şükela:  tümü | bugün
 • 31 haziran 1943 doğumlu saykodelik animasyonlarıyla nam yapmış kanadalı animasyoncu, artist, heykeltraş..

  hayatına göz atmak istersek; 1960'ların başında kanada ulusal film kurulu'nda çalışmaya başlamadan önce montreal güzel sanatlar müzesi'nde, arthur lismer (yediler grubu) üyesi olarak çalışmıştır.
  kanada ulusal film kurulu'nda, larkin çığır açan ödüllü animatör, norman mclaren dan animasyon tekniklerini öğrenmiştir. burada çalışırken, "walking (1969)"i hazırlamadan önce "syrinx (1965)" ve "cityscape (1966)" adlı 2 kısa film yapmıştır. "walking", 1970'de en iyi kısa film dalında oskara aday gösterilmiş ama kazanamamıştır.. 1972'de "street musique" adlı çalışmasıyla en iyi kısa film oskarı kazanmış ve bir daha da çizim yapmamıştır.. 1974'de mort ransen'in yönettiği "running time" adlı animasyonun çizimlerinde ve efekt düzenlemelerinde katkıda bulunmuştur.. 1978'de de kanada ulusal film kurulu'ndan ayrılmıştır.

  sonraki yıllarda larkin uyuşturucu ve alkol bağımlısı olup, sokaklarda yaşamaya başlamıştır.. 2004 yılında chris landerth'in 14 dakikalık larkin'ın hayatını anlatan "ryan" adlı kısa film tarzında belgeseliyle oskar kazanana kadar ryan sokaklarda yaşamıştır. (tam 26 sene!!!) “ryan (2004)” sonrasında laurence green'in yönettiği “alter egos (2004)” hazırlanmıştır.. 54 dakikalık bu belgeselde "ryan" animasyonunun yanı sıra, larkin ve landerth'in röportajları, larkin'in sokakta kaldığı zamanlarda beraber yaşadığı insanların da görüntülerine, söyleşilerine yer verilmiştir..

  yeniden iş sahasına dönen larkin, laurie gordon yönetimindeki chiwawa animasyon grubuna dahil olmuştur. ve tam 35 sene sonunda" spare change" adlı animasyonunu hazırlamıştır. iyi bir başlangıçtan sonra grupla beraber musivision firmasını kurmuşlardır. birçok büyük firmadan ödenek almış olmalarına rağmen hala maddiyatsızlıktan kısa film hazırlamaktan öteye gidememişlerdir. larkin'in ölümünden sonra musivision ve kanada ulusal film kurulu birleşmişlerdir. ölümünden önce mtv kanada'da yayınlamak üzere kötü alışkanlıkların (alkol ve uyuşturucu) zararları üzerine larkin beşer saniyelik reklamlar hazırlamıştır..
  14 şubat 2007'de akciğer kanserinin beyine sıçraması üzerine kanada'da saint-hyacinthe hastanesinde gözlerini hayata yummuştur..

  çalışmalarını izlemek için: http://www.nfb.ca/explore-by/director/ryan-larkin/
 • debussy'nin syrinxine hazırladığı animasyon çok güzel olan biri. klibi anlamlandırmak için şu kısa bilgi yeterli olur sanırım.
  (bkz: syrinx/@requiem)