• kliniğinde doktor çalışıp çalışmadığı belli değil. (doktor olsaydı özellikle söylerlerdi diye düşünüyorum) sağlıkçı kıyafeti giyen kişiler işlem yapıyor. aynı zamanda lazer epilasyon da yapıyorlar. saç çıkardığı söylenen, size uyguladıkları ilacı söylemiyorlar. kore'de icat edildiğini türkiye'de bir eczacının tedarik ettiğini belirtiyorlar. (ithalat mı imalat mı hatırlamıyorum.) seanslar boyunca kullandığınız şampuanları kendileri ücretsiz veriyor. (o kadar para veriyorsunuz, normal)

ücretsiz analiz diye gittiğiniz ilk seans aslında köprüden önceki çıkışı geçtiğiniz an. saç dökülmesi probleminiz varsa, size gösterilen başarı hikayelerine (başkalarının öncesi sonrası resimleri) karşı koymak çok zor. maddi durumunuz el veriyorsa, e bir deneyeyim diyorsunuz. tabi sonucu görmek için de 7-8 seans gitmeniz gerekiyor.

esasa dönersek, kullandıkları tedavinin ne olduğunun belli olamaması en büyük handikap. tedavinin yeterliliğinin ispatı ise fotoğraflar. bir araştırma..vs yok, ya da bana söylemediler.

sonuca gelirsek, 8 seans sonunda herhangi bir gelişme olmadı. zaten bunu onlar da tespit edemiyor, yani belli bir alandaki saç teli sayısını veya saç teli kalınlığını ölçemiyorlar. tek yaptıkları ipad ile fotoğraf çekip saç dipleri kapanmış mı kapanmamış mı onu görmek. başkalarının fotoğrafları ilham verici, adam tepesi açık gelmiş çoğu kapanmış fakat bizim çektirdiklerimizde hiçbir değişiklik yoktu.

kaldı ki ipad ile çekilen fotoğraf saç dökülmesini ya da çıkmasını ne kadar tespit edebilir. sonuçta bu cihazlar çektikleri görüntüyü (hepimiz grup fotoğraflarında daha güzel çıkalım diye) otomatik olarak düzelten ve sıkıştırarak saklayan cihazlar. amaçları saç sayısını ölçmek değil.

sonuca gelirsek benim açımdan başarısız bir tedavi/terapi yöntemidir.
  • tedavi metodları hakkında yeterli bilgi olmayan. güvenilir mi yan etkileri var mı belli olmayan klinik. ekibi kadrosu nedir ne değildir. bu konularda eksikliklerini tamamlamaları lazım.
  • acilin, ben yaptirdim ve anlatiyorum(reklamsiz)

her ay yaklasik 600 tl gibi bir meblağ odedim, 10 seans boyunca, son iki seansta odeme yapmadım. toplam 6000 tl islem ucreti. her 2-3 ayda bir hairforte damla, sampuan, xpecia veriyorlar. bu da aya bolunce aylik yaklasik 150-200 tl civari bir sey tutuyor. arada 1 kez kan testi yaptiriyorlar o da 350 tl. sene 2020 dolar 7.35.

sonuclara gelelim, ilk 6 seans boyunca( seanslar 15 gunde 1 oluyor) pek buyume olmuyor can sıkıcı geliyor ama dokulmeler duruyor. 6. seans sonrasi gelismeler basliyor ve saclar kalinlasmaya basliyor. 12. seans sonunda acik alanlar ciddi manada kapaniyor. buraya kadar her sey on numara fakat;

tedavi bitsede xpeciaya devam etmeniz oneriliyor. mevsim gecislerinde ve dokulme basladigini hissettiginizde tekrar seans yapilmasi gerektiginj soyluyorlar. bu da her sene 4 seans eder(2 ilkbahar, 2 sonbahar) ve bunu olene kadar ya da sac dokulmeniz bitene kadar yapmalisiniz. bu da sizi onlara mahkum ediyor. bunu goze aliyorsaniz yapabilirsiniz. ben yaptirali yaklasik 1 sene oldu. tekrar seansi yapmadigim icin tam olarak eski halime donmedim ama 1 sene sonra donerim tahminen.( dayi tarafi kafalar sinekkaydı) baska ulkeye tasinma planlari yuzunden artik minoxile geri donecegim, yada gittigim yerde s clinic benzeri bir yer bakarim artik. varsa merak ettikleriniz yesillendirebilirsiniz.

