şükela:  tümü | bugün
  • oncelikle haber linki

tanim: meral aksener'in (bkz: 5 haziran 2018 teke tek meral akşener canlı yayını)nda zirvaladigi bir soylem.

yorum: asddfafdsfadg. bi de bu kadin televizyonlara neden cikarilmiyor diye zirliyorsunuz. taksim'in renkli karakteri cenk'in cikmasi bile daha mantikli geliyor bana.

daha ciddi yorum: yok oyle yagma. muharrem gelir amerikan kopeklerine karsi savasan komutanin apoletlerini sokecegim der, fetonun iadesi konusunda turkiye karsisinda amerikan tezlerini (artik hangi amerikali'nin bilmiyoruz) destekler, yuzunu batiya doner. aksener gelir s-400'ler uzerinde bir sis bulutu olusturup secim sonrasi anlasmanin iptali icin goz kirpar, parti tuzugunun kalbine nato'ya bagliligini yazdirir. sonra da gelip bir iki espiri komiklik yapip, laf ebeligi becerisiyle bizlerden oy isterler. comariz, aptaliz, herseye inaniriz ya biz onlara gore...
  • duyumu haburda megri megri diye gezinen adamları rahatsız etmiştir.
  • bir iddiadır.

seçime doğru gittiğimiz şu kritik günlerde, ispatınız varsa çürütürsünüz. sonra sonuçlara göre entry silmeye kadar gitmesin işler.

yorum: muhtemelen aylık maması gelmiş mutlu troll ciddiyetsizliği. ah bu güzel tavırları çocuklar yurtlarda tecavüze uğrarken, şeyhler millete badem yedirirken, "milletim ve rabbim affetsin, (yine) aldatıldık" gibi söylemler havada uçarken de görsek.
  • iddiayi ileri suren/bu iddiadan nemalanan kisi ispatla mukelleftir saygideger eksi sozluk ahalisi. yoksa ben de derim ki herkesin bana 100 ayro borcu var, cikin paralari. yani burda sizin bana borcunuzun olmadigini ispatlamaniza gerek yoktur.
  • (bkz: engelle butonu) diye bir şey bulmuşlar çok işe yarıyor.
    tanım: bir idda doğrudur değildir zaman gösterir.
  • türkiye'nin uzun menzilli hava savunma sistemi ihtiyacı ve bu konudaki projeleri çok uzun zamandır vardır.

saray'ın korunması da, alım sürecini hızlandıran ve sistemin ruslardan alınmasını etkileyen nedenlerden biri olabilir; ancak saray'ı koruyacak bir s-400 sistemi, ankara merkezli geniş bir bölgeyi de korumuş olacağından ve s-400'ler sadece ankara'ya yerleştirilmeyeceğinden, siyasi atışmalara malzeme edilmesi uygun değildir.

uzun menzilli sistem ihtiyacı deniz kuvvetlerinde de vardır. tf-2000 hava savunma destroyeri projesinde sm-2, aster-30 ya da hisar-u gibi uzun menzilli sistemlerin kullanılması düşünülüyor. ayrıca, bu sistemlerin, şu an kullandığımız gabya sınıfı fırkateynlerin genesis modernizasyonu uygulanmış olanlarına da takılma ihtimali mevcut.

herhalde dzkk'deki projeleri de saray'ın korunmasına bağlayacak değiliz.

edit: imla
  • ülkemizde darbe yapmak isteyen amerika'ya karşı hükümetin ve vatanımızın korunması için böyle bir sistem alınması çok ciddi derecede önem arz etmekteydi.
    bu ister muharrem ince olsun ister başkası olsun bu tarz adımlar atılmak zorunda, yüz yıllarca bu topraklarda yaşayabilmek istiyorsak doğru adımlar atmak zorundayız yoksa yarın israil kapımıza dayandığında yeni filistin biz oluruz...
    müslümanlar da filistin'i izledikleri gibi bizi de izlerler...
  • tabi rus himayesini ya da putin'e "agam biz ettik sen etme, bak bu sefer söz bir daha kıvırmayacağız" mesajının diyeti olduğunu kastetmemiş... gelişim eksikliği mi cehalet mi yoksa safkan aktroll eseri mi bilemediğim başlık...
  • iki nedenle mümkündür;

