şükela:  tümü | bugün
 • recep tayyip beyin monserler dedigi, akp oncesi turk disisleri, bu fuzelerin s300 model olani turkiye sinirlarina yaklasacak, nato uyesi olmayan bir ulkeye yerlestirilecek diye uluslarasi bir kriz cikarip, o fuzelerin kibris'a yerlesmesine engel olmustu.

  uluslararasi stratejik deha kucuk enistenin turkiye'si ise, s-400'lerin sinirimiza yaklasik 20 km otedeki khmeimim ussune yerlestirilmesini, ustelik de bunun uluslarasi toplum tarafindan da kabullenilmesini sagladi.

  diyecek laf bulamiyorum.
 • "hani nerede s-400'ü övenler" diyenler var.

  yahu diyelimki allah korusun o s-400 indirdi senin f-16'nı.
  ozaman bak gördün mü vs yazsak, hemen ne diyeceksin belli.

  "vatan haini, pilot şehitken düşündüğün şeye bak" diyeceksin, demeyecekmisin?

  ozaman evladım, benim haklı çıktığımda atamayacağım golü, sende bana şimdi atamazsın. (fair play)

  s-400'lerde yerinde duruyor, umarım hepte sessizce dururlar ve sen hep "bak gördünüz mü" dersin.

  yeterki pilotlara birşey olmasın.
 • tomahawklara karşı kullanılması manasız sistemdir. bilgisizin yorumu da hiç çekilmiyor. s-400 bir orta/yüksek irtifa hava savunma sistemdir. alçak irtifa hava savunma sistemi farklı bir konudur. kaldı ki tomahawk bir seyir füzesidir. tahrip gücü yüksek değildir. fakat manevra kabiliyeti çok yüksek bir füzedir. eğer danışıklı dövüş yoksa bile s-400 bir tomahawk'ı durdurmak için kullanılması gereken savunma sistemi değildir.

  edit : s-400'ün indirme kapasitesi olmasıyla, kullanılması arasındaki farkı bilmeyenler damlamış hemen. elbetteki s-400'ün irtifası tomahawk'ı da kapsıyor. fakat bunun için kullanılacağı anlamına gelmiyor. s-400'ün kullanım amacı ve etkin olduğu mesafe orta ve yüksek irtifadır ve bunlar da uçaklar veya bu yükseklikten dalış yapan balistik füzelerdir. tomahawk bir seyir füzesidir.
  size saldıran bir küçük hayvanı, sniper tüfekle vurmak ne kadar mantıklıysa s-400 ile tomahawk vurmaya kalkmak o kadar mantıklıdır. üstelik bunun yanında radar sinyalinin yakalanmasından bahsetmiyorum bile.
  dolayısıyla s-400 gibi kıymetli bir sistem tek hedefe yöneltilmiş 59 tane tomahawk için kullanılmaz. çoklu hedeflere yönelmiş 100 tane uçak için kullanılması planlanır. bu da zaten savaş durumu demektir. savaş durumunda olmadığın birine karşı en değerli silahını kullanmak sadece saçmalık olur. normal hayatta maaşı aldığınız gün parayı eziyor musunuz lan yoksa siz?

  kaldı ki dediğim gibi bu füzenin etkin hedefleri alçak irtifadan gelen seyir füzeleri değil, yüksek ve orta irtifadan gelen diğer tehditlerdir.
  bir seyir füzesini, eski bir sistem olan 2k12 kub ve daha yeni olan omuzdan atılan 9k38 igla bile durdurabilir zaten. hatta igla'nın yerine yapılan 9k333 verba zaten tamamen bu hedef gözetilerek geliştirilmiştir.
  eğer aynı hedefe gelen çok sayıda seyir füzesi varsa onları durduracak keza, pantsir-s1 ve kashtan sistemleri de var.

  bu yüzden de zaten irtifa savunmaları ayrılmıştır. yoksa bir tane güdümlü yüksek irtifa füzesi yapıp her hedef vurulabilirdi, öyle değil mi?

  bunun yanında saldırı rusya'ya da yapılan saldırı değil ve rusya ve suriye'nin bu saldırıdan haberi var.
  bu saldırı khmeimim'e olsaydı s-400 gene kullanılmaz fakat diğerleri mutlaka kullanılırdı. ve zaten o zaman savaş durumu gerçekleşmiş olurdu.

  rusya açıklaması sonrası edit: https://tr.sputniknews.com/…yrat-hava-ussu-saldiri/

  "rusya’nın, abd’nin düzenlediği saldırıyı moskova ve washington arasındaki uçuş güvenliği anlaşmasının ciddi bir ihlali olarak gördüğünü kaydeden konaşenkov, bu nedenle suriye hava sahasında kazaların önlenmesi konusunda abd ile yapılan işbirliğini askıya aldıklarını ifade etti."

