şükela:  tümü | bugün
 • esas olarak, ruzgar itkisiyle donen bir pervaneye bagli bir 'alternator’den olusur. alternatordeki bir miknatis * icinde dondugu sarimda* bir elektrik gerilimi olusturur ve sonuc olarak, bu iletken sarimda elektrik akimi olusur. daha sonra bu elektrigin gerilim ve akim duzeyi, trafo gibi araclarla arzu edilen duzeylere ayarlanir. dolayisiyla bir ruzgar turbini; pervane, buna bagli bir alternator ve ardindan gelen, voltaj ve akim duzenleyici veya donusturuculerinden olusur.
  (bkz: ruzgar enerjisi)
  (bkz: ruzgar enerji santrali)
 • ruzgar turbininin gucu; ruzgarin hizina, pervanelerdeki pala sayisina, palalarin uzunluguna ve geometrisine baglidir. ruzgara engel olacak yapilardan uzak bir yerde ve ruzgar hizinin yuksek olacagi yuksekliklerde konumlandirilmasi gerekir. kucuk bir sistem, bir binanin catisina da yerlestirilebilir. ancak bu durumda, pervanede olusan periyodik yukler bina iskeletine de aktarilmis olacaktir, binanin statigi, mukavemeti ve betonarmesi serisine kisaca yapi elemanlarina zevali dokunabilir.
  sunu da ekleyeyim bulunsun, lazim olur:
  http://www.absak.com/…ative_energy/wind_energy.html
 • * en basit tanımıyla, rüzgardaki kinetik enerjiyi, mekanik enerjiye dönü$türür..
  * mekanik enerji, direkt mekanizma vasıtasıyla kullanılacaksa genelde yel değirmeni olarak adlandırılır.
  * elde edilen mekanik enerji, elektrik enerjisine çevrilecekse, rüzgar jeneratörü olarak adlandırılır.
  * ikiye ayrılır: büyük bir bölümü yatay eksen boyunca dönme hareketi yaparken, bir kısmı da dikey eksende yapar.
  * denizde, karada hatta havada kurulanları bile vardır.
  * ifade ederken 1,5 mw - 5 mw gibi sayıları çok sevilir.
  * rüzgar türbinlerinde, dünya'daki pazar payı en yüksek üç $irket: danimarkalı vestas, abd'li general electric ve alman enercon'dur.
  * ve ayırca http://www.windpower.org/…/tour/wtrb/comp/index.htm
 • 2005 yilinda, general electric isimli enerji devi sirketin enerji ekipmanlari ve bagli urunlerden elde ettigi ciro 50 milyar dolar ile 150 milyar dolara yaklasan toplam cirosunun ucte birini olustururken, ruzgar turbini satis ve hizmetlerinden elde ettigi ciro 7 milyar dolara yaklasmistir.
  amerika kitasi alternatif enerji piyasasinda tartismasiz ustunlugu olan bu sirketin halihazirdaki yatirimlari ile birlikte gelecek 5 senelik satis tahminleri icerisinde enerji ekipmanlari sektorundeki satislarinin dortte birinden fazlasinin ruzgar turbinleri ile ilgili olacagi yonundedir.

  goldman sachs** isimli finans devinin 2005 kasiminda acikladigi sekilde ruzgar turbini piyasasi ve teknolojisine 1 milyar dolarlik yatirim planlamasini j. p. morgan chasein 250 milyon dolarlik baska bir hamlesi takip etmistir.

  amerika kitasi basta olmak uzere dunyanin degisik yerlerine ruzgar turbini tarlalari kurmak adina yola cikan sirketlerin icinde goruldugu gibi sadece enerji sirketleri degil yatirim sirketleri ve bankalar da yer almaktadir.

  ruzgar turbini pazari goruldugu gibi hukumetlerin desteginde gelisen karsiz bir pazar olmaktan cikip karliligi ongorulen ve yatirima cazip gorulen bir pazar haline gelmistir.

  abd yenilenebilir enerji kaynaklari konsulu isimli "non profit" organizasyonun aciklamasina gore buyuk baslar disinda, basta ruzgar turbinleri olmak uzere yenilenebilir enerji kaynaklarina yatirim yapan diger kucuk-orta olcekli sirket ve yatirim bankalarinin bu sektore sadece abd sinirlari icerisinde 2005 yilinda aktardigi 7 milyar dolarlik kaynagin 2006 icerisinde %25 artmasi beklenmekteymis.

