şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rvsm hava sahasında uçmadan önce pilotların check etmesi gereken birçok döküman, alet ve bilgi vardır:
  *öncelikle uçuşun rvsm için onaylandığının kontrolü
  *uçulacak seviyedeki hava durumu tahminlerinin incelenmesi
  *rvsm için gerekli minimum uçuş aletlerinin uçakta varlığı ve çalıştıklarının test edilmesi
  *rvsm onayını etkileyecek veya kısıtlayacak herhangi bir operasyonel kısıtlamanın olup olmaması (şirket prosedürü veya havasahası notamı gibi)
  *teknik logbook un incelenmesi ve minimum olması gereken aletlerin inop olup olmadığının kontrolü
  *altimetre ve sistemleri besleyen staticler başta olmak üzere walk arraund check
  * altimetrelerin kontrolü

  minimum olması gereken aletler:
  *2 altimetrenin çalışır durumda olması
  *1 oto altittude control system(+/- 50 ft.)
  *1altittude alarm aleti (+/- 200 ft)
  *1 mode (c) ssr transponder

  bunların kontrolü normal uçuşlarda zaten yapılır rutindir 5 dk. lık iştir ama rvsm sahasında uçulacaksa özellikle avrupada extra özenle bu kontroller yapılmalıdır

  dip notlar:
  uçuş boyunca en az saatte bir altimetreler kontrol edilmelidir 2 altimetre arası fark +/- 200 ft i geçmemelidir.
  ayrıca clear edildiğiniz uçuş seviyesini (cfl) +/- 150 ft geçmemelisiniz.

  edit: trnsponder uçan pilot tarafında olmalıdır (pf)
 • 24 ocak 2002 de avrupa rvsm sahası yeniden düzenlenmiş ve kabul edilmiştir. 6 yeni uçuş seviyesi eklenmiştir. bunun nedeni atc kapasitesini yükseltmek, uçuş etkinliğini arttırıp yakıt sarfiyatını minimize etmek. hava trafik kontrollerinin iş yükünü azaltmaktır.
 • uçakların dikey ayırma mesafesini fl290'da 200 feetten 1000 feete düşüren uçuş terimi.

  hakkındaki detaylı bir bildiri için:
  http://www.oocities.com/turktatca/rvsm2.doc
 • bilal'ler de anlasın için;

  aynı hava koridoru üzerinde bulunan iki uçağın birbirleri üzerinden(dikey) uçarken (ya da karşılıklı geçerken) aralarında bulunması gereken min. yükseliktir. uçuş seviyesine göre 2000 ft ya da 1000ft'dir. mesela bir uçak 3500ft'de ise diğer uçak(aynı yönde ya da zıt yönde) onun ya 3800ft olarak üstünden ya da 3200ft olarak altından geçer.

  şu sıralar hava muhalefeti nedeniyle holding atan uçaklarda cycle yaparken durumu gözlemleyebilirsiniz. (1000ft ~ 300mt )

  buyrun: https://www.flightradar24.com/40.64,29.15/9

  ayrıca bir de overtaking videosu gönderelim: https://www.youtube.com/watch?v=_blhtdetzjs

  unutmadan, uçakların birbirleri üstünden bu kadar yakın gitmesi değil, birbirlerini bu kadar yakın mesafeden (horizantal) takip etmeleri tehlikeli olabilmektedir.

  (bkz: wake turbulance)

  (bkz: vortex)
 • selamlar. tekrardan, havacılıkla alakalı, sözlüğün %0.01'inin ilgisini çekecek bir entry ile karşınızdayım.

  teknoloji, ikinci dünya savaşından günümüze kadar olan süre içinde, tüm insanlık tarihinin toplamında olduğundan daha da fazla ilerleme kaydetmiştir ve kaydetmeye devam etmektedir. bu teknolojik gelişmeler, hayatın her alanında olduğu gibi, havacılık endüstrisinde de işlerimizi kolaylaştırma illüzyonu yaratıp, aslında kolaylaşan işe harcanan süreyi kısalttığı için, oradan artan süreye ekstra başka işlerin sıkıştırılmasına olanak sağladığından, işçiden çok işverenin yüzünü güldürmüştür. buna bir örnek de bugünkü konumuz olan rvsm, yani reduced vertical separation minima'dır.