1. hava savunma sistemleri bir lokasyon savunmasının en son aşamasıdır, ilki değil. hatta tercihen eğer ateşlenmeyecekse asla kullanılmaz. tüm dünyada, düşmanı önce tanımlamar, sınıflandırır, caydırır, en son düşürürsünüz. bugün nato ve rusya'nın kuzey denizleri veya karadeniz üzerinde birbirlerini uçaklarla önlemeye çalışmasını nedeni ellerinde hava savunma sistemleri olmaması değil, yukarıda yazdığım silsilenin ilk aşaması olmasıdır. bir nevi "bak oğlum git" deme şekli. peki neden bir hava savunma sistemi mümkünse hiç devreye alınmaz? çünkü bu sistemler, komuta kontrol birimi, radarı, atıcıları ile mobildir, yani aslında hiçbir zaman sabit kalmazlar. radarı açıp, hedef aydınlatmak demek (sizin anladığınız şekliyle kilit atmak), bağıra bağıra düşmanın sead (suppression of enemy air defenses) filolarına "bakın ben burdayım, beni yok edin" demektir. sadece ultra hödükler bu yöntemle hasmına mesaj vermeye çalışır (yunanistan, suriye). ki günümüzde sead filosuna da gerek yok, anti radyasyon droneları var, bizim envanterde 20 yıldır mevcut. bir ülkeyi komple körleştirmek 3 saat alıyor vs. (harpy) - (bu kısım, "hava savunmamız yok olm" diyen ergen irileri için yazıldı)

2. nato müttefiklerinin bu acil yüksek irtifa şemsiyesine burun kıvırdığı, satmadıkları ise gerzekçe bir yalan. aratan herkes açılan ihalelere bu ülkelerin teklif verdiğini rahatça görebilir. bu s-400 rus uçağını düşürme diyeti. diğer taraftan zaten eurosam ile yüksek irtifa için geliştirme sözleşmesi imzaladın sen. hatta şu anda bile amerikan patriot alımı için görüşüyorsun.

3. israil'in veya kendi seçeceğiniz bir dış mihrağın kapınıza dayanmasını istemiyorsanız, 10 küsür yıldır sattığınız ve filistin'i de vuran jet yakıtını satmayıverin, gelemezler. basit mantık.

ek a: ha aşağıdaki hödüğün biri gibi başkası da çıkar, israil'i bitirmek için bunu mal gibi yazdığımı ima eder diye ek; dünyada üretemeyen rafineri kalmadı da koca coğrafyada van münüts diye atar yaparken, filistin diye ağlarken dahi el altından çaktırmadan satan sensin. bu nasıl bir sığırlık, anlamak gerçekten zor.

ek b: israil'e yakıt satışını reddetmeyip, ısrarla ve pişmiş kelle gibi "nasıl gelicek yea, kıvırıyor" filan diye geveliyor. sevgili davar oğlu davar, yazdığım şey der ki, sen önce yakıt satma da istersen cuma namazını siktir git kudüste kıl. her boku yiyip sonra salya saça saça konuşmamalısın diyor. yukarıda zaten herbokoloji gibi bu konularda da ahkam eden "hava savunmamız yok akıllım" pıtırcıklarına cevabı ekledim.

radar ufku nedir bilmeyen, link-11* ve link-16 hakkında fikri olmayan ve askeri data transfer protokollerini idrak edemeyen arkadaşların s-400 gibi diğer radarlarla bilgi paylaşamayan, angaje olamayan sistemlerin avantaj değil kör noktalar yarattığını öğrenip susmalarını dilediğim iddia.

birazdan buralar savunma sanayii mısıroğullarıyla dolacak. yok 400 km, yok "bize satmadılar" vs.

yemin ediyorum şu zeka oranıyla nasıl bakteriden ayrı olarak cümle kurabiliyorsunuz anlamak zor.