2023 edit;

dedigim gibi oldu, tekrar seansi yaptirmadim, dokulme once eski haline geldi sonra biraz daha ilerledi. şuan yavasladi ama yaştandir diye dusunuyorum. yurtdisina tasindim, burada s clinic bulma ihtimalimde yok tabi. bir sure sonra ekim yaptiririm diye planliyorum.
  • geçen hafta ilk seansıma gittiğim klinik. 15 günde bir seans var, her seans ortalama 10-15dk sürecek. serumu kafaya döküp, ucunda küçük iğneler olan bir döner başlıkla deri altına gitmesini sağlıyorlar. çok değil ama biraz acılı bir işlem. ilk seans olduğu için şöyle oldu böyle oldu diyecek bir durum yok ama günlük olarak kullanılması gereken bir şampuan, bir de serum verdiler. belki bunların da etkisiyle saçlarım 10 gün önceye göre daha gür duruyor ama dökülmeyi durdurma ya da saç çıkma konusunda henüz bir şey diyemiyorum. seanslar ilerledikçe (toplam süre 6 ay bu arada) bilgi vereceğim.

güncelleme 1: 2.seansa bu hafta girdim. ilk seanstan bugüne toplamda 17 gün geçti. dökülme devam ediyor, önlerdeki açıklıklar olduğu gibi duruyor ama açık ve parlak olan tepe noktası hafiften kararmaya başladı gibi. doktorun demesine göre, bazı kişilerde çok erken olumlu reaksiyon görülüyormuş ve benim tepedeki durum da böyleymiş. doktor beni gazlıyor olabilir diye pek inanmak istemedim ama saçımın haftalık resimlerini çekmeye karar verdim.

güncelleme 2: birkaç gün önce 3.seansa girdim, ilk seanstan bugüne toplam 34 gün geçti. dökülme hızında ya da hacminde pek bir değişiklik yok, eskisi gibi dökülüyor hala. ancak tepe noktası kapanmaya başladı (doktor gazlamıyormuş, fotolarla her hafta before-after yapıyorum), açık olan önlerde de hafiften tüyler çıkmaya başladı. şimdilik iyi gidiyor özetle

güncelleme 3: dün itibariyle 6.seans bitti, yani tedavide yarıya geldik. şimdiye kadarki durumdan oldukça memnunum, çünkü tepe ciddi şekilde kapandı, öndeki açık ve seyrek olan alanlar da benzer şekilde kapanıp saçlar güçlenmeye başladı. dökülme devam etse de eskiye göre çok azaldı.

güncelleme 4 - son seanstan bu yana yaklaşık 8 ay geçti. kapanan tepe ve yanlar tekrar açılmaya, eski haline dönmeye başladı. ne anladım ben bu işten? tavsiye etmiyorum, yaptırmayın!
  • saçınızın derisindeki tıkanmış gözenekleri açarak ve güney koreden getirdikleri serumla saçı besleyerek saç cikarttıklarını iddia eden bir saç bakım merkezidir. dün ikinci seansa girdim. 4. seans sonunda bir durum değerlendirmesi yapılıyormuş. öncesi için bir gelişme vaat etmiyorlar. olumlu veya olumsuz bir yorumda bulunmam için erken. sattıkları şampuan saçı daha dolgun gösteriyor diyebilirim. saçımın dökülmesi kesilmedi ancak dediğim gibi 4. seansa kadar bunun normal olduğunu söylüyorlar.
  • ekşi’de çok yorum bulunmayan klinik.
    berberde duydum bugün, sanırım berberlere reklam veriyorlar. üsteki yazar hariç memnun kalan var mı acaba?
  • insanların pahalı diye bir şey sandığı ne olduğu bilinmeyen ilaçları kafanıza zerk eden , saç gelişmelerini bilimsel olarak takip etmeyen firma diye algıladım.

kafaya hormonu bastırıp testesterondan olmayalım sonra.
  • kafaya sürdükleri şey saç yapayım derken göz çıkaran bir şey olabilir mi ki diye düşündüğüm saç çoğaltıcı firma.
  • önemli olan saç çıkarabilmiş olması değil çünkü piyasadaki mavi su diye satılan ürünler de dahil hepsi serumun içerisine finasterid katıp içeriğini söyleyemeyiz diyip veriyorlar. finasterid zaten saç çıkmasını sağlar ancak cinsel, üreme sorunları vs birçok yan etkisi var. yani saçınız bu ürünlerle çıkar ancak yan etkilerine de razı olmalısınız. ayrıca finasterid kullanmayı bıraktığınızda tekrar eskiye döner herşey ki bu ürünlerde de böyle olacaktır. xpecia öneriyolarmış ki zaten onun da benzer yan etkileri ve bırakınca geriye dönme sonucu var. sonuç olarak hala bilimsel olarak kanıtlanmış tek bir ilaç(finasterid) ve onun yan etkileri konusu var elimizde. bu tür ürünler de bunun çaktırmadan adını değiştirip değiştirip piyasaya sürülen versiyonları. bunun dışında yan etkisi olmayan ya da uzun süreli etkili yeni birşey olursa zaten hepimiz duyardık ben de bilimsel olarak burada paylaşırdım. umarım bir gün bunu da yaparız. ama şu an değil.
  • hakkında fellik fellik bilgi ve yorum aradığım yer.

internette aşırı çelişkili yorumlar var.

ınstagram sayfalarına bakınca “adamlar kelliğe çare bulmuş” diyorsun ama durum böyleyken nasıl bu kadar az bilinir ve tanınır diye şaşırıyorsun.

kafaya sürdükleri şeyin aynısı olduğu iddia edilen bir serum seti varmış, onu öğrendim geçenlerde. alıp dermaroll ile kendim mi uygulasam diyorum…

kafam çok karıştı, bilgisi ve tecrübesi olan herkesten bi yorum/fikir almaya ihtiyacım var.
hesabın var mı? giriş yap