• türkiye'nin uzun menzilli hava savunma sistemi ihtiyacı ve bu konudaki projeleri çok uzun zamandır vardır.

saray'ın korunması da, alım sürecini hızlandıran ve sistemin ruslardan alınmasını etkileyen nedenlerden biri olabilir; ancak saray'ı koruyacak bir s-400 sistemi, ankara merkezli geniş bir bölgeyi de korumuş olacağından ve s-400'ler sadece ankara'ya yerleştirilmeyeceğinden, siyasi atışmalara malzeme edilmesi uygun değildir.

uzun menzilli sistem ihtiyacı deniz kuvvetlerinde de vardır. tf-2000 hava savunma destroyeri projesinde sm-2, aster-30 ya da hisar-u gibi uzun menzilli sistemlerin kullanılması düşünülüyor. ayrıca, bu sistemlerin, şu an kullandığımız gabya sınıfı fırkateynlerin genesis modernizasyonu uygulanmış olanlarına da takılma ihtimali mevcut.

herhalde dzkk'deki projeleri de saray'ın korunmasına bağlayacak değiliz.

edit: imla
  • tahlihsiz açıklama diyesim geliyor ama dostum bu resmen bulşit.
    millet gerçekten çok çabuk unutuyor. bombalanan mitingleri, havaalanı saldırılarını, yılbaşı katliyamını, güvenpark patlamasını falan... .o zaman da, tayip yaptıror goygo'yu yapıyordu fetönün piçleri halbu ki kendileri tetikliyordu bu saldırıları. şu an milletçe mabadımız rahat, konuşuyor, yorum kasıyoruz. burada hainlerden temizlenen kahraman ordumuzun, polisimizin ve istihbarat teşkilatımızın hakkını ödeyemeyiz. bunun yanında yapılan güvenlik yatırımları da büyük önem arz ediyor. sınır güvenliği sağlanmasa, tunellerinin içinde skertilmese bu batının 5000 tır silah gönderdiği köpekler aynı tabloyu devam ettirirlerdi hiç şüphesiz. ama akşener'e bakmayın siz: yılmaz özdil'in dediğini yapın, tayyib'e karşı silho'yu ve çetesini destekleyin, sürekli başa saralım, bir akp yanılsın bir siz yanılın...
  • akşener, s-400'ü böyle bir şey sanıyor herhalde:

http://i.hizliresim.com/7dy7jr.png

tahayyülü ancak ona yetiyor demek ki...
  • boş beleş laf. aman nato'cular kızıyor almayalım diyemeyince böyle uyduruk bahanelere sarıldılar sanırım. yani bir ülkücü-muhafazakar insan, hava savunmamızın zayıf olduğunu, abd'nin vermediğini bile bile neden s-400 veya benzerinin alınmasına burun kıvırır ki? s-400 taburlarının yerleri bile planlandı, bu kadar basit mi bu ordu, bu ülke yani. aynı tutumu savunma sanayiindeki önemli projelere, nükleer santrallere karşı da sergiliyorlar.

işin aslı şu,

akşener ve diğer muhalefet, nato-abd-ab'nin kuşatmalarına, bölgedeki ateş çemberine, pkk-fetö'nün tümden bitirilmesine, avrasya ile işbirliğine, kritik savunma sanayi-enerji atılımlarına dair nedense hiç bir şey söyleyemiyor! hava savunmamız için s-400 veya benzerini almalıyız bile diyemiyorlar! çünkü hala türkiye'yi eski 'küçük amerika' sürecinin içinde hapis zannediyorlar, hala oraya göz kırpıyorlar, oradan icazet peşindeler, hiç bir net tutumları, bekaa kaygıları, alternatif küresel vizyonları yok. ondan sonra niye hala yeterli destek yok, niye ülkücü tabanın çoğu mhp'de anlayamıyorlar. oy vermeyecek olsam da kendisine karşı olumsuz bir ön yargım olmamıştı bugüne kadar, ancak bu açıklamayla tümden saygımı bitirdi. yazık bu ülkeye.
  • salakça bir söylem.

saray dediğiniz yapının adı
    ‘’türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı külliyesi’’
    önce bunu kabullenin.
    yani orası tayyip erdoğan’ın babasının mülkü değil. devlet hizmet binası.

s-400 ler yeri gelir hizmet binalarını korur, yeri gelir kara birliklerinizin güvenliğini sağlar.
  • programı seyretmedim ama sabah radyoda haberleri dinlerken kendisinin programda s400'lerin sarayı korumak için alındığı söylentisini aktarmasını duyunca beynim yandı. ne içiyorsan aynısından istiyorum iftardan sonra.
  • s-400'lerin bir binanın savunması için değil, sınırımıza silah yığan abd'ye karşı memleketin savunması amaçlı alındığını düşünüyorum.
  • ağızdan çıkan "s-400'ler sarayın korunması için alındı"

duymamız gereken "nato ve abd'den talimat geldiğinde ne milliyetçilik kalır, ne ülkücülük"
  • vay amk sözlükte israil’i jet yakıtı satmayarak bitireceğini düşünen stratejist de çıktı.

o jet yakıtını dünyada üretemeyen rafineri kalmadı, bu ticareti yapan çoğu şirket de yahudi. şimdi sen nasıl engelleyeceksin bir anlat, basit mantık.

meral akşener’in saçmalıklarından biridir. s-400’e bu kadar karşı çıkması ve kafa karışıklığı yaratmayı amaçlaması hakkında konuşulanları daha gerçek kılıyor.

eksi: süper zeki stratejist kıvırmaya başlamış, bunu yaparsan gelemezler diyordu şimdi ben o anlamda mı dedim diye oynuyor benim orta doğulu oryantalim. demek ki jet yakıtı vermezsek de gelebiliyorlarmış, peki geleceklerse ne yapmamız lazım, hava savunma sistemimiz yok, yıllardır rusya dışında bize satan ülke de olmadı, ne yapalım keklik gibi avlanalım mı? ha amacın ne diye düşünüyorum, orası ayrı.
  • medyada fazlaca yer almamasının kendisi ve sevenlerinin hayrına olduğunu bir kez daha anladığımız adayın salakça lafı.
hesabın var mı? giriş yap