  "konaşenkov, “suriye’deki hassas altyapı tesislerinin korunması için, suriye ordusuna ait hava savunma sistemlerinin güçlendirilmesi ve etkinliğinin artırılmasına yönelik bir dizi eylem en kısa sürede hayata geçirilecek” diye konuştu."

  yani zaten ilgili bölgede hava savunma sistemi olduğu bile şüpheli.

  rusya ikinci açıklaması sonrası edit: https://tr.sputniknews.com/…-sistem-tartus-hmeymim/

  "konaşenkov, “s-400 ve pantsir hava savunma sistemleri, hmeymim üssündeki rus hava grubunu garantili biçimde koruyor. suriye’de konuşlu s-300 sistemi ile pantsir hava savunma sistemi de rus donanmasının tartus’taki tesisini koruyor” dedi.

  konaşenkov, suriye’deki rus hava savunma sistemleri birliklerinin 24 saat boyunca nöbet tuttuğunu da kaydetti.

  ozerov: rus üsleri, kara, hava ve denizden korunuyor

  sputnik’e konuşan rusya federasyon konseyi savunma ve güvenlik komitesi başkanı viktor ozerov da, hmeymim ve tartus üslerinin s-300 ve s-400 sistemleriyle hem karadan, hem havadan, hem de denizden korunduğunu belirtti."

  rusya sadece khmeimim ve tartus'taki üsleri koruyormuş.
  dolayısıyla ilgili bölgede hava savunma sistemi olmadığı artık açıklık kazanmıştır.

  ayrıca, görüldüğü gibi rusya iki hava savunma sistemi ile koruma yapmakta. yani uçana kaçana s-400 kullanmak gibi bir durum yok. demek sözlükteki kafa olsa 400 milyon dolarlık silahı her hedefe kullanacaklar. siz iyi ülke falan yönetmiyorsunuz lan.
  bonba falan da takarsınız siz.
 • elimizde bulunan s500 ile dosta güven düşmana korku verdiğimiz sistemin yanında ilkel kalan füzelerdir.

  (bkz: diyanet işleri başkanı'nın makam aracı)
 • #56576585 nolu entryi iyi okuyun...
  stinger ile s400 düşürmek... abooovvv...
 • rus imali hava savunma sistemi.

  gelin ben size işin özünü anlatayım.

  bir ülkenin hava savunma sistemi sadece füzeye veya sadece uçağa bağlı olamaz. eğer amerika gibi izole bir coğrafyada değilseniz silah olarak füze+uçak kombinasyonunu kullanmak durumundasınız.

  hava savunma sistemleri alçak irtifa ve orta-üst irtifa olarak kabaca ikiye ayrılıyor. alçak irtifada omuzdan veya kundağı motorlu bir araçtan ya da sabit bataryalardan atılan füze sistemleri ile eski model klasik uçaksavar topları kullanlıyor. orta-üst irtifa içinse s-400, nike vb sistemler var.

  bundan başka işin diğer bir boyutu ülkenin radar kaplamasının tam olması ve radarların gerektiğinde birbirilerini örtmesi. bu nedenle sabit ve hareketli radar istasyonları da kombine kullanılıyor.

  uçak ise artık en son savunma hattı. uçaklar kalkmaya başladığında düşman artık çok yakında demek.

  şimdi s-400'ün tek başına alınması bölgesel koruma anlamında çok caydırıcı bir olay. ancak bunu ülkenin geneline yaymak ve ülkeyi bir şemsiye gibi koruyan bir ağ kurmak lazım.

  radarlarımız sorunsuz gibi dursa da ülkenin ciddi bir alt irtifa korumasına da ihtiyacı var. bundan başka s-400 sistemini belki şimdi alınandan daha fazla almak lazım. uçak olayı ise şu anda çok kötü durumda. hava kuvvetlerinde çok ciddi bir yetişmiş eleman sıkıntısı var ve bu durum elbette uçakları kullanacak pilot sınıfını da kötü etkilemiş durumda.

  s-400 entegre olacak mı, kaynak kodları ne, dost-düşman tanıma (bkz: iff) yapamıyormuş falan feşmekan bunları geçiniz. bunlar kulaktan dolma duyulan kahvehane ağızları. o alım sözleşmesi imzalanırken bu tip detayların üzerinden daha en başında geçiliyor. siz sanıyor musunuz ki füze almak isteyen şekline şemaline bakıyor, aldıktan sonra "aaa dur bakalım bu bizi tanıyacak mı acaba" diye araştırıyor! o anlaşma yapılmadan önce belki 100 defa üzeriden geçiliyor, inceleme yapılıyor hem ssm'de hem kuvvette, hem genelkurmay'da. birinden kaçarsa diğeri soruyor zaten.

