şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: rem uykusu)
 • yahu ben bu olaya inanmak istemiyorum zira bu kadar kısa sürmesi mümkün olamaz gibi hissediyorum. bildiğin sinema filmi gibi molalı felan izliyorum ben rüyalarımı, gayette zaman geçiyor. hatta en iyi örneği sabah alarm ertelerken yaşıyorum. yarım saat sonraya ertelediğimde kafamı koyar koymaz rüya başlıyor ve alarm çalınca rüya bölünüyor. ateistler bunu bana bi açıklayan rica edeyim.
 • tıpkı pet şişenin doğada 5000 yıl sonra yok olması safsatası gibidir...kim o kadar bekledi de gördü? aynı şekilde kim nasıl rüyaların bu kadar kısa sürdüğünü ölçtü? bence yalandır...mantıklı açıklamalar gerekli kesinlikle...
 • özellikle, gördüğünüz erotik rüyalar o kadar sürüyorsa erken boşalmaya delalettir... bu arada yeşil, murattır...
 • şehir efsanesidir. zira rüya görürken orayı burayı tekmeleyen, elini kolunu oraya buraya savuran bir insanı uyandırırsanız, rüyanın ortasında uyandırmış olursunuz ve uykusunda elini kolunu belki 10 saniye sallamış olan insanın rüyayı en az 10 saniyede gördüğü anlamına gelir. ama saatler sürdüğünü ben de sanmıyorum.
 • ispatlansa bile inanmak zorunda olduğumuzu sanmıyorum. yaşadığımıza inanmaya devam edelim, nasılsa hiçbir yağmur o kadar kısa süremez.
 • asla doğrulanmayacak olan teori.
 • sanırım sözlükçülerin bu böyle değildir diyerek çürüttükleri iddia. bu arada süper zeki ergen kardeşlerimiz bir gecede 1 rüya gördüklerini zannetse de o öyle değil.
  (bkz: bu başlıkta rüya problemini çözüyoruz panpalar)
 • benim dün gece doğruladığım ve bilimsel bir veri elde edemesem bile aslında deneyimlerle de farkına varılacağını düşündüğüm şey.

  erken kalkmak amacıyla dün erkenden saat 23:00 civarında yatağıma yattım. saat 02:10 gibi telefonuma arkadaşımdan mesaj geldi, yani mecburen uyanmak zorunda kaldım. mesajı cevapladıktan kısa bir süre sonra tekrardan yatağıma döndüm. yaklaşık 5 dakika içerisinde tekrardan uykuya daldığımı varsayıyorum.

  şimdi işin ilginç tarafına geçiyoruz. saat 03:40 gibi babam kapı zilini çaldı(anahtarını umutmuş, o saatte zile mi basılır demeyin). ben zil sesine uyandım ve sadece 2 kez kapı zilini duydum. son gördüğüm rüyada da kapı zili çalınmıştı ve rüya nereden bakarsanız bana 10 dakika gibi gelmişti. baba dedim kapı zilini kaç defa çaldın, 3 defa çaldım dedi. peki dedim kaç saniye aralıklarla çaldın. yaklaşık 10 saniye aralıklarla deyince işte o zaman anladım rüyadaki zaman kavramını.

  olayı özetlersek babam kapı zilini 3 defa çaldı, ilk zilde benim gördüğüm rüya başlamış oldu ve ben 2. zilde uyandım. benim gördüğüm rüya bana yaklaşık 10 dakika gibi gelmişti ama babam zile 10 saniye araklıklarla basmıştı. kısacası 10 saniyelik aralıkta 10 dakikalık rüya görmüş oldum.

  çok ilginç bir şey hala nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorum.
 • bu tarz iddiaların doğruluğunun kanıtlanma ihtimali olmamasına rağmen toplum hafızasında kesin kabul görmesini anlayamıyorum. misal ben, baya baya uzun metraj rüyalar görüyorum ve o an uyanırsam devamını izlemek için uyumaya devam ediyorum. yani rüyaların birkaç saniye sürmesi bana inandırıcı gelmese de, ben de bunu kanıtlayamıyorum işte. neyse, allah başka dert vermesin.