*

• almaz central design bureau tarafindan subat 1999 tarihinde sinamalarina * baslanilan sam sistemi. 400 kilometreye kadar olan uçan hedefleri vurmak üzere tasarlanmistir. (kendinden önce gelen s300 sistemlerinin 2-2.5 kati) saniyede 4.8 kilometre hiza kadar olan hava aygitlarini * yakalayabilir. kullandigi 9m96 tipi füzeler 35 kilometre yükseklige erisebilir ve 20 g * ivmeyle dönüsler yapabilir.
    simdilerde gelistirilen s500 sistemlerinin gerisinde kalmistir. radara yakalanmayan uçaklari da vurabildigi iddia edilen s500 sistemleri asmistir.
    bu füzelere yakalanmadan alçaktan uçmak isteyen uçaklara karsi strela kullanilabilir. mengusun deyimiyle dört ucu boklu bijon anahtaridir.
  • suriye'de bulunduğu şüphesi abd hava kuvvetleri için caydırıcı olmuş ve operasyon cesaretini kırmış olan füze sistemi.
  • ruslar'a göre aynı zamanda bir istihbarat radar'ı. her aracı görebilme özelliği olduğu söyleniyor. yine ruslar'a göre; "s-400 havayı koruduğu sürece ikinci bir mathias rust vakası yaşanması imkansız. zira sistem rus hava sahasına giren her cismi anında görebilecek. diye açıklamada bulunmuşlar.
  • wiki de yazılana göre ' s-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir. ' https://tr.wikipedia.org/wiki/s-400
  • savaş stratejisti sözlük ergenlerini meşgul eden yeni gündem maddesi.

biri şöyle olur diyor, biri olmaz mal mısın diyor. müthiş ülke cidden.
  • niyeyse komşu ülkelerle ne zaman ters düşsek s-400
    kıbrıs-400
    irans-400
    suriyes-400
    ıraks-400

sopa mahiyetinde kullanılıyor artık s400 ler
  • bonba kalmayınca atılacak füze gibi birşeyi kullanan ucunda taramalı olan silah.
  • öyle bir envanter linki verilmiş ki;

hava savunma sistemleri

alt başlığında stinger füzelerinin adedi falan var.

stinger...

şu afganistanda taliban'da falan olan,

hava savunma "sistemi" demeden önce bir düşünmek gerekir heralde...

nihayetinde s-400 için "taramalı füze her şeyi patlatır kuş uçurtmaz" demek saçma. özellikle suriye gibi mobil bir lokasyonda ise. ama muhakkak ki tehlikelidir. bir kere ülkenin sınırının bu kadar dibinde böyle bir şey olmasını niye isteyesin ki? küba füze krizini hatırlamaz/bilmez bu liseliler.
  • öğle arasında başlıktan bağımsız olarak iki yazarın kapışması çok güzel güldürmüş başlıktır. gençler siz askerlik yapmadınız mı ya? f-16 serisi ve bir kaç özel silah hariç tsk'nın elindekiler çöplüktür. 1945 yılından kalma m1 springfield kullandım lan ben askerde. bak tekrar yazıyorum silahı benden önce ikinci dünya savaşında abd'li paraşütçüler kullanmış alsşkdhasşldkhaslşd. hava savunma sistemi stinger dedikleri ile ancak alçak uçuş yapan tank avcılarını vurursunuz. ben bu aletin takım cavuşuydum bir kez kutusunu gördüm o kadar. hava üssünde yani tsk'nın en teknik birliğinde durum bu. piyade taburlarını falan siz düşünün artık. yok kruvazör gönderip suriye'yi bombalamak falan yok obüs atışı, yok fırtına ile rus üssünü imha etmek bunlar hep fazla red alert oynamaktan.

edit: tsk'nın elindeki silahların durumu vs. hakkındaki bilgileri çevrenizdeki subay emeklilerine sorarak teyit edebilirsiniz. bilgilerin tamamı birinci ağızdan alınmıştır. daha da gömmerdim tsk'yı silah ve envanter konusunda ama başıma iş almak istemem.
  • sat komandosu besleyen ülkeler* için dert edilmemesi gereken sistemdir.
hesabın var mı? giriş yap