  iff dediğiniz sistem küçük bir kutu ve bu kutuya periyodik olarak yüklenen yazılım kodlarından ibaret. biz zaten kendi iletişim kodlarını yazıyoruz. o kutuyu alıp s-400'ün görev bilgisayarına entegre edecekler olay bu.

  nato sistemine entegre olma filan geçiniz bunları. nato eski nato değil. yıkılan sovyetler sonrası dümenden rus tehdidi çıkarıp eski mantığını ve gücünü korumaya çalışan ama netice itibariyle işlevsiz kalan bir yapıdır nato ve artık amerikanın dünya üzerindeki çıkarları için yedekte tutulan bir sopadan başka bir özelliği yoktur. dolayısıyla aldığın füze o sisteme entegre olmasa da olur. buyrunuz yunanistan'ın aldığı s-300'ler paşa paşa yatıyor adalarda. nato bünyesine eski demirperde ülkelerini doldurdular, sanki hepsi gidip amerikan silahı mı aldı? hala t-serisi tanklarla, brdm'lerle, mi'lerle, mig'lerle takılıyor adamlar. abartmayın bazı şeyleri komik oluyorsunuz, kulaktan dolma yazdığınız o kadar belli oluyor ki.

  edit: #70755365 numaralı entry'de eski büyükelçi şükrü elekdağ tarafından eleştirilmiş bu alım.

  bilemeyen genç arkadaşlar olabilir, şükrü bey büyükelçilik zamanlarında ve daha sonraki milletvekili olduğu dönemde isabetsiz analizleriyle bilinen biridir. bu sisteme karşı olma nedenini de nato uzun menzilli radar ve onun bilgi aldığı abd uydu sistemine entegre edilememesi sonucu füzelere karşı kullanılamayacağı olarakbelirtmiş ve sistemin yalnızca uçaklara karşı etkin olacağını söylemiş. bunun yerine fransa-italya konsorsiyumu imali başka bir sistemi işaret etmiş.

  şimdi bu açıklamayı (bizzat isim vererek başka bir silah şirketinin reklamını yapmadığını varsayarak) iyi niyetle değerlendirdiğimizde büyük bir yanlış yönlendirme yaptığını söyleyebiliriz. s-400'ün ürün kataloğuna bakarsanız +/-600 km menzilde füzeler de olmak üzere +/-300 hedefi izleyip neredeyse 100 küsür tanesine aynı anda kilit atabildiğini görürsünüz. nato erken uyarı sistemi dediğiniz şey nato üyesi ülkelerin radar ağlarından alınan bilgilerin online paylaşıldığı bir ağdır. yani size x lokasyondan füze atıldığında orayı görecek radarınız yoksa oraya en yakın nato radarı size bilgi verir.

  gelgelelim sizin size atılan bir füzeyi durdurmanız için +/- binlerce km'ye ihtiyacınız yoktur. günümüzdeki çatışma durumları hazırlıklı olarak beklenilen durumlardır ve bu tip erken uyarı sisteminin asıl amacı eskiden sovyetlerden bir anda atılacak olan onlarca icbm'yi erkenden tespit etmek içindi. aslında içindi diyorum çünkü hem o dönemler geçti hem de artık tehditler farklı yerlerden de gelebiliyor. mesela bizim güneyimizde nato üyesi ülke var mı? yok. peki oradan atılan füzeyi mesela ışid salladı attı 5-10 tane scud, hangi erken uyarı sistemi gösterecek? (oraya bakan bir istihbarat uydusu yoksa, olsa bile abd tüm istihbaratı anlık paylaşmıyor canlarım sizinle, yani sürekli online durumda bir flight radar benzeri bir site yok uçan her şeyi gösteren.)

  şükrü bey'in çuvalladığı nokta bu işte. balistik füzeler gibi hedefleri siz anca yakın mesafeden kilitlenip yokedebilirsiniz, 2500 km'den zaten kilit atamazsınız. yani size akdenizin ortasından atılan bir füzeyi 3 dakika erken öğrenmeniz elbette önemlidir ve hazırlıklı olmanız için fırsatınız olur ancak bu durum sistemleriniz komple kapalıyken ancak size avantaj sağlar. eğer sistemi açık tutarsanız sürekli, yani s-400'ün arama radarı sürekli arayış içinde olursa +/-600 km alan sürekli taranır ve hedef görürse kilitlenirler. dolayısıyla sizin erkenden uyarılmaya vs ihtiyacınız olmaz. işte tüm entegrasyon işinin olayı budur.

