• bir arkadaşıma topladığım low sistemin beynini ve iskeletini oluşturan ürün.r5 1400'den çok daha iyi olduğu gibi 1500x'le kafa kafaya performans gösteren bir cpu çekirdeğe ve gt1030'dan daha iyi bir gpu çekirdeğe sahip ryzenin yeni harikası apu işlemci.
    çok para harcamak istemeyip 3d modelleme ve performans konusunda başarılı bir low pc isteyen arkadaşıma (bkz: teknobiyotik)'ten topladık. oradan toplamamızın bir başka nedeni de depoları yakındaydı gidip aldık kargo ücreti ödemeden.
    genelde apu işlemciler çöp gözüyle bakılırdı ama ryzen bu ön yargımı yıktı sanırsam. özellikle işlemcisinin çok güzel olması sistemin önünü açıyor ve arkadaşım ileride gtx 1070 falan almak isterse işlemciye biraz oc yapıp rahatça kullanabileceği için seçimimi o yönde yaptım:
    -r52400g
    -asrock ab350pro4 main
    -kingston 3000mhz cl15 hyperx 2x8gb ram
    -wd blue 7200rpm 1 tb hdd
    -samsung 850 evo 250gb ssd
    -dark sentinel kasa
    -high power 500w 80+ supply
    -dark freezer x94bl cooler
    sisteme 3000 küsür vermişti hatırlamıyorum. kullanmaya başlasın güncellerim.
  • gta 5 de oyunun otomatik yaptığı ayarlarda -30- fps black ops 2 -30- civarı mafia üç için yetersiz ama zorlanarak -30- fps veriyor ets 2 araç içi kamera da- 40-55- fps arası daha çok -50- ye yakın.ekran kartına paranız yetmiyorsa düşünün bence.3200 mhz ramlerin perfonmansa etkisi var diye düşünüyorum
  • amd'nin yeni işlemcisi. içerisinde vega 11 dahili gpu'su bulunan bu işlemcinin grafik performansı yaklaşık olarak gt 1030'a, cpu performansı ise ryzen 5 1400'e denktir.

bakış açınıza göre karşılaştırma yaptığım 2 ayrı teknoloji cihazla fazlalığı ve eksikliği olabiliyor. yani grafik performansı olarak gt 1030 ile karşılaştırdığımız zaman bazı oyunlarda azıcık iyi, bazı oyunlarda azıcık kötü kalıyor. fakat bu iyi ve kötü kısmı kesinlikle fark edilecek düzeyde değil. işlemci bazında ryzen 5 1400 ile karşılaştırdığımız zaman ryzen 5 1400'ün 8 mb ön belleği, konumuz olan ryzen 5 2400g'nin 4mb ön belleği bulunmakta fakat ryzen 5 2400g sadece işlemci olarak değerlendirdiğimizde dahi daha iyi kalıyor. bu nasıl oluyor ben anladım ama size anlatamıyorum.

en yalın haliyle özetleyecek olursak içerisinde core i5 gücünde (hatta bir tık üstü) bir işlemci ve ortalama bir ekran kartını 800 tl gibi bir bütçeye size sunan cihazdır kendisi.

--- amanın dikkat ---

grafik işlemcisinin kendi belleği yani vram'i olmadığı için belleğini ram'den almakta. bu sebepten ötürü ram'inizin frekansı ne kadar yüksekse (3000 mhz veya fazlası önerilir) o kadar performans alırsınız. fiyat / performans odaklı bir sistem olacağı için 4000 mhz ram almak mantıklı değil. o para harici ekran kartılı daha iyi sistem toplarsınız. mantıklı olan 3000 veya 3200 mhz.

ayrıca yine bu bellek ile iletişim söz konusu olduğu için çift kanallı bellek kullanmalısınız. zaten mhz ve üstü 4 gb ram bulunmamakta 2x4'den 8gb ram yapamayacaksınız, 2x8 ram'den 16 gb yapmalısınız. sakın ola ki tek slot ram takmayın.
    --- amanın dikkat ---
  • 1 haftadır kullanmakta olduğum işlemci. vega 11 gpu oyunlar için gt-1030 'a neredeyse denk bir güç sunuyor. ama 8 gb ram ile yer yer yetersiz kalıyor. bununla bilgisayar toplayacaksanız en az 16 gb ram gerek. tabi ram hızı da önemli unutmayın.
  • 4 çekirdek ve 8 thread içermesiyle, fena olmayan bir grafik işlemciye sahip olmasıyla sizi hiç bir zaman yarı yolda bırakmayacak apu. amd'nin cep herkülü, atom karıncası.
hesabın var mı? giriş yap