  rvsm'den bahsetmeden önce, bu kavram uygulamaya konmadan önceki durumdan bahsedelim. #59417458 şu entrynin son paragrafında altimetrenin çalışma prensibinden bahsetmiştim. burada biraz daha açalım bu konuyu.

  barometrik altimetre, uçakta irtifayı ölçmeye yarayan cihazdır. çalışma prensibi ise statik basınç ölçümü ile elde edilen bilgiyi göstergeye irtifa olarak yansıtmaktır. deniz seviyesinde basınç havadakinden yüksek olduğu için barometrik altimetrenin doğruluk oranı çok yüksektir. ama irtifa arttıkça basınç da düşer ve bu altimetrenin hassaslığı da azalır. bu yüzden yüksek irtifalarda baro altimetrenin gösterdiği değer, gerçekte olduğumuz irtifadan biraz daha farklıdır. buna önlem olarak, birbirinin aksi istikamette uçan uçaklardaki dikey ayrım 29000 feet'e kadar 1000 ft, 29000 - 41000 feet arasında uçan uçaklar için ise (ki neredeyse bütün yolcu uçaklarının seyir irtifası bu seviyenin üzerindedir. çünkü basınçla birlikte hava yoğunluğu da azalır ve azalan yoğunlukla birlikte azalan sürtünme, yakıttan büyük oranda tasarruf edilmesine olanak sağlar) basınç azalmasından dolayı 2000 ft, bu seviyenin üzerinde ise 4000 feet olarak uygulanmaktaydı. bu 2000 ve 4000 ft'lik ayrım, altimetre hatasının uçakları birbirine tehlike arz edecek şekilde yakınlaşmasına karşı bir önlem olarak uygulandı.

  teknolojinin gelişmesiyle birlikte, gps de havacılık sektöründe kullanıma girmiş ve oto pilot sistemleri de yıllar geçtikçe daha hassas bir şekilde uçağı kumanda edebilme kabiliyetine kavuşmuştur. bunun üzerine icao (international civil aviation organization) oturup, 29000 feet üzerindeki dikey ayrımı da 1000 feet'e indirip, bu hava sahasını daha verimli kullanabilmek için bir çalışma başlattı. yapılan testler sonucunda bunun güvenli olduğuna karar verildi. akabinde, 1997 yılından itibaren 29000 - 41000 ft arasındaki hava sahası, özel bir hava sahası olarak tanımlandı ve adına reduced vertical separation minima (rvsm) airspace dendi. bu hava sahasının özel olmasının sebebi, her uçağın rvsm gerekliliklerini karşılayamaması, bu gerekliliklerin karşılanması için uçakta bulunan irtifa ölçme cihazlarının bazı özelliklere sahip olması gerekliliğiydi. bunun üzerine havayolu şirketleri de bundan faydalanabilmek için uçaklarını gerekli cihazlarla donatarak, bu özel hava sahasında bu seviyelerde uçabilmek kapasitesine sahip oldular ve önceleri 2000 ft'lik ayrım sebebiyle az sayıda uçağın sıkıştırılabildiği bu hava sahasının kullanım kapasitesi iki katına çıkmış oldu.

  günümüzde, havayolu taşımacılığının yaygınlaşmasıyla birlikte yolcu uçaklarının sayısının artarak vızır vızır uçtuğunu düşünürsek, bu uygulama bir devrim niteliğindedir. bu hava sahasında aynı anda uçabilecek uçak sayısı artırılmış, bu sayede hava yolu taşımacılığı daha da kullanılabilir hale gelmiş, sefer sayıları artmıştır.
 • reduced vertical seperation minimum kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir havacılık terimi.

  normalde iki uçak arasındaki dikey ayırım 1000 feet iken, altimetre hatalarından kaynakanacak tehlikeleri önlemek amacıyla bu rakam 29000 feet ile 41000 feet arasında, 2000 feet olarak uygulanır. teknolojik gelişmelere bağlı olarak uçaklarda, bu irtifalarda da hassas konum belirten aletlerin kullanılmaya başlamasıyla birlikte bu 2000 feetlik dikey ayırım tekrar 1000 feete düşürülmüş ancak bu irtifada uçacak uçaklara
  -2 adet birbirinden bağımsız çalışan altimetre
  -otopilot
  -xndr irtifa bilgisi raporlama sistemi
  -irtifa ikaz sistemi
  taşıma zorunluluğu getirilmiştir.