  şükrü bey'in bence hoş olmayan bir şekilde farklı bir füze sistemini işaret etmesi doğru değil. reklam mı yapılıyor o haberde ben anlamadım. ayrıca ruslar gibi hava savunma sistemleri konusunda amerika'dan bile üstün sistemler üreten ve sistemleri defalarca kanıtlanmış işler yapan (doğru/yanlış orasını tartışmıyoruz) bir ülke (rusya) ile bu alanda daha önce kanıtlanmış başarılı bir sistemi üretmeyen 2 farklı ülkenin ortak sistemini işaret etmesi (bu sistemi kullanan 4 ülke var, 2 tanesi üreticisi olanlar ki onlar zaten kullanmak zorunda yoksa satamazlar, ingiltere ve sonuncusu da avrupa'da üretilen her silah bokunu satın alan suudi arabistan) ve bizim devlet adamların o pek sevdiği bir türlü bitmek bilmeyen teknoloji transferi hikayesine bel bağlaması ne denli doğru? ruslar teknolojik sırları vermez demiş. he babam, avrupalılar veriyor değil mi o sırları?! bu teknoloji transferi muhabbetini f-35 ve a-400m içinde çok yaptılar, ama içyüzünü kimse bilmiyor elbette. adamlar bunu her istedikleri için koz olarak kullandı, bakın şunu şunu yapmazsanız alırız elinizden bu hakkı dediler. peki şimdi ne yapıyoruz bu kapsamda? al buyur a-400'de sana kaportacılık yaptırıyorlar, asıl önemli olan aviyoniklere, motorlara vs. vs. diğer elektroniğe giremiyorsun bile. teknoloji transferine bak peeeh.!!! (yapılan işi küçük görmüyorum ancak durum bu maalesef.)

  size olayı şöyle anlatayım, s-400 ve öncesi sistemler feci etkilidir. kimse bilmiyor, bundan birkaç sene evvel ırak karışmaya başladığında rusya güneyimize indirdi o sistemleri suriye'ye filan. (amerikalılar da ırak'ın kuzeyine yığdılar benzer şeyler.) bizim pilotlarımız kendileri söylüyordu, daha malatya'dan, diyarbakır'dan kalkar kalkmaz kilit yemeye başlıyoruz diye.adamlar çekinir oldular suriye sınırında keşif yaparken, ne anlatıyorsunuz siz kardeşim, s-400 gibi sistem şu anda keşke daha fazla alınsa. yunanistan s-300'leri adalara koydu, bizim ekipten kilit yemeyen kalmadı o bölgede. entegre miydi o sistem nato'ya? değil, eee ama caydırıcı oldu bizim taraf açısından...

  bir de nedir bu nato entegresi olayının kastırılıp durmasının önemi nedir yahu? entegre olursa bile amerika kalkıp bize füze atarsa bir yanda da ben size füze attım diye radar ağından bilgi mi geçecek bize? yani o ağı kapamayacak elemanlar he mi?! ya zaten olay o noktaya gelirse dünya karışmış demektir meraklanmayın biz sadece figüran durumundayızdır.
 • 1960'lı yıllardan bu yana bilfiil balistik füze tehdidi altında bulunan ve bu tehdidin gerçek boyutlarının farkına 1991 yılında* varan; bu tehdide karşı defalarca abd'den patriot almaya çalışıp parayı denkleştiremediği, denkleştirse de bir türlü karar veremediği için alamayıp en sonunda 2006 yılında hazır alım ihalesi başlatan; teknoloji transferi, ortak üretim v.b. içermeyen bu hazır alım ihalesinde üyesi olduğu nato'nun en öncelikli tehditlerinden olan çin'in sistemini 2013 yılında seçip, gelen baskılar sonucu 2015 yılında "teknoloji vermiyorlardı zaten, kendimiz geliştireceğiz" diyerek ihaleyi iptal eden türkiye'nin, 2015 yılında uçağını düşürüp savaşın eşiğine geldiği rusya'dan, 2016 yılında talep edip hazır alımı için görüşmeye başladığı, alımını gerekçelendirirken "batı satmıyor, teknolojisini vermiyor, bizi korumuyor" derken aynı anda güney sınırlarının hava savunmasında nato müttefikleri italya ve ispanya'nın gönderdiği hava savunma sistemlerinden faydalandığı, diğer yandan da nato müttefikleri fransa ve italya ile ortak geliştirme anlaşması imzaladığı; kendi komuta - kontrol ve hava savunma ağına entegre edemeyeceği için münferiden* kullanmak zorunda kalacağı ve bu yüzden tehdidi altında bulunduğu balistik füzeler ve seyir füzeleri başta olmak üzere hava tehditlerinin büyük kısmına karşı etkinliği asgari olacak, nato üyesi olmasından mütevellit nasıl bir teknoloji transferine vesile olacağı meçhul, onu geçtim, kendi uçaklarını düşman uçaklarından nasıl ayırt edeceği apayrı bir teknik gordion düğümü olan,

