şükela:  tümü | bugün
312 entry daha
 • duygusal bakılan sistem. zaten bu kadar kutuplaşan ülkede batı karşıtlığı birleştiren tek unsur olunca hükümet de bunu bol bol kullanıyor.

  meşhur nato ile entegrasyon muhabbetinin bir ayağı şu..

  normalde "bir hava savunma sistemi al, gerisini siktir et" olayı yok. her farklı tehdit için ayrı bir sistem var. amaç farklı komponentleri bir ağda bir araya getirerek maksimum verimle maksimum koruma sağlamak. zaten böyle olmasaydı rusya'nın kendisi niye bir düzine hava savunma sistemi geliştirsin ki? ruslar salak mı da buk, tor, pantsir vs kasıyor..bir tek s-400 bassalar yeter!

  kafada canlanması için..

  türkiye amerika'dan barış kartalı diye uçak almıştı ya. haberlerde de şöyle radarı var, böyle elektronik sistemleri var diye haber çıkmıştı. ha o uçakların s-400'lerle "konuşmasını" nasıl sağlayacağız? birinin gördüğü tehdit diğerine nasıl aktarılacak?

  aktarılamayacak..bunu yer radarlarına, f-16'lara ve aldığımız/kullandığımız bilimum sistemlere uygulayabiliriz. o zaman da s-400'leri ayrı çalıştırmak gerekecek. s-400 kendi radarında neyi görüyorsa ya da görebiliyorsa (malum dünya yuvarlak) onu vuracak.
  ha "stand alone" çalışırsa hiçbir işe yaramaz değil ama bizim elimizde verimsiz çalışacağı kesin (artı rusya bize bunun downgraded versiyonunu satar muhtemelen).

  https://twitter.com/…aero/status/892292686593613824

  dönen geyiklere gelirsek..
  "ama komşularımızın elinde füzeler var"
  evet var...o zaman niye uçak vurmak için s-400 alıyoruz?
  (bkz: thaad)

  "s-400'ü alırsak amerika bizi işgal edemez!!"
  evet her sene silahlanmaya neredeyse bir türkiye ekonomisi kadar para harcayan abd üç tane s-400'ü görünce geri basacak!
  ironik biçimde s-400'ler sisteme entegre olmayacağı için abd'nin ya da herhangi bir ülkenin yapması gereken tek şey alçaktan uçmak. tomahawk'lar atraksiyon olsun diye 10 metre yukarıdan uçmuyor!
 • sadece "sisteme uymuyor" lafı ile karşı çıkılmaması gereken sistem.
  sisteme uyanı da adamlar parasıyla dahi vermiyor aga ne olacak?
  nasıl olsa bir tutturmuşuz sistem entegrasyonu diye, oh ne ala, adamların sikinin keyfine kaldık o zaman.
  üstelik bildiğim kadarı ile o nato füze kalkanı şemsiyesi senin ülkenin doğu kısmını korumuyor, ayrıca sende sadece radar var(malatya'da), avrupa'ya yollanacak bir füzeyi tespit edecek erken uyarı radarı yani.
  peki sen hedefsen?
  ne sikime yaradı o sistem?
  sisteme uymuyormuş! peh!
 • jens stoltenberg: nato üyeleri hangi ekipmanları alacaklarına kendileri karar verir.

  nato genel sekreteri böyle demiş. olumlu.
80 entry daha