• önemli ya da önemsiz olarak gün içerisinde görüştüğüm ya da düşündüğüm kişiler rüyalarıma giriyor. böylelikle "kimi düşünmüşüm de haberim yok?" sorusunun cevaplarına ulaşabiliyorum.

bilinçaltım sağ olsun en ufak bir ayrıntıyı bile es geçmeden "dur bak bununla ben bir rüya kurgularım evlere şenlik!" deyip atıyor kesesine. ne gerek var, ben yaşarken sallamamışım sen? bilinçaltı? amacın ne zırıltı?

sonra gelsin en kaliteli aksiyon, gerilim, korku gösterileri.

napıyım? uyumadan önce alice harikalar diyarında'yı mı okuyum? tavşanların izinden fantastik maceralara atılayım?

bu durumu aşşırı bilimsel olarak araştırdım ve "bilinçteki sıçmalar" diye bir kitap buldum. tam benlik. allah razı olsun yazandan, haberini yapandan. bilim bin puan daha kazanmış olabilir bu kitapla.
    bilinçteki sıçmalar

kitabın adı "bilinçteki sıçramalar"ken hürriyet "sıçmalar" yazarak sübliminal bir mesaj mı veriyor acaba?

öte yandan o kitaptan bağımsız olarak şöyle bir şeyler de buldum:

"bilinçaltının rüyalarımızı etkilemesi ile ilgili genel olarak düşünülen kanılar şunlardır:

-bilinçaltı biz farkında olmadan çalışan, biz uyku halindeyken vücut fonksiyonlarımızın çalışmasını sağlayan kısmımızdır.

-hayatınızın negatif etki altında olduğu, huzursuz ve sıkıntılı olduğunuz dönemlerinde bu etkiler bilinçaltınıza da yansır. gördüğünüz rüyalar çoğunlukla korkutucu olmasa bile huzursuz edici ve sıkıntı verici, olumsuz duygular uyandıran rüyalar olmaktadır.

-pozitif etkiler altında olmanız ve kendinizi iyi hissetmeniz de aynı şekilde bilinçaltınıza yansımaktadır. bu dönemlerdeki rüyalarınızın büyük kısmı güzel duygular uyandıran, ferahlık ve mutluluk veren rüyalar olur.

-arnold mindell, bilinçaltına farklı bir yaklaşımla "rüya nesnesi" adını vermiştir. onu bir nehir gibi ara vermeksizin akan bir rüya olarak görür.

-mindell'e göre rüyalarımız bu bütünlüğün içinden çekilmiş fotoğraflardır.

-psikolog erich fromm ise rüyaların unutulmuş bir dil olduğunu ve rüyalarla hayallerin zihnimizin en önemli ifadeleri arasında yer aldığını söyler.

-bilinç perdesi tarafından gizlenmiş olan birçok şey, biz uyku halindeyken bağlarından kurtularak serbest kalır. rüyalar benliğimizin veya evrenin henüz bilmediğimiz gizli gerçeklerinden bize doğru simgeler veya doğrudan görüntüler halinde gelir.

-psikologlar kişi uyku halindeyken bilinçaltının mesajlarına daha kolay ulaşır.

bilinçaltı uyku sırasında kontrolümüzde değildir ve bazen kendini tamamıyla ortaya sürer."

yok hayatım negatifmiş yok bilmem ne. siz hiç yatmadan önce alerji ilacı kullandınız mı? sensin negatif.
  • insan vücudu boşaltım sistemi ile hayata tutunur. bunlar: cinsel boşalma, fiziksel boşalma ( tuvalet ihtiyacı) stres atma gibi hayati öneme sahip olan yaşamın gerekliliği konusunda önemli bir yere sahip olan mekanizmalardır.

bir de rüyalar vardır, herkesin farklı yorumladığı, farklı iddialar ortaya attığı ve üzerine binlerce bilimsel çalışma yapılmış gerçekliği ve faydası önemli bir yer tutan rüyalar.