  stratejik hava savunma sistemidir.
 • ekşi sözlük askeri uzmanlarının hakkında çok süper çıkarımlar yaptığı hava savunma sistemi.

  tüm bu tantananın abd-rusya arasında tek bir dialog kurulmadan çıktığına inanmaya ve s-400 hakkında saydırmaya devam edin.

  he yavrum he gene rus teknolojisi patlamış. siz sanırım hala noel babaya da inanıyorsunuz?

  hayırlı forumlar
 • abd'nin haber vermesiyle asker ve ekipmandan temizlenmiş bir üs için harcamaya gerek duyulmamış sistemdir.
 • 7 nisan 2017 suriye'ye abd müdahalesi sırasında denizden gelen tomahawk seyir füzelerini tespit edememiş olması gayet olası ve gayet normal olan hava savunma sistemidir.

  çünkü dünya yuvarlaktır.

  nasıl yani?

  radar ufku* denen bir kavram vardır. bir radar anteni, yerden yüksekliğine bağlı olarak belli bir mesafeye kadar belli bir irtifanın altını göremez.

  iki açıklayıcı grafik için:

  (bkz: https://2k8r3p1401as2e1q7k14dguu-wpengine.netdna-ssl.com/…)
  (bkz: https://basicsaboutaerodynamicsandavionics.files.wordpress.com/…)

  yerden ortalama 50m yükseklikte bir radar anteni, kabaca 70km'lik bir radar ufkuna sahiptir. yani deniz seviyesinden az yukarıda uçan bir nesne, mesela tomahawk gibi bir seyir füzesini en fazla 70km mesafeden tespit edebilir. tabi burada etraftaki arazi engebelerini de hesaba katarsak, bu mesafe daha da düşer.

  radarın tespit mesafesi, irtifa arttıkça artıyor doğal olarak. deniz seviyesinde uçan bir uçağı 70km'den tespit ediyorsa eğer, aynı uçak 5,000m irtifada uçarken de mesela 200km mesafeden tespit edebiliyor gibi.

  bu dezavantajı ortadan kaldırmak için ülkeler, özellikle hava savunmasına yatırım yapan ülkeler çok sayıda farklı radarı farklı konumlara yerleştiriyor, bunları bir network ile birbirine bağlıyor, yetmiyor üstüne havada uçan uçaklara da radar takıyorlar*

  rusya'nın suriye'ye konuşlandırdığı s-400 hava savunma sistemi, lazkiye'de bulunuyor. vurulan şayrat hava üssü ise ülkenin bayağı bir güneyinde. abd de eğer füzeleri güneyden kavisli bir rotayla ateşlemişse, s-400'ün radarı füzeleri hiç görmemiş bile olabilir.

  s-400 geliştirilirken tomahawk gibi seyir füzelerine karşı tasarlanmıştır evet, bu nedenle kullandığı füzelerden bazıları son derece yeteneklidir. ama bu füzeler, sistemin kendi radarları ve bağlı olduğu "network"ün radarlarının çok geniş bir alanda kesintisiz kapsama sağlayabilmesi ile ancak tomahawk'lara karşı kullanılabilir. yani kısaca, s-400 (ve diğer benzer hava savunma sistemleri) asla tek başına kullanılabilecek şeyler değildir. bir network'e bağlı oldukları zaman tam performans ile kullanılabilirler. aksi takdirde sadece belli irtifalarda uçan uçaklara karşı etkilidirler, nitekim uçak krizinden sonra rusya suriye'ye bu s-400 bataryasını konuşlandırdıktan hemen sonra biz uçaklarımızı sınıra yaklaştırmadık bile.

  bu arada: türkiye eğe s-400 sistemini gerçekten alacaksa, kendi hava savunma komuta kontrol ağına bağla(ya)mayacağı için, aynı bu pozisyonda, bol miktarda kör bölgesi olacak şekilde kullanacaktır.