şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amd'nin yeni 8 çekirdek 16 izlekli işlemcisi. sızan incelemelere göre tek çekirdek performansında ve gecikme değerlerinde intel'in 8700k modeline yaklaşmış durumda. ve yine aynı incelemelere göre test yapılan 10 güncel oyunun 7 sinde fps açısından rakibini dövmeyi başarmış görünüyor. resmi incelemeler ve testler için ise 19 nisan bekleniyor.
  edit: olmamıştır. o tdp değerleriyle intelin 8. nesline tek çekirdekte yetişememiştir. tek avantajı 8 çekirdeği ve kutu içinde gelen soğutucu.
 • 8700k ile arada kalip, kendisinde karar kildigim islemci. 10 fps fazla alacagim diye 2 core'dan vazgecmek pek mantikli gelmedi. isin ilginc tarafi, hic overclock yapmadan geekbench'te, bu islemciyi kullanan bilgisayarlar arasinda, single core ve multi core puanlamasinda birinci siraya oturmamdir.

  single core
  multi core

  (bkz: sözlükçülerin en eften püften başarıları)
 • ileride ne olur bilemiyorum ama şu anda mevzu oyunsa i5 8400'ün bile istikrarlı bir şekilde gerisinde kalıyor. hatta öyle ki bazen oc ile bile 8400'e yetişemiyor ve bu durum "great gaming performance" iddiasıyla pazarlanan bir işlemci için kabul edilebilir bir şey değil. o sebeple bu işlemciyi oyun için i7 8700k ile kıyaslamak gerçekten abesle iştigal oluyor. (multithreading uygulamalarda ise elbette 2700x daha iyi sonuçlar sağlıyor.)

  peki bunun avantajı ne?

  -intel işlemcilere göre fazladan 2 çekirdek var, ileride işe yarayabilir.

  -kutudan hoş bir fan çıkıyor.

  -anakartlarının 2020'ye kadar gelecek işlemciler için soket desteği olacak. ama 1-2 sene sonra çıkacak işlemciyi eski anakartla kullanınca ne performans alırsınız orası bilinmez.