliniz içinde geçerlidir. sık sık onu rüyanızda görmeniz, siz de iyi veya kötü bir etki bıraktığını ve bilincinizin bu durumdan kurtulmak için bilinçaltınızı boşaltmaya çalışmasını gösterir.

  rüyanızda sık sık sevgiliniz, askerlik, anne babanızı görüyorsanız ilki etki diğer büyük faktör ise; size onları " anımsatan " şeylerin var olmasıdır. sevgiliye ait bir hediye, anneye ait bir elbise gibi. bu durumdan kurtulmak için hatıralardan kaçmak gerekli.

  umudunuzu kırmayayım ama, hatıralardan kaçmak biraz zordur. müslüm gürses'in sana benziyor şarkısının sözlerine dikkatli bakın;

  " tadın sinmiş suyuna, taşına, toprağına
  bu şehirde ne varsa hepsi sana benziyor "

  hatıralardan acı verdiğini ve kaçmak isteyip bunu başaramayan bir profili gözler önüne seriyor.
 • (bkz: so what)