şükela:  tümü | bugün soru sor
 • psikanaliz ile rüyaların yorumu isimli kitaptan birkaç alıntı yaparak konuyu özet geçeceğim.
  strümpell'e göre rüyalarımızı unutmamızın sebeplerinden biri rüyalarımızdaki zayıf imajları unutmamız. bu, tıpkı gün içinde yaşadığımız sayısız duyum ve algıyı unutmamız gibi. fakat güçlü rüya imajlar daha çok hatırımızda kalır.
  bir diğer unsur ise rüyaların anlaşılırlıktan ve düzenden yoksun olmasıdır.rüyalarımız parçalara bölündüğü için onları hatırlamakta güçlük çekeriz.
  diğer konu ise rüyalarımızı az önemsememizden kaynaklanır. eğer ki rüyalarımıza daha fazla dikkat edersek, olağandan daha fazla onları anımsamaya başlarız.
  rüyaların anımsanması konusu ise şu şekilde dile getirilmiş : rüyaların çok büyük bir kısmı tamamen unutulduğu için belleğimizde kalan kısımları çarpıtırız. strümpell'e göre bilinç durumuna geldiğimizde rüyalarımıza kolayca eklemeler yapabilir ve rüyada bulunmayan her türlü şeyi gördüğümüze kendimizi inandırırız. egger'in bu durum hakkındaki yorumu da aynı kapıya çıkar. rüyalarımızı en kısa sürede kaydetmemiz gerekir aksi taktirde belleğimizdeki kopuk parçaları hayal gücümüzle tamamlamaya kalkışırız.
 • benim bu konuda daha ilginç bir fikrim var. bence gördüğümüz rüyalar bize dejavu suretiyle dönüyor.
  beynin sol lobu ışık çarpıyor daha hızlı öngörüyor falan hikayelerini ciddiye almıyorum.
  bir rüya görüyoruz, hatırlamıyoruz, günler, aylar, belki de yıllar sonra gördüğümüz olaya aa dejavu diyoruz. bence o hatırlayamadığımız rüyalarımız.
  bu dejavuyu bir gün sonra unuturuz o da ayrı. hatta hiç bir dejavu olayını hatırlamayız bile istisnalar hariç.