  kaynak: http://www.nytimes.com/ 15.02.06

  ozet: petrolu bittiginde gidip ulke isgal eden, nukleer piyasasinda isler istedigi gibi gitmeyince dunyanin en sakat yonetimli ulkesine diklenen bir ulke dusunun ki gsmhsine gore cuzzi miktarlarda olsa da her sene neredeyse %25 bir artis gostererek ruzgar turbinine ve ilgili alanlara yatirim yapmakta.

  bisiklete ruzgar gulu takmaktan baska yollar dusunmenin, ruzgar gulumuzu saksilardan cikarmanin vakti geldi belki de.

  ulusal gurur adina yapilmasi gundeme gelen diger dis kaynakli hammaddelere dayanan guc santrallerinin yaninda, ruzgarli corak anadolu topraklarinin ustune kurulu hammaddesiz ve surekli gideri bakim olan uc yaprakli yonca tarlalarinda calisan kasketli mavi tulumlu yagiz delikanlilarin ruzgara karsi durusu daha anadoluludur, daha gurur vericidir.
 • rüzgar türbininde üretilen enerji, rüzgarin hizina (küpü ile dogru orantili), türbinin kanatlarinin dönerken olusturdugu alana, secilen türbinin (her rüzgar hizinda farkli verimlerde calisir) ve generatörün (%95 civarinda) verimlerine ve havanin özkütlesine baglidir.

  her türbinin rüzgarin hizina bagli calisma araliklari vardir ve bu calisma araligi türbinin teknik özelliklerinde belirtilir. türbini kuracaginiz yerdeki rüzgarin hizinin ölcümlerine ve türbinin teknik özelliklerine bakip uygun türbin secilir. sanilanin aksine türbinin dönmesi icin genel olarak 3-4 m/s'lik bir hiz yeterlidir, 10 m/s'de dönmeye basladigi iddia edilen türbinin hangi rüzgar hizinda nominal güce ulastigi ise merak konusudur! pervaneleri asiri rüzgarlar ve firtinalarda korumak ve güzide yollarimiza, evlerimize, kafamiza düsmelerini engellemek icin ayrica türbinlerin devreden cikacagi bir rüzgar hizi da mevcuttur ki bu hiz da 20-25 m/s civarinda bir hizdir.

  yükseklik arttikca, normal sartlarda rüzgar hizi da artar. rüzgar türbininde üretilen güc rüzgar hizinin küpü ile dogru orantili oldugundan, üretilen enerji miktari da yaklasik bu miktarda artar. ayni zamanda kulenin yüksekligi, yaklasik olarak pervanenin capina esit oldugundan, kulenin yüksek olmasi ayni zamanda pervane boylarinin uzun olmasi dolayisiyla olusturdugu dönme alaninin artmasina neden olur. sonuc olarak, kule boyu yükselen bir rüzgar türbini muhtemelen daha yüksek bir rüzgar hizinin etkisiyle dönecek ve daha genis bir alani tarayacak, formülümüzdeki iki parametre de arttigindan ve üretilen enerjimiz cosmus olacaktir.

  peki madem bu kadar süper birsey bizi kisitlayan yükseklik konusunda?

  *uzun boylardaki kulelerin nakliye maliyetinin yüksek olmasi
  *kurulum zorlugu
  *acik alanlarda estetik olarak hos durmamasi
 • büyük kuşların ölümle dans etmesine sebep olan zıkkım.
  http://www.epaw.org/…timedia.php?lang=en&article=b2
  edit: küçük kuşları da öldürüyormuş.
  http://www.th-eu-nit.com/…s-a-bats-a-year-worldwide
  her rüzgarın estiği yere kurulmaması lazım yani!
 • bozcaada'da başlarında oturan abilere göre tek masrafı senede birkaç kez yapılan yağlamalarıymış.
 • http://www.ruzgarjeneratoru.com/ böyle bir site var. forumunda amatörce yapılmış ki amatör dediğime bakmayın bildiğin ciddi mühendislik bilgisi istiyor, rüzgar türbinleri, jeneratörler var. kanatlar nasıl yapılır, konvertörler, aküler en azından maliyet hakkında, yapılış mantığını anlamak açısından oldukça faydalı bir site.
 • çok rahatsız edici olmasa da ses kirliliğine de yol açan enerji üretim araçlarıdır. güzel-kusur ilişkisi bakımından yaklaşırsak gözardı edilebilir, pekala.