şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nadiren bakılması gereken endekstir.
    borsacılar,hisseciler,forexciler hatta ve hatta kriptocuların bile göz ucuyla bakıp fikir sahibi olması gerekir.
    korku endeksidir.

s&p 500 vıx ; piyasalardaki korkunun derecesini ölçen bir endekstir.bu endeksin yükselmesi hisselerde sert düşüşlerin olacağını gösterir.adı üstünde korku endeksidir.bu endeks piyasa açısından çok ama çok önemlidir.mayıs 2008 de 17 olan korku endeksi 5 ay içersinde sert yükselerek 60 lara dayandı.aslında bu global bir krizin belirtisiydi.hisselerde aşırı satış ve korku vardı.usd-chp-jpy de gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı sert yükseliyordu.sonunda mortage krizi çıktı ortaya.piyasada korku havası oluştu.borsamız aşırı satış yedi.usd/try 6 aylık bir süreçte %45 yükseldi.1,1 den 1,7 lere geldi.

*
    *

01.02.2018 de yani 1 şubatta 12 olan korku endeksi 2 günde %50 yükseldi.şu an 17,31 seviyelerinde.
    abd borsalarında 4 günde aşırı sert satışlar oldu.şu an abd hisselerinde aşırı bir korku ve satış mevcut.piyasada korkunun devam etmesi halinde gelişmekte olan ülke hisselerinde sert satış dalgası oluşur.bu direkt olmasada dolaylı olarak benim işimede yansır.
    borsa düşerse dolar yükselir türk lirası aşırı değer kaybeder.
    dolar,euro,sterlin ve bilimum tüm para birimleri karşısında para birimimiz erir.
    malumunuz siyasi olarakta çalkantılı günler geçiriyoruz.

http://www.bireyselyatirimci.com/…ndeksi-vix-nedir/

ed: dow jones çakıldı.panik devam ediyor.
    usd/try 3,80 lere dayandı.
    korku endeksimiz şişiyor.
    biz de yalan olmaz seyfo.
    tahmin ve analizlerimiz kendi çapımızdadır.
  • alakasız başlıkları işgal etmeme kararı aldık.
    tüm birikimlerimizi bu başlık altında toplayacağız.

seyfo abiniz yine boş durmamış.

saat 11.01
    eurchf-sell-1 lot -1,1568x-1,1470x-kâr göstergesi 1047$

saat 11.07
    gbpchf-sell-1 lot-1,30827-1,3036-kâr göstergesi 496$

pozisyonlar 20.30 dolaylarında kapatılmıştır.

sadece basit bir örnek verilmiştir.
    yönlendirmemek için artık pozisyonlar açık açık yazılmayacaktır.

ed : başlıktaki vıx-vix benim hatam idi.
  • forward ekran görme şerefine nail olduk.
    bir gecede cahil bırakıldık .

peki nedir bu ekran tipleri ve işleyişi kısaca bir inceleyelim.
    1-düz forex ekranı.özel bir ismi varsa da ben bilmiyorum.
    2-forward ekran
    3-opsiyon ekran
    4-futures ekran

riskin fazla,bedellerinin ağır,lakin paranın olduğu ekran 1 numara .halihazırda yıllardır acemiliğimizi atamadığımız ekran :)

4 numaralı ekranla alakalı hiç bir fikrim yok.ekonomi ve borsa tanıtım sitelerindeki tanımını anladık.ama ekran işleyişi hakkında zerre bilgim yok.değişik ve alengirli bir şey olsa gerek.

3 numaralı ekran tabiri caizse kerhane mantığıyla işler.bankaların 6 ay sonra 4,15 kurunu baz alarak ihale usuluyla aldığı dolar olayı bu işte.kur 4,15 olacak mı ? ya olmazsa.
    kumarın tillahı burda döner.uzak durmak lazım.
    araba kaskosu için 1 yıllığına 1 milyar ödediğinizi düşünün.amaç başınıza olumsuz birşey gelirse eğer sizi korumaktır.
    ama hiçbir şey olmazsa o 1 milyarı tekrar alma şansınız var mı ? tabiki de yok.o para yanar.
    kısaca şunu diyor ; 1 ay sonrası için 1 lot(önemli: 1 lot olması gerekiyor) 1,2250 den eurusd satışı yapalım.tam 1 ay sonra ben 1,2250 den istiyorum.hemen o an size 1000$ veriyor.maliyetiniz ne oldu 1000$(100 pip )
    1,2350 oldu.
    eğer 1,24-1,25-1,26 şeklinde yükselirse kur sistem hesabınızdan para çekiyor.
    kur düşmeye başladıkça paranızı geri iade ediyorlar.
    döngü bu şekilde devam ediyor.
    riskli,canlı para,kur tahmininiz uzaklaştıkça size verilen prim fazla.kısaca kerhane mantığı dedim ya.
    uzak durmak en caiz olanıdır.

