şükela:  tümü | bugün
  • amd'nin yeni işlemcisi. içerisinde vega 11 dahili gpu'su bulunan bu işlemcinin grafik performansı yaklaşık olarak gt 1030'a, cpu performansı ise ryzen 5 1400'e denktir.

bakış açınıza göre karşılaştırma yaptığım 2 ayrı teknoloji cihazla fazlalığı ve eksikliği olabiliyor. yani grafik performansı olarak gt 1030 ile karşılaştırdığımız zaman bazı oyunlarda azıcık iyi, bazı oyunlarda azıcık kötü kalıyor. fakat bu iyi ve kötü kısmı kesinlikle fark edilecek düzeyde değil. işlemci bazında ryzen 5 1400 ile karşılaştırdığımız zaman ryzen 5 1400'ün 8 mb ön belleği, konumuz olan ryzen 5 2400g'nin 4mb ön belleği bulunmakta fakat ryzen 5 2400g sadece işlemci olarak değerlendirdiğimizde dahi daha iyi kalıyor. bu nasıl oluyor ben anladım ama size anlatamıyorum.

en yalın haliyle özetleyecek olursak içerisinde core i5 gücünde (hatta bir tık üstü) bir işlemci ve ortalama bir ekran kartını 800 tl gibi bir bütçeye size sunan cihazdır kendisi.

--- amanın dikkat ---

grafik işlemcisinin kendi belleği yani vram'i olmadığı için belleğini ram'den almakta. bu sebepten ötürü ram'inizin frekansı ne kadar yüksekse (3000 ghz veya fazlası önerilir) o kadar performans alırsınız. fiyat / performans odaklı bir sistem olacağı için 4000 ghz ram almak mantıklı değil. o para harici ekran kartılı daha iyi sistem toplarsınız. mantıklı olan 3000 veya 3200 ghz'dir.

ayrıca yine bu bellek ile iletişim söz konusu olduğu için çift kanallı bellek kullanmalısınız. zaten 3000ghz ve üstü 4 gb ram bulunmamakta 2x4'den 8gb ram yapamayacaksınız, 2x8 ram'den 16 gb yapmalısınız. sakın ola ki tek slot ram takmayın.
    --- amanın dikkat ---