şükela:  tümü | bugün
  • 20 eylül 1697 tarihinde hollanda'nın ryswick kentinde imzalandı. antlaşma, fransa'nın ingiltere, ispanya ve kutsal roma imparatorluğu'na karşı savaştığı dokuz yıl savaşı'na son vermiştir.

    fransız temsilciler lahey'de, ittifak güçleri temsilcileri delft'te toplanmışlardı. barış görüşmeleri mayıs ayında ryswick'in huis ter nieuwburg bölgesinde başlamıştır.

    görüşmelerin ilk birkaç haftası sonuç vermeyince iki tarafın öne çıkan liderleri ııı. william ve xıv. louis gizli görüşmeler yapmak üzere birer temsilci seçmişlerdir. seçilen kişiler william bentinck ve louis françois'ti. bu temsilcilerin yardımıyla çözüme kısa sürede ulaşıldı ancak ı. leopold ve ıı. charles anlaşma hükümlerine sıcak bakmıyordu. ancak, ispanya uzun süre direnemedi ve fransa, ingiltere ve ispanya barış koşulları üzerinde tümüyle anlaştılar. william ise ı. leopold'ü ikna ederek fransa ile kutsal roma imparatorluğu arasında bir antlaşma imzalanmasını sağladı (30 ekim).

    barış, nijmegen antlaşması'ndan bu yana elde edilen yerlerin geri verilmesine dayanıyordu. bu antlaşma uyarınca fransa, freiburg, breisach ve philippsburg'ü kutsal roma imparatorluğu'na geri verdi ancak strasbourg fransızlarda kaldı. fransa ayrıca saint-domingue (daha sonra haiti adını almıştır), pondicherry ve nova scotia'yı almaya hak kazandı. ispanya ise katalonya ve sınır kalelerinden mons, lüksemburg ve kortrijk'i geri aldı. yıllardır fransa egemenliği altında bulunan lorraine düşesi leopold joseph'a bırakıldı. hollanda'ya bırakılan yerler ise ispanyol hollandası'ndaki namur ve ypres kaleleriydi. louis, ııı. william'ı ingiltere'nin kralı olarak tanıdı ve ıı. james'e olan desteğini geri çekti.

    kaynak