şükela:  tümü | bugün
 • polonyali gazeteci...zamane etyopya hukumdari haile selasiyenin son gunlerini konu alan daha dogrusu tiye alan afrika aslani adinda bir kitabi vardir
 • futbol savaşı kitabının yazarı
 • okuduğum en iyi yazar diyebilirim.

  afrika gerçeğini anlattığı "shadow of the sun" ve iran devrimini inanılmaz bir gerçekçilik, hikaye anlatıcılığı ve tarihsel arka planıyla ele aldığı "shah of shah's" kırkbir kere okunası kitaplardır.

  "shadow of the sun"da bir kobra yılanı sahnesi vardır ki, anlatımıyla hala gözümümn önünden gitmez.

  haile selasiye hakkında ki "the emperor" ve "the soccer war" henüz kitaplığıma girmediğinden okuyunca onları da anlatırım.

  kendisini 23 ocak 2007de geçirdiği bir kalp ameliyatından sonra kaybettik.
 • "shah of shahs" adlı kitabında iran'dan ve devrimlerden çok çarpıcı şekilde bahseden polonyalı yazardır... şah heykellerinin yıkılmasını ve heykellerin tekrar yerlerine yerleştirilmesini çok etkileyici anlatır; bir an insanın gözünün önüne saddam hüseyin'in heykelinin yıkıldığı görüntüler gelir. şahın heykelini yıkan kişilerin tanımı yapılırken, bu işi ne kadar büyük adanmışlık duygusu ile yerine getirdikleri okuyucuya aktarılır.

  kitabın arka kapağı:
  "in shah of shahs kapuscinski brings a mythographer's perspective and a novelist's virtuosity to bear on the overthrow of the last shah of iran, one of the most infamous of the united states' client-dictators, who resolved to transform his country into "a second america in a generation," only to be toppled virtually overnight..."
 • (bkz: imperium)
 • kapuscinski'yi okumak adeta soguk savas dunyasinda kendini butun catisma alanlarinda dolasirken bulmaktir. kitaplarinin bir kismi turkceye cevrilmistir, o yuzden yukarida ingilizcesi bahsedilen eserlerden bazilarina turkce de ulasilabilir. sahlarin sahi ve imparatorluk gibi. ilki metis'ten yillar once, ikincisi de om'dan cikmisti. angola ic savasini anlattigi kitabi ise turkce'de yok. ingilizce cevirisi another day of life olarak yayinlanmisti. olmeden once herodot'la geziler (ingilizce cevirisi travels with herodotus) de yayinlanmis, orada da bu unlu tarihci-gezgini uzerinden daha felsefi bir metin ortaya koydu.
  olumunden sonra, yazdigi kitaplarin kurgusal ogeler icerdigi suclamalarina maruz kaldi, ancak bu konuda onu savunan ve iddialari yipratan onemli dusunurler oldu. ayrica polonya gizli servisine calistigi iddiasi da etkisiz bir saldiri olarak kaldi. cunku yurtdisina cikisi icin belli izinler almasi gerekiyordu pap, yani polonya haber ajansi icin butun bu ucuncu dunya gelismelerini haber yaparken. sonucta istihbari bilgiler degil, gereksiz notlarla onlari idare ettigi anlasildi.