*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle (bkz: icap nöbeti)

  ihtiyaç hallerinde, mesai dahilinde olmayan sağlık personelinin 30 dakika içinde görev yaptığı sağlık kuruluşuna gelmesini şart koşan, zaten bu durumlar için mevcut icap nöbetlerinden habersiz bakanlık icraatıdır. halihazırda icap nöbeti paralarını ödemeyen kurumlar, bu acil çağrıları hangi başlık adı altında ücrenlendirecek, daha da vahimi çocuğuna, hastasına bakmak zorunda olan, bu gibi sosyal hayat gereklilikleri yüzünden planlı aylık nöbet listesi harici kıpırdayamayan personele ne gibi cezalar verecek merak konusudur.
  kanımca sırf mobbing için dahi kullanılabilir bir uygulamanın genelgesidir.
  ayağını kaydırmak mı istiyorsun bir çalışanın; çağır en abes saatlerde, bir de pizza söyle, çalışan pizzadan sonra gelirse ver tutanağı eline ooh...
  hasılı sağlıkçılara bol malzemos muamelesi yapan saçma genelgedir.
  zaten afet, kaza gibi acil hallerde çağrılıp gitmeyen sağlıkçı yok!
  dipçe: telefondan bir nefeste yazılan bu giri için düzeltmeler gelecektir.
 • "sağlık bakan yardımcısı prof. dr. muhammet güven imzasıyla, özel veya kamuda görevli olan sağlık çalışanlarının ihtiyaç halinde çağrıya uymasıyle ilgili yayımlanan genelgede, personelin ihtiyaç halinde 30 dakika içerisinde sağlık kuruluşunda olması gerektiği belirtildi. genelgeye göre, özel veya kamuda çalışan sağlık personeli, görev yaptığı yere en çok 30 dakika uzaklıkta oturmak zorunda kalacak, buna uymayanlar hakkında idari ve disiplin cezası uygulanabilecek. "

  http://haber.sol.org.tr/…mayana-ceza-geliyor-252244
 • “saçma bir şey. hem mümkün değil hem akıl dışı. özellikle büyük şehirlerde mümkün değil. insanlar kendi işyerine yakın oturmak ister ama imkânlar buna el verir mi vermez mi… bunun yerine işyerine, bir sağlık kurumuna tayin olmak isteyen sağlık çalışanlarına anlayış gösterilmesi gerekir, bunun teşvik edilmesi gerekir. bunun bir genelgeyle yapabileceğini zannetmesi olacak iş değil. istanbul’da hele… karı koca doktor birisi avrupa’da biri anadolu’da doktorluk yapıyor. ne yapacaklar yani iki ev mi tutacaklar? daha önce de zaten bir yasaya koymuşlardı, biz türk tabipleri birliği olarak dava açıp durdurmuştuk.”

  osman öztürk
  https://www.birgun.net/…na-ceza-geliyor-239383.html
 • sağlık ile ilgili rezalet başlıklarında hep gördüğümüz "ilgili uzman doktorun bir türlü gelmemesi" sorununa çözüm olabilecek bir uygulama.
  doktorsan bir zahmet yetişeceksin, karşında insan hayatı var. çocuğunla daha sonra da sosyalleşirsin.

  edit: burada kastedilen, kritik branşlardaki doktorların makul, mantıklı zamanda gelmesidir. yoksa, trafik vs gibi sebeplerle 40 dakika sonra, 1 saat sonra gelebilene kimsenin laf ettiği yok.
 • ttb dava açıp süreci yine durdurmalı artık bu genelgeler insani yaşam hakları ihlali içeriyor insan hakları mahkemesine bile götürülmeli bu durum. çünkü senin bakanlığında icap nöbeti denilen bir durum var ve uzun zamandır icap paraları ödenmiyor, 24/48 saatlik nöbet paraları yerine izin kullanın deniliyor nereye gidiyor bu bakanlık anlamak mümkün değil? sanırım bir şey dolaşıyordu uzun zamandır 2023 ile ilgili: akp'li olmayan memur barındırmayacağız diye, ben klişe vahim bir söylenti olarak düşünüyordum ama genellikle bu durum hep muhalif olduğu belli fişlenmiş personeller üzerine uygulanıyor sonuçta bunlar akpli olmayan doktorları aç bırakmaya kadar varacak duruma geldiler.. demek ki söylenti değilmiş demek ki ateş olmayan yerden duman çıkmazmış demeliymişiz..
 • diyelim iş yerine 10 dakika mesafede oturuyorum, ama ihtiyaç olduğu anda işyerimden 1 saat uzakta ailemle yemeğe gittim. o zaman ne olacak?

  bu genelgenin bir sonraki adımı hastanenin 30 dk mesafe uzaklıktaki çemberin dışına çıkamazsın mı?

  bizi yönetenlerin aklına bak.
 • iyice saçmalamışlar bu kararı savunanın zekasından ve vicdanından şüphelenirim...
 • verilen link açılmıyor. yalnız böyle bir şeyin olması, yani "icap nöbeti hariç her çağırıldığında 30 dakikada hastanede olunmasıysa" kastedilen; bu kanunen ve fiziken imkansız bir olaydır.

  dört üstteki yazarımsının "doktorsan bir zahmet yetişeceksin, karşında insan hayatı var. çocuğunla daha sonra da sosyalleşirsin." demesi ise ayrı bir komedidir. o sırada benim de çocuğum hasta ise ve onunla ilgileniyorsam, ve hatta kendi çocuğum başka bir hastanede yatmakta ise ve ben de onun refakatçisi isem ne olacak peki? insan boş zamanında sadece sosyalleşmez. ailesinin sağlık sorunlarıyla da alakadar olur zira. böylesi bir durumda senin çocuğun mu, benim çocuğum mu önceliklidir? cevap veriyorum: yemişim senin çocuğunu...

  ha, onun dışında icapçı ise bir hekim, ve icap listesinde görünüp parasını alıyorsa; çağrılınca mecburen paşa paşa gidecek yarım saat içinde kardeşim! pratisyenken ve acilde çalışırken çok kavga verdim uzmanlarla. geleceksiniz. eğer icapçıysanız, paşa paşa geleceksiniz. nokta.
 • böyle ölmezler. bomba atın üstlerine amk.

  yemin ederim 10 seneye bize bakacak doktor bulamayacagiz.
  la bu insanlar size ne etti
 • aile hekimlerinin binalarında kira ödediklerini yeni öğrenen birisi olarak, artık bu gavs bakanlığı'nın yaptığı hiçbir şeye şaşırmam.