• (bkz: ryan sessegnon/@ceyar i kim vurdu)

ingiltere şampiyonşip takımı fulham'da forma giyen 2000 (18) doğumlu benin asıllı geleceği parlak ofansif sol bek.

--- ryan sessegnon bölüm 2 ---

'' ryan sessegnon elbette 'premier ligin altı büyüğü'nden biri tarafından fetholunacaktır. onu fetheden teknik direktör ne güzel kumandan, onu fetheden takım ne şanslı takımdır. ''

tarih tekerrürden ibarettir. bu genç kardeşimiz, sahip olduğu potansiyel ve 'sol beklikten götüm götüm sol kanat oyunculuğu'na evrilen gelişimiyle sanki bizlere yıllar önce izlediğimizin bir filmin ilk sahnelerini tekrardan izletiyor; 'ryan sessegnon - gareth bale'nin yolu'. lakin ki öyle değildir. (bkz: gareth bale/@ceyar i kim vurdu) g.tüne motor takmışçasına hızlıydı; bu genco fizik kurallar dahilinde koşuyor.

bu çocuk geçen sene (2016/17) olduğu gibi bu sezonda da (2017/18 - yaş 18) şampiyonşip liginde 'düzenli olarak ilk onbirde oynayan en genç oyuncu' sıfatını taşıdı. süperstarı olduğu fulham'ın küme yükselmesine büyük katkıda bulundu. kariyerine başladığı sol bek pozisyonundan roberto carlos mevkisine (siz sahaya yayılın, tüm sol benim) evrilip, tüm sezon (2017/18) harika performans gösterdi.

transfer olacağı takımın ihtiyaçları, gelecekte oynayacağı pozisyonu tayin edecek. dolayısıyla bu filmin devamı gelir mi gelmez mi bilemem ama bu genconun da meziyetleri gereği gelecekte gareth bale gibi ofansif kanat pozisyonuna kaymaması için önünde bir engel göremiyorum.

---------- bonus ----------
    takımının detaylı incelemesi için bakınız;
    (bkz: fulham/@ceyar i kim vurdu)
    ---------- bonus ----------
  • (bkz: ryan sessegnon/@ceyar i kim vurdu)

ingiltere şampiyonşip takımı fulham'da forma giyen yeni milenyum* (17) doğumlu benin asıllı geleceği parlak ofansif sol bek.

zamanında (araplar tarafından satın alınmamış hormonsuz) paris saint germain'de 10 numaralı formayı terletmiş olan benin'li topçu (bkz: stephane sessegnon/@ceyar i kim vurdu)'nun kuzenidir.

ayrıca ikiz kardeşi (bkz: steven sessegnon/@ceyar i kim vurdu)'da takımının (fulham) u23 kadrosunda oynamakta. o da gayet yetenekli bir oyuncu ve 15 gün önce ingiltere u17 milli takımı formasıyla dünya şampiyonluğu yaşadı. büyük ihtimal fulham bu sezon sonunda (2017/18) ryan sessegnon'u kallavi bir fiyata bir premier lig ekibine okutup, yerine aynı mevki de oynayan ikizi steven sessegnon'u seneye parlatacak.

ryan sessegnon geçen sene (2016/17) altyapısından a takıma fırlayıp, a takımda forma giymeye başladığında şampiyonşip liginin uzak ara en genç oyuncusuydu. üzerinden bir senenin üstünde zaman geçmesine rağmen bu sezonda da (2017/18) aynı sıfatı korumaya devam ediyor.

şampiyonşipteki müthiş formunun dışında ingiltere u16 - u17 ve u19 milli takımı formalarıyla da sol bekte fırtınalar estirdi ve estirmekte.

gelecekte şimdilik cücük gibi olan fiziğini ve mental özelliklerini geliştirdiğinde büyük oyuncu olması ihtimaller dahilinde; yeter ki ciddi sakatlık yaşamasın. büyük ihtimalle en geç önümüzdeki yaz döneminde (2018/19) bomba bir hiphop albümüyle premier lig piyasasına merhaba diyecekmiş gibi gözüken yüksek potansiyelli topçuya kariyerinde başarılar diliyorum.

---------- bonus 1 ----------
    takımının detaylı incelemesi için bakınız;
    (bkz: fulham/@ceyar i kim vurdu)
    ---------- bonus 2 ----------
    (bkz: 2017-18 ingiltere premier lig genç yetenek listesi/@ceyar i kim vurdu)
  • kestaneyi haşlanmış sever.
  • tottenham ile sözleşmesi 6 senelik.
  • ada futbolundan yetişen ve o kötü altyapı anlayışına rağmen kendini yetiştirmeyi başaran diğer genç yıldızlar ile aynı çizgiyi sürdürmektedir.

milli takıma çağrılmaması tartışılır bir konu olmasına rağmen oyuncunun gelişimi için çok önemli bir adımdı. milli takıma çağrılsaydı ve klasikleşen başarısızlık yaşansaydı daha 20 yaşına gelmeden dengesi şaşacaktı. ingiltere milli takımı'nın zehirli ortamını hatırlamak için geçmiş kupalarda beckham'a yapılanlar, rooney'e yüklenen baskı, kaleci robinson'un klinik seviyesinde hastalanması gibi örnekleri görebiliriz. dünya kupası başarısızlıklarından bağımsız olarak baktığımızda; genç yaşta milli takıma alınan ve sessegnon gibi kanat oyuncusu olan theo walcott ve aaron lennon'un daha 30 yaşına gelmeden yaşadığı gerilemeyi görmek lazım. lennon'un da mental sorunlardan ötürü tedavi gördüğü hatırlatmakta fayda var. bu örneklerden yola çıkarak "iyi ki çağrılmamış" diyebiliriz.

owen gibi rooney gibi daha ergenlik çağında büyük bir patlama yapıp; basın ve takımından kaynaklı başarı baskısına iyi direnip istikrarını korudu. takımı liginde zirve mücadelesi yaparken bu denli önemli bir katkı vermesi önemli ama onun gelişimini sağlayan isim klasik bir ingiliz koçu değil, yenilikçi bir teknik direktördü. potansiyeli ingilitere ölçeğinde heyecan verici, gelecek 10-15 yıl izlemekten keyif alacağımız kesin gibi.
  • 29 milyon euro bedelle tottenham hotspurs yolunu tutan ingiliz sol kanat. kendisi pochettino'nun sistemine nasıl oturacak hiç kestiremiyorum, bence ilk 2 sene verim alınma ihtimali çok zayıf.

not: burada yazilanlarin aksine sol bek falan degildir.
  • dün newcastle united'a iki gol atmış, 16 yaşındaki sol bek. bu sezon 4 gol, 2 asist ile oynuyor. takımı adım adım playoff potasına doğru tırmanmakta.
  • 2017/18 sezonunun büyük çoğunluğunda sol bek pozisyonunda oynamasına rağmen 28. football league championship maçında 10. golünü kaydetme başarısını gösteren 17 yaşındaki ingiliz futbolcu.

öte yandan takımının en golcü futbolcusu. sadece noel döneminden bu yana 6 gol atıp 2 de asist yapmayı başarmış:

* https://twitter.com/…ajoe/status/957286801231708160
  • şu ana kadar çıktığı 8 championship maçında 2 gol atıp 1 de asist yapma başarısını göstermiş olan 16 yaşındaki ingiliz sol bek oyuncusu.

* https://twitter.com/ryansessegnon
  • premier league tarihinde 2000'li yillarda dogup gol atan ilk oyuncu olmus.
hesabın var mı? giriş yap