şükela:  tümü | bugün
 • facebook'a acilan yeni bir grup. arkadaslarim dahil olmak uzere onlarca akilli katilmis, ama isin aslindan haberleri yok.

  halbuki bilseler, yabanci menseili ucuz hava yollarinin istanbul'a inisini biz kendimiz engelliyoruz, kendi ucuz havayollarimizi korumak icin. easyjet disinda, buyuk sirketlerin uzantisi olmayan hangi ucuz havayolu turkiye'ye geliyor?

  ayrica ryanair gelse gelse dalaman'a gelir. ryanair'le ucan universite ogrencisi disindaki kitle, deniz-gunes tatiline giden kiro avrupali turistler. onlari istanbuldan cok kiyi seridi ilgilendiriyor.
 • nafile bir grup.
  ryanair'in istanbul'a gelmeyecek olma sebeplerinin arasında şüphesiz bürokratik engeller var.

  fakat bu engeller somut engeller değil, daha ziyade ryanair'in gelmesini kastıran ve dolayısıyla cazip kılmayan etkenler.

  aklıma gelen birkaçı şöyle:
  - sabiha gökçen'e inşa edilen yeni terminal ve thy'nin de burayı merkez olarak kullanmaya başlaması sonucu iniş ücretlerinin yükselmesi
  - türk vatandaşlarının hemen her ülke için vizeye ihtiyaç duymasının getirdiği ek maliyetler (check-in için fazladan çalıştırılacak personel, inadmissable yolcu riskinin artması vs.)
  - türk milletinin teknolojiyle arasının barışık olmaması (yalnızca internetten bilet satışı)
  - türk milletinin kavgacı tutumu (daha uçakta suyun parayla satılmasını kabul edemeyen adama "yazıcıdan çıkardığın biniş kartını evde unutmuşsun, 100 lira sökül bakalım", "500 gram fazlan var, 50 lira sökül bakalım" dendiğinde olacaklar)
  - teknik ve bürokratik uyumsuzluklar (barkodlu biniş kartlarının güvenlik geçişinde denetlenmemesi, el bagajı kilo limitinin güvenlik geçişinde denetlenmemesi vs.)
  - kim bilir daha neler neler

  yoksa easyjet dışında da myair, germanwings (lufthansa almadan önce), flyme, skyeurope, norwegian, tuifly, air arabia, bluexpress gibi pek çok düşük maliyetli havayolu istanbul'u kullandı/kullanıyor.

  ryanair'i kullanan kitlenin üniversite öğrencisi ve/veya kıro turistlerden ibaret olduğu pek gerçekçi bir analiz değil. ryanair'le 3-5 uçmuş herkes farketmiştir zaten, ancak yine de kaynak verelim:
  http://www.planestupid.com/10reasons/cheap
  http://www.ryanair.com/…dvertise/overheadlocker.pdf
 • türkiye'de güzel kazanacağının bilincinde olan irlandalı firmadır. ya sadece avrupa birliği ülkelerine gidiyorlar , yada piyasa'ya girmesine engeller var. londra'dan dublin'e , dublin'den glasgow'a, glasgow'dan londra'ya olan bu üçgeni 120 pound'a çok rahat uçabileceğiniz firma. kaldi ki bu paraya londra izmir tek yön uçuyorum.

  benim iddiam firmanın biri 100 tane uçak siparişi veriyor, thy'nin durumu zaten belli iken pasta'dan rynair'e pay vermezler diyorum.
 • olası bir vize anlaşmasında istanbul'dan uçuşlarına başlamasını temenni ettiğim, uçan dolmuş tadında bir havayolu şirketidir. hatta o kadar baba bir şirkettir ki sizin için gezi planı yapar; e-mail adresinize 10 € ya 5 ülkeye gitmek ister misiniz diye tatlı mesajlar gönderir.
  (bkz: umut galatasaray'ın forvetidir)
  (bkz: başı sağolsun)
 • ryanair bu sene yaptığı kıbrıs rum kesimi uçuş ve base sözleşmelerinin ardından, türkiye'ye adım dahi atacağını zannetmiyorum bu saatten sonra. yeni kurulan cobalt air ve cyprus airways firmalarına sağlam rakip olma çabasında şu an.

  dublin, madrid, roma, barcelona gibi avrupa şehirlerinden ve tel avivden, ağırlıklı olarak larnaka ve baf'a seferler düzenlenmeye bu sene içerisinde başlayacaklar. hatta baf base olarak kullanılacak.