rüyalar nasıl boşaltım sistemi olabilir:
    mesela gün içerisinde stresli bir durum yaşadınız, acı bir haber aldınız ve aklınızdan çıkmıyor, sürekli üzgün ve düşüncelisiniz. gece yatağınıza uzandığınızda uyku sırasında, karmaşık veya kötü rüyalar görebiliyorsunuz hatta iş kabusa kadar varıyor. korkmayın; bilincimiz bir savaş veriyor ve yaşanan olumsuzlukları kendi içinde bitirmeye ve bilinçaltından dışarı atmaya ( boşalmaya ) çalışıyor. tabi bunun yanında size bir uyarıda veriyor; " bu durum devam ederse psikolojik rahatsızlık oluşacak " diye. çünkü her hastalık başta size bir belirti bir ipucu verir. siz de buna bağlı olarak hastahaneye gidersiniz. rüyalar da size ipucu verir. şuan ki ruh halinizin gördüğünüz kötü rüyalardan anlayabilirsiniz. sürekli kötü rüyalar görmek stres içinde yaşadığınızı ifade eder.

hani (bkz: kurtlarını dökmek) diye bir deyim var. yani sıkıntıları ve üzüntüleri atayım kurtulayım düşüncesi. durumun farkında olan insanlar, sıkıntılarından kurtulmadığı sürece başına bela olacaklarını iyi bilirler, hatta rüyalarına bile etki edeceği ve kabus olarak belireceğininde farkında. o yüzden bilinç " rüya " mekanizmasına ihtiyaç duymadan kendi işlerini kendi görürler.

askerlik yapmış ama yıllar sonra yine rüyanızda askerlik yaptığınızı görüyorsanız daha önce sizi çok etkilediğini ve askerliği anımsatan bir şeylere rast geldiğinizi gösterir.
    aynı durum ayrıldığınız sevgiliniz içinde geçerlidir. sık sık onu rüyanızda görmeniz, siz de iyi veya kötü bir etki bıraktığını ve bilincinizin bu durumdan kurtulmak için bilinçaltınızı boşaltmaya çalışmasını gösterir.

rüyanızda sık sık sevgiliniz, askerlik, anne babanızı görüyorsanız ilki etki diğer büyük faktör ise; size onları " anımsatan " şeylerin var olmasıdır. sevgiliye ait bir hediye, anneye ait bir elbise gibi. bu durumdan kurtulmak için hatıralardan kaçmak gerekli.

umudunuzu kırmayayım ama, hatıralardan kaçmak biraz zordur. müslüm gürses'in sana benziyor şarkısının sözlerine dikkatli bakın;

" tadın sinmiş suyuna, taşına, toprağına
    bu şehirde ne varsa hepsi sana benziyor "

hatıralardan acı verdiğini ve kaçmak isteyip bunu başaramayan bir profili gözler önüne seriyor.
  • buna adım kadar eminim.
    sanki rüya gördükçe bir şeyler beni terkedip gidiyor. sıkıntılarım, korkularım, çekindiğim ne varsa.
    son zamanlarda sık sık geçmişte sorun ettiğim şeyleri görüyorum, bir dükkandayım kahve alıyorum ama param yok çok utanıyorum, herkesin içinde tepetaklak düşüyorum eteğim açılıyor rezil oluyorum, kaldığım yurtlarda ara ara düşündüğüm ve beni rahatsız eden şeyleri görüyorum, kendi düğünümden kaçıyorum, bir hapishaneden kaçtığımı görüyorum hapishane dediğim yer olmayı hiç istemediğim ama olmak zorunda olduğum yer, beni sevdiğini düşündüğüm insanları yeterince sevemeyip acı çektiğimi görüyorum, sevdiğim insanların cenazesinde hüngür hüngür ağlıyorum, başaramamaktan korktuğum şeyleri görüyorum...
    evet bunların hepsini de zaman zaman düşündüm biliyorum, korkularım onlar benim.
    sanki bilinçaltımdan bir balon yükselip rüyalarımla uçup gidiyorlar. rüyalarım bilinçaltımın gökyüzü.
    içten içten bu dertten de kurtulduk diyip rahatlıyorum.
    son zamanlarda o kadar çok yaşıyorum ki bunu hissediyorum ruhum temizleniyor.
    bu yorucu ama çöp kutusunu boşaltmak gerek.
hesabın var mı? giriş yap