gelelim 2 numaraya.belki de en güvenilir ekran budur.babaların babasıdır.forward ekran tamamen risksiz,fiziki parayla yapılan ve paranızı güvence altına alabileceğiniz sistem.
    seyfoooooo bak burdan sana da sesleniyorum.
    büyük patron forward tezgahı kuruyor.çayını içmeye gidince,söyle sistemi bize de öğretsin.(bu kısmı ekşicileri ilgilendirmiyor:)

tabi her sistemin kuralları ve disiplini vardır.
    yaklaşık 15 yıllık forward ekran uzmanı olan t.b abimizin tecrübelerini aktaralım .

forward diyor ki ; spot piyasa fiyatı üzerinden bir mal,ürün,emtia,döviz satışa çıktıysa eğer gelin ona hedge mantığıyla pozisyon açalım.

kural 1 : tüm işlemler 1 lot üzerinden baz alınır.
    kural 2 : her lot çift taraflı çalışır.alış-satış olmak üzere.ve her lot için çift taraflı teminat ödenir.
    kural 3: her lot için 4000$ ve çift yön için 4000x2 = 8000$ teminat verilir.

artık forward ekranında 8000$ teminatınız ve 1 lot işlem hacminiz var.

sistem şunu diyor : spot piyasada şu an usd/try kuru kaç ?
    şu an : 3,82 olsun.
    1 lot 3,82 den 1 ay vade ile dolar al diyor.
    1 ay için swap bedelinde 3 kuruş olsun diyor.
    kısaca siz 3,85 maliyetli 1 lot dolar alıyorsunuz.
    sonra aynı sistem size 3,88 den dolar satmanızı istiyor.
    işte filim burda kopuyor.
    3,85 ten alış < > 3,88 den satış
    1 ay sonra dolar kuru 4,00 oluyor.
    alıştan 15 kuruş kârdasınız ama satıştan 12 kuruş zarardasınız.
    işte o aradaki 3 kuruşluk fark sizin oluyor.
    1 lotta 3 milyar risksiz şekilde hesabınıza yatıyor.

peki 10 lot işlem yapacak kadar teminatı olan adamı düşünün.
    80.000$ teminat ile 10 lot forward ekran yapıp 3 kuruştan 30 milyar alan yok mu ?

peki burdaki cevher ne ?
    aslında en başında 8000$ ı fiziki olarak sizden alan şirket o parayı hemen bankaya götürüyor.bankada çift yönlü işlem yapamayacağı için ,aynı anda alış ve satış işlemi gösteremeyeceği için 1 ay vadeyle o doları pompalıyor.

evvettt .işte aradığım şey bu.

not: bilgi eksikliğimiz olabilir.yanlış bilgilerimiz olabilir.kabaca yazılmış entari,bilgilerimiz netleştikçe editlenecektir.
  • sabah saatlerinde alınan usd/try pozisyonu kârla kapatılmıştır.

seyfo abiniz bu hafta çok çılgın bir kasa yaptı.

ben de bu adamdan korkmaya başladım :)

açık pozisyon usdjpy-zarar göstergesi 950$
    önümüzdeki hafta ilgileneceğiz.

eyvallah kadim dostum seyfo.
    ekranlar kapanır.

ed :

al al dolar al
    evi sat
    arabayı sat
    karıyı boşa
    sekreteri yolla
    dolar al :):):)

geçmiş entarilerimizde söylemiştik.
    bizde yalan olmaz seyfo.
    salak salak yorumlar yapmayın.2-3 kuruş artması bizim için ekstrem olaydır çünkü lotlarca işlem yapıyoruz.elbette dolara yatırım yaparken beni baz almayın dostlar.ben ironi amaçlı o cümleleri yazdım.
  • bu hayat ; yıllarca devlet dairesinde memurluk yaparak geçmez.
    bu hayat ; kanı beş kuruş etmeyen insanların emri altında her gün azar işiterek geçmez.
    binlerce kadının iş dünyasında taciz edildiği ülkede yaşıyoruz.
    mobbing’in,iftiranın,dedikodunun,hırsızlığın ve iş ahlakının olmadığı ülkede yaşıyoruz.
    nice mert,delikanlı ve babayiğit adamların ekmek parası için diz çöktüğü ülkede yaşıyoruz.

gelelim asıl konumuza dostlar.
    yazdığım tüm entryler nacizane tavsiyelerim ve yaşanmış tecrübelerimdir.

herkesin bildiği bir para birimi seçelim.tabi ki de dolar olacak.
    sevgili romalılar,dolar yükselir düşer.borsalar çakılır.ülkeler krizler yaşar.bunlar hepsi tekrarlanan döngülerdir.her ne olursa olsun kaybetmemek,kazanmaktan daha önemlidir.marjininizi kaybetmediğiniz sürece para kazanmasanızda başarılı oyuncu konumuna gelirsiniz.
    tavsiyeleri değerlendirirken kendi yönteminizle uyum sağlayıp sağlamadığını araştırmanız her zaman yararınızadır.kuvvetli bir teknik analiz bilgisi ve dünya genelindeki gelişmeleri dikkatlice takip etmeniz sizin için bulunmaz nimettir.
    çünkü kimse kimseye para kazandırma derdinde değildir.
    tek kişilik orduların yani binlerce oyuncunun karşılıklı savaşıdır bu iş.

farklı düşününen,farklı yöntemler izleyen insanlara saldırmayın.
    onları dikkatlice izlemeniz tüm taşlar yerine oturunca,kıvama gelince ve tecrübe edinince kazanacağınız hatırılı sayılı paraların temelini oluşturur.

scalping yapan,hedge yapan,kademeli pozisyon açan,gece asla işlem yapmayan,tl bacaklı (usdtry- eurtry ) paritelerden uzak duran,arbitraj yapan,zarardaki pozisyonlarını ustalıkla taşıyanlar,sabır kelimesini tüm hayatına yansıtmış olan oyuncular,zararı anında üstlenip güvenli tarafta kalanlar,marjin kontrolü yapmadan büyük işlemler açanlar,kaldıracın ırzına geçip işi kumara dönüştürenler,tekniz analizle hareket edenler,taktik maktik yok bam bam bam modunda olanlar,pozisyonlarını uzun vadede açanlar kısaca binlerce oyuncunun binlerce yöntemiyle piyasanın içinde eriyip gidersiniz.

hayallerinizin peşinden koşun.bir gün mutlaka şansınız dönecektir.
    diplomalarınızla övünmeyin,sevdiğiniz işi yapıyormusunuz onu sorgulayın.
    bugün batsam,zerre üzülmem.sikmişim parasını pulunu.sıfırdan başlayıp yine sayılarla dans ederim.
    çünkü benim işim bu.
  • yatırımcı ve girişimci arkadaşlara tavsiye.

bazı temel şeyleri bilmeniz bu işin olmazsa olmazlarındandır.
    emtia ve döviz ürenleri arasında ilginç ve reel bir ilişki vardır.
    bu korelasyonları bilmeniz elzemdir.

altın-dolar ve ham petrol-dolar arasındaki korelasyonu incelemeden hemen önce ufak bir konuya değinmek istiyorum.

kapalıçarşıdaki kuyumculara denk gelirseniz sorun.
    para nedir ? size verecekleri cevap altın olacaktır.
    hazine nedir ? yine size verecekleri cevap altın olacaktır.

krizlerde ve savaşlarda 3 şey sizi kurtarır.
    1-altın 2-döviz 3-gayrimenkul
    bu üç şeyden en az birine sahip olan ülkeden rahatlıkla çıkabilir.
    uzağa gitmemize gerek yok.
    suriye halkını ve ülkelerindeki savaşı ele alalım.ülkeden kaçan suriyeliler yüklü miktarda altın ve dövizle sınırdan geçtiler.altın ve dövize sahip olan kesim ya ülkemizde konforlu bir hayat inşaa ettiler ya da avrupaya geçtiler.jetlerin yerle yeksan ettiği yapıların,özel mülkiyetlerin ve gayrimenkullerin sahipleri nakte çeviremediği mallarