şükela   tümü | bugün
 • yardımcı pilot olmadan tek bir pilotla uçağı uçurmak, uçaklardaki tuvalet sayısını azaltmak, ayakta yolcu almak gibi fantastik "hard-discount" fikirlerle uçuş maliyetlerini azaltmaya çalışan havayolu şirketi.

  kısaca, bim'in havayolu versiyonu.
 • avrupa'daki sehirleri anlatirken cok kullanilan bir kelime.

  (bkz: ryanair ile çok komik rakamlara gidilebilir)
 • neredeyse sadece avrupa içerisinde yolcu taşıyarak, avrupa'nın en büyük havayolu şirketi olan müessese.

  80 milyon; boru mu?

  http://www.havayolu101.com/…uk-10-havayolu-sirketi/
 • kim ne derse desin bağımlılık yapan bir siteye sahip havayolu şirketi.

  sırf bunun yüzünden ayın ilk haftasonu londra'ya, ikincisinde brüksel'e gidip ayın ortasında maaşımı bitirerek çük gibi kaldım, ayın sonuna kadar ekmek falan kemiricem, ama dün maastricht'e 11 euroya bilet bulup olmayan paramın son kuruşlarını da bu bilete harcadım "aa çok ucuzmuş kaçmaz" diye.

  allah cezanızı verecek. :(
 • yoktan yere bizi portoya goturecek olan site. ulan madrid'den porto'ya o kadar ucuz bilet yaparsan napalim gitmeyip? gidelim bi de portekiz gormus olalim bari.
 • viyana da şubesi olmayan lanet havayolu. erasmus öğrencisinden çok gurbetçi gibi yaşamama neden olan şirket gıcığım sana.
 • zamaninda otuz turk lirasina denk gelen paraya stockholm wroclaw arasinda gidis donus bilet alabildigim sirket. artik bu kadar ucuza dusmuyor ya da ben bulamiyorum.
 • "numarasız koltukları" ile pencere kenarı savaşlarına sahne olan, host-hosteslerine "parfüm, kalem vb eşantiyon sattıran" ve zamanının ötesindeki "bavul ölçme teknikleriyle" dünyada benzeri olmayan hava yolu firması.

  kullandığı yakıt, çalışanlarına olan tavrı gibi konularda hiçbir bilgim yok maalesef ama bir müşteri olarak ryanair kullanmaya karar verme sürecinde şunları göz önünde bulundurmak lazım:

  1) önce paranızın "az" olduğuna emin olun. yoksa bu kadar çileye değmez.

  2) bileti 1 ay öncesinden alırsanız tek gidiş 20 euro'ya gidiş geliş 40 euro'ya ucuzundan seyahat edebilirsiniz. ama bir ay öncesinden gidiş biletini alıp da "dönüşü de oraya gittiğimde alırım ya" hatasına düşerseniz kendinizi dönüş biletine 110 euro öderken bulursunuz. çünkü yok bilet parası yok geç aldın parası adamı soyarlar.

  3) seyahat günü için çantayı içecek haricinde yiyeceklerle doldurmak dünyada cenneti görmenizi sağlar. uçağında kahveler 5 euro'dan başladığı için yiyeceğe heves bile edemezsiniz. çünkü su parası yok ekmek parası adamı soyarlar.

  4) sadece sırt çantasıyla kısa süreliğine çıkılan yolculuklarda tercih ederseniz ekstra bavul ücretinden yırtarsınız. keza küçük ama şişkin bir bavulla gidip de el bagajı diye yuttururum uyanıklığına yatarsanız o "take it o leave it" temalı bavul ölçme zımbırtısında takılı kalır, üzülürsünüz. 50 euro'ya varan ek ücret ödemek zorunda kalırsınız filan, yok yük parası yok çok parası adamı soyarlar.

  5) sabahın körüne ve gece yarısına koyduğu uçuşlar sağ olsun hava alanında sabahlamaya hazır olmak bünyeye ferahlık verir. uyumak için seçeceğiniz yer çöp kutusundan ne kadar uzaksa o kadar sineksiz güzel rüyalar sizin olur.

  6) hava alanına olabildiğince erken gelerek işlemleri yaptırır ve kapı önünde sıraya girerseniz, siz de pencere kenarı kapar ve bulutların üzerindeki gremlinleri görebilirsiniz. unutmayın: en ön 4 sıra ek ücret ödeyerek koltuk parselleyenlerindir, en öne geçip de "yok yea ben kaptım" fıratçılığı oynamayın. arka kapıdan girenler arka sıraları kaparsa pencere kenarı ve bulutlara uzanıp uyuma işi yalan olur.

  7) paranız bolsa ya da "bi daha mı gelicem dünyaya, rahatımı bozamam" kafasındaysanız ryanair kullanmayın. size göre dünya çok daha kolay zaten.

  dipnotumvar: yunanistan'da selanikte var ve roma, barcelona, budapeşte gibi pek çok görülesi yere direkt uçuş mevcut.

  edit: kos ve korfu'dan da varmış uçuşlar.bilgi için goldentitan'a teşekkür ederim.

  dipnotumvaryine: öncelikle kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına bir kereliğine de olsa bu şart ve koşulları okumanız yararınıza olacaktır.

  http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions
 • lowcost olayına alışık olmayan yurdum insanının eleştirdiği firma. bu ülkede uçağa binmek lüks olarak addedildiğinden maksimum 3 saat sürecek yolculukta bile maksimum konfor aranıyor haliyle. ryanair'in olayı insanlara otobüs yerine uçak kullandırması, zamandan tasarruf ettirmesi, haliyle güvenlik dışında herhangi birşey vaadetmek zorunda değiller ki bindiğim uçakların neredeyse hepsi pegasus uçaklarından daha yeniydi, pilotları da oldukça güven verdi bana.

  1- zaten lowcost uçuş firması olduklarını belirttiklerinden çok parası olan bireylerin kullanmaları mantıksızdır. yani dünya kadar paranız varsa gidip de 10 euro'ya ryanair ile uçacağınıza emirates'e verirsiniz 1000 euro, locanızda uçarsınız babalar gibi, pencere savaşı derdi de yok, yediğin yanında yemediğin arkanda hayat güzel. hani arz talep meselesi, trilyonlarca parası olan adamın ne işi var minibüs'te ?

  2- bileti aylar önceden alıp da sadece gidişe 20 euro para verirseniz sizi döverler. yaptığım bir italya-fas seyahati var ki gidiş geliş toplam 8 euro ödedim vergileri ile birlikte, havataş'a binemezsiniz o paraya.

  3- yiyecek fiyatları 8 ila 10 euro arası bir fiyattan başlıyor ki avrupa standardında çok ütopik fiyatlar değiller bunlar. herhangi bir restoran'a gittiğinizde minimum bayıldığınız para 10 euro olduğundan doymak için uçakta bir sandwich'e 8 euro vermek de pek koymaz adama diye düşünüyorum. he illa para vermek istemiyorum diyorsanız iki saatlik yolculuk zaten, binmeden önce yersiniz yemeğinizi, içersiniz suyunuzu binersiniz uçağınıza ama olası bir açlık krizinde de açlıktan kendinizi dişlemenizi sağlayacak bir fiyat politikaları da yok açıkçası. pegasus'ta avuç içi kadar yemeğe 20 lira verdikten sonra ryanair fiyatları koymaz emin olun.

  4- ryanair ile yaptığım yolculukların hiçbirinde bavulsuz seyahat ettiğimi hatırlamıyorum, hiçbir zaman da ek ücret ödemedim. gidip de göt kadar bavulu ağlayana kadar tıka basa doldurursanız tabi geçmez bavul ölçme zımbırtısından, ya üzerine bastırıp zorla geçirtmeye çalışırsınız, ya da bazı kıyafetlerinizi çıkartıp üzerinize giyer dengelersiniz durumu, çok büyük bir sıkıntı değil. dediğim gibi lowcost uçuş firması olduğu için adamlardan 50 kilo bagaj hakkı istemek yersiz.
 • bu fiyatlarla uçuyorsunuz, kapat o "lanet olası" çeneni. diye bir kampanya başlatmış.

  "ryanair: with prices this cheap, shut the f*ck up"

  bu reklam videosu.
  http://vimeo.com/60938085