*

• güzel bir rüya görürken yaşanırsa hayal kırıklığı yaşatan ama bir kabus görürken de "nasıl olsa bu yaşadıklarım rüya şu uçurumdan atlıyımda uyanayım bari" diye rahatlamamızı sağlar.
  • daha beteri gerçek hayattayken gerçek hayatta olduğunu anlamaktır.
    kafayı bir yere çarpıp, bayılıp, geçici hafıza kaybına uğrarsınız.
    birden gözlerinizi açarsınız; bulunduğunuz yeri, zamanı, etrafınızdaki kişileri tanıyamazsınız.
    "rüyadayım sanırım, ahaha amma da komik, hadi uyanayım" dersiniz, tüm ıkınmalarınıza, gayretlerinize rağmen uyanamazsınız, zira rüyada değilsinizdir...
    polis, ambulans sirenleri ile hafızanız ufaktan yerine gelir, başınıza kötü birşeyler geldiğini anlar-hatırlarsınız, hastanede kafaya dikiş attırırken gerçekleri idrak edersiniz.
    kısacası gerçek hayattayken gerçek hayatta olduğunu anlamak, acılı versiyonudur rüyalısının...
  • ruyanın gercekle$icegine delalettir.ben denedim oldu.
  • "ne de olsa rüya" deyip saçmalama hakkını sonuna kadar kullanmaktır.
  • bu durumun parapsikoloji bilimindeki adı lusid ruya'dır.bazı teknikleri kullanarak bu durum geliştirilebilmektedir.mesela rüyanıza kısmen veya tamamen hakim olabilirsiniz.bu sizin deneyeminize, düşünce gücünüze ve özellikle bunu yaparken inanmanıza bağlıdır.her insan hayatında bir veya iki kere lusid rüya görebilir, tabi ki bu durumla ilk kez karşı kaşıya kalırsanız ürküp uyanabilirsinizde.bazı insanlar ise devamlı lusid rüya görebilmektedir.hiç lusid rüya görmemiş ve sizde görmek istiyorsanız çeşitli teknikler sayesinde bu uyku durumuna geçebilirsiniz.bunlar oldukça basit uygulanabilir tekniklerdir.lusid rüyayı en kolay sabaha karşı uyku ile uyanıklık arasında bulunduğunuz an görebilirsiniz.mesela genelde haftasonları sabah uyanırız yarım saat daha yatıyım kalkarım deriz işte o dalma arasında çok çok rahat bir şekilde kendimizi bu dünyanın içinde buluverebiliriz.

rüyanıza tamamen hakim olabilmek için oldukça deneyimli olmanız gerekmektedir.lusid rüya görme egzersizlerini,tekniklerini düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.yine yukarıda yazdığım gibi bazı insanlarda bu özellik doğuştan vardır ve rüyasına istediği gibi yön verebilmektedirler.hakimiyet sizdeyken o dünyanın programcısı sizsinizdir ve o an ne düşlerseniz onu görebilirsiniz.mesela gözlerinizi kapayıp ormanda olduğunuzu düşleyin(ama buna gerçekten inanmalısınız)gözlerinizi açtığınızda kendinizi ormanda bulursunuz.o an sizin ruhunuz dışarıda gezdiği için hiç bir engel tanımadan her yerden geçebilirsiniz.örneğin; duvarların arasından,özellikle en rahat camların arasından geçebilirsiniz.

genellikle ben kendimi bir otoparkta ya da bizim binanın önünde düşlüyorum,sokaktaki arabaları motorsikletleri çalıyorum geziyorum,ölmek gibi bir durumda olmadığı için çok rahatsınız ancak rüya esnasında gerçek hayatta canınızı yakacak bir olayla karşılaşırsanız(genellikle bu rüyaya tam hakim olunamayan evrelerde görülür)gerçek hayattaki kadar canınız yanabilir.mesela bıçakla elinizi kestiniz, o an rüyada canınızın yandığını hissedebilirsiniz.rüyanıza tam olarak hakim olabiliyorsanız o zaman sadece gözlerinizi kapatıp rüya esnasında başınıza gelmiş olan anın yaşanmadığını düşünmeniz yeter.ve o zaman herşey başa döner.mesela rüyanızda birisiyle kavga ediyorsunuz ve o sizi kovalıyor hemen gözünüzü kapatıp kendinizi başka bir mekanda düşleyip o kişiden kurtulabilirsiniz..

herşey sizin elinizde.istediğiniz sürece herşeyi yapabilirsiniz.

not:psikyatrislerin büyük çoğunluğu bu gibi olaylara inanmamaktadırlar.fakat dünyanın bir çok ülkesinde hatta türkiye'de de, gizli parapsikolojik araştırmalar yapan bilim merkezleri bulunmaktadır.bu tür olayları incelemektedirler.(astral seyehat,telekinezi,levitasyon gibi..)
  • (bkz: waking life)
  • bazen bu farkindalik daha da yuksek olur ve ruya gorurken gercek hayattan gelen sesleri isitir ve ne olduklarini anlarsiniz. ornegin ruyada cok onemli bir basketbol macina cikmanin heyecani ile soyunma odasinda ayakkabilari baglarken, babanin odasinin kapisinin acildigini duyup "eyvah once tuvalete gidicek sonra cikip beni uyandiracak, yani 5 dakikam falan var en iyisi ben kendim uyaniyim" diyebilirsiniz. hatta "ulan belki saat sabahin ucudur, cisini yapip yatar ben en iyisi isime bakiyim macimi oyniyim, uyandirirsa da naapalim artik yapicak bisey yok" seklinde mantiksal dusuncelere bile dalabilirsiniz ruya esnasinda. maci kacirmak kotu olsa da, bu gercek ustu deneyimler insani cok iyi hissettirir, siradan dunyadan az da olsa uzaklasma firsati verir kisiye.
hesabın var mı? giriş yap