şükela:  tümü | bugün
  • asıl başlık rüyalarda hissedebildiğimiz duyuların gerçek hayat ile olan bağlantısı.

aslında başka bir konuya değinecektim rüyalarımızın bizim diğer evrenlerdeki yaşamlarımız olduğuna ama bu konuyu bir çıkarttım dedim.

rüyalar, insanlık tarihin cevap bulamadığı sorulardan birisi. neden rüya görürüz, neden rüyalarda bedensel acıları hissederiz? yoksa acı kavramı düşünce de mi sadece? gibi gibi uçsuz bucaksız soru evreni. ilk önce neden rüyada acı çekeriz sorusuna yanıt vermek istiyorum bu entryim de diğer sorulara başka entryilerim de cevap vereceğim.

thalamusta ısıyı, ağrıyı... algılarız. onun zarar verip vermeyeceğini kortexte(beyinin üst kısmı) karar veririz. o zaman rüyalarımızda hissettiğimiz acı, ısı, soğukluk buralardan geçiyor demektir ama biz bunları yaşamıyoruz yani bunlar olan şeyler değil sadece beynimizin bir oyunu. biz bu ağrıları hissediyorsak rüyada gerçek hayatta da hiçbir şey olmadan hissedebiliriz ayni zamanda da hissetmeyebiliriz. insanlık tarihinde beynini kontrol eden çok kişi yaşamıştır, yaşamaktadır. burda nöronları hastalarını es geçiyorum. en basit örneğiyle ateşte yürüyebilen insanlar. herkesin bildiğinin aksine ruhuyla değil beyniyle vücudunun komutasını eline alırlar. aşamalarda ilki rüyanın kontrolünü ele geçirin bunun için bir entry yazmıştım.
    ondan sonra gerçek hayatta denemeye başlayın kontrolü unutmayın büyük bir sabır ve erdem gereklidir bunlar için..
  • şöyle bir olay vardır ki bilinçaltınız zaten hayal, rüya gibi şeylerin gerçekliğini ayırt edemez, yani siz neyi hayal ederseniz bilinçaltınıza bu yaşanmış olarak kabul edilir... çok sık rüya gören biri olarak bazen öyle bir noktaya geliyorum ki hatırladığım şeyin rüya mı yoksa daha önce hayal ettiğim bir şey mi yoksa gerçekten yaşadığım bir şey mi olduğunu anlayamıyorum. zaten kaldı ki ben rüyamda bir kolumu kaldıramıyor ve bunun sıkıntısı içerisinde uyandığımda kolumun üstüne ters bir şekilde yatıp uyuştuğunu görüyor isem gerçeklik rüyaya müdahele ediyor demektir şöyle de bir gerçek var ki bir rüyamda şehirler arası yürümek zorunda kaldığımda uyandığımda bacak kaslarım ağrıyor ise bu da rüyanın gerçekliğe etkisini gösterir.

bir deney var basket oynayan grupların a kısmı antrenman yapıyor, b kısmı antrenman yaptığını hayal ediyor, c kısmı hiç bişi yapmıyor ve a grubu ile b grubu performansı kafa kafaya çıkıyor, c grubunun performansı düşük çıkıyor.