• dün akşam yine golünü yazmış, bir farkla öndeyken 10 kişi kalan takımın girdiği paniği silmiş oyuncu. takımın an itibariyle şampiyonluk sezonlarındaki gibi oyun değil oyuncu takımı olmasından kaynaklı uyum eksikliği, yaz dönemi çıkan transfer haberleri, kafasını kırmızıya boyaması (bizim halk sevmez böyle şeyleri) derken bir anda hedef adam statüsünü almıştı. halbuki adam gollerine kaldığı yerden devam ediyor. iyi oynamadığı maçlarda bile sağlam bir hücum tehditi sağlıyor. berbat oynadığı antalyaspor maçında bile negredo'nun golü onun savunma arkasına attığı koşu sayesinde geldi. topu ayağında fazla tutması gibi eleştirilecek yönleri elbette var ancak kadroda ileri uçta oynayan en komple oyuncu kendisidir, berbat oynanan maçların skorunu attığı bir koşu, çektiği bir şutla tak diye değiştirebilecek kalibreye de sahiptir. eleştirilecek adamlar sırasında en üstlerde yer almasını biraz da yukarıdaki sebeplere bağlıyorum.
  • beşiktaş'ımızın elinde kalan son forvet bükücü. sen de gitme he mi baboş?
  • saç boya rengini çok beğendiğim futbolcu.
    statta bağırdım boya numarasını ver diye duymadı.
    ne güzel bir kırmızı o ya!
  • benim görüşüme göre de forvete çekilmemesi gereken, hatta sağ açıkta bile oynatılmaması gereken futbulcu. bir kere sırtı dönük oynayan bir oyuncu değil. geçen sene galatasaray maçında herkes negredo'nun kaçırdığı golü hatırlarken aslında negredo sakatlanıp çıktığında babel'in forvete geçişiyle maçı kaybetmiştik. babel'in yeri sol açıktır ve zaten takımımızda orijinal mevkisi sol açık olan tek futbolcu da babel'dir. ne lens, ne quaresma ne de gökhan (diğerlerine kıyasla bir nebze katkı vermişliği vardır) sol kanatta verimli olan oyuncular değildir. boş yere düzeni bozmaya gerek yok.

forvet için larin'den çok umudum yok, çok sabit çok statik kalıyor. ya vagner love ile yaşanan savaş bitmeli (ki her şekilde bitmesi gerekiyor, yoksa adama boş yere iki sezon daha 2şer milyon euro vereceğiz, kadro dışı bıraktığımız vagner love'u da bu saatten sonra kimse almaz), ya da güven'e en azından avrupa ligi maçlarında ısındırılıp şans verilmeli.
  • geçen beşiktaş başlığına yazdım. beşiktaşın başına gelen en kötü şey bu garip sosyal medya gazlanmasıdır. (bkz: #81152762)

şimdi de başladı bi ryan babel santrafor olmalı saçmalığı.

bu arada bunu savunan adamlar cyle larini neden aldık diye yazdığımda "muazzam bi yatırım, yönetim harika iş çıkardı" diye toplu halde sosyal medyada kafa s.kiyordu geçen sene. ee şimdi larin için tarihi fırsat ama kimse oynasın demiyor. güven diye bir adam aldık kimse adını anmıyor.

varsa yoksa ryan babel. neden?? cunku tamamen sosyal medya yönlendirmesi.

babel gol atıyor ya kesin santrafor da oynar mantığı.

umarım bulaşmazlar bu adama. şu an eldeki 4 kanattan eli yüzü düzgün, ortasaha destek verebilen, kanattan skora destek sağlayan en iyi adam bu. koşulsuz şartsız kanada bu adam yazılır. sağ kanat için ise 3 aday var. allahın bu kulüp üzerine düşürdüğü en büyük lanet olan quaresma ile lens ve töre.

illa santrafora birini devşircekseniz jeremain lensi devrişin. sabah biri yazmış. önce dalga geçtim de sonra baktım 2011-13 yıllarında hollanda da oynatmışlar bunu santrafor
    https://www.transfermarkt.com.tr/…plus/0?saison=ges 34 maç oynamış 18 gol 19 asist yapmış eleman yıllar evvel.

işin komiği ryan babel de kariyerinde 34 maç santrafor çıkmış. 7 gol 4 asisti mevcut.
  • kanat oyuncusudur, net.

şöyleki, duygusal bakıldığında heyecan verici olsa da, az çok halı saha filan topa vuranlar bilirki herkesin bir top oynama şekli vardır, kimi atıp gider, kimi ayağına ister, kimi gücünü kullanır duvar olur, kimi tek vuruşçudur, direk kaleyi düşünür skora yönelik oynar, kimi markaj sevmez geri kaçar, kimi ilk önce pası düşünür, kimi birebircidir ..vs..vs

peki kendi ortamını bulamazsa ne olur?
    1- ezberi, yani oyunu bozulur,
    2- oyununu oynayamadığı için siniri bozulur, moralmen çöker,
    3- etrafındakilerle iyi anlaşamaz, takımı bozar,
    4- orjinal bölgesinde de aksamalar başlar,
    5- kendini göstermek için fırsat buldukça orjinal bölgesine kaçar, yerini boşaltır.
    6-yeni bölgesinin esas oğlanıyla geçinemez, saha dışı da etkilenir.

artık babel santrfor oynasıncılar hala aynı şeyi düşünüyor mu merak etmekteyim.

(bazı futbolcular çok mevkilidir, zengin oyun görüşü ve yapısı vardır, onlar da genelde hemen üst seviyelere çıkar ve sahada bir ağırlığı olur. bkz.adriano)
  • eğer elinizde hücum tarafında üç tane birbirinin yerinde maç içinde bulunan oyuncu olsa santrafor oynamasında bir sıkıntı olmazdı. ama işte beşiktaş'ın elinde öyle tarz adamlar yok. öncelikle ceteris paribus bir durum hayal edelim, formda q7-töre-lens gibi adamlarımız olsun, hepsinin oynadığı yer sağ açık, herhangi birisini sol açığa koyduğunda etkisi düşüyor içlerinde sadece töre sol açık bölgesinde bazen maç içinde görev alabilir ama o da o kadar etkili değil, lens ise liverpool üçlüsü gibi olmak istersen forvet kısmında içlerinde en az sırıtacak adam olur, q7 ise ayrı bir olay, liverpool gibi oynadığımızı hayal edin, üçlü her an değişmeli oynuyor, herkes diğerinin mevkisinde de etkili oluyor ve pas kanalında bazen sabit nokta bazense akan oyunda kaçan oyuncu modeline geçebiliyor hayali bir dünyada bunu beşiktaş'ta oynayan tüm oyuncular ile yapabilirsin ama q7'yi hayalimde bile bunları yaparken düşünemiyorum. adam sağ kanat bomboş olduğu durumlarda bile içeri penetre etmektense taç çizgisine doğru kontraya çıkan birisi, buna içeri gir desen de girmez.

karışık oldu ama durum bundan ibaret, beşiktaş elindeki adamlar ile böyle değişmeli bir sistem oturtamaz. çünkü elinde eski çağdan kalmış bir q7 var ve diğerlerinin de durumu çok iyi değil, böyle bir durumda da babel stoperler ile mücadeleye girmeyi sevmediğinden çok etkisiz kalır ki oynadığı birkaç basit maçta bile oralarda çok etkisiz oldu. faroe adaları takımına karşı bile etkisiz forvet görevi yapabilen babel'i türkiye liginde kayseri-malatya ve konya gibi kapanan takımların stoperleri hayattan bezdirir. peki babel hangi maçlarda o konuda alternatif olabilir derseniz de bize karşı açık oynayacak büyük rakiplere karşı denenebilir, çünkü elimizde ileri ara pas atmayı seven bir oğuzhan ve yeni gelmesine rağmen kumaşı iyi adem ile babel böyle takımlara karşı etkili olabilir. hollanda takımında da oynadığında böyle değerlendirildiğinde etkili koşuları ile sonuç alabildi ama tekrar diyorum bunu anadolu takımlarına karşı denediğinizde o boş koşuları bulması mümkün olamaz. bu sene çok uzun top oynadığımızdan kafa toplarında istasyon da olamayacağı için maç içinde beşiktaş takımı çok zorlanır.
  • bu adam santrafor oynayacağına pepe oynasın daha iyi. en azından yan toplarla falan gol atarız. bu adam forvetteyken gol atma ihtimalimiz hiç yok.
  • bizdeki tek mevkili ve tek rollü adamlardan biridir. bir diğer tek mevki ve rollü arkadaş da lens’tir.

- babel: sol açık, içe kat eder
    - lens: sağ açık, çizgi oyuncusu

maç içinde bunların kanat/yer/rol değiştirdiğini görürseniz kanalı değiştirebilirsiniz.
  • ne kadar gerizekalı insan var arkadaş bir de 40 yıldır futbol izliyorlar.

babele giden topların neredeyse hepsini sırtı dönük şekilde rahatca sakladığını, rakibine karşı fiziksel üstünlüğünü ve seri olmasının yarattığı tehdidi görmemek, oluşan pozisyonlarda yaptığı katkıyı görmemek futboldan anlamamayi gerektiriyor.

besiktasin orta sahasının taliscadan sonra vasata döndüğünü görmeyen, babelden sonra da kafasını taşlara vurur. şu an besiktasin kadrosunda açık ara en etkili adama yapılan muameleye bak.
hesabın var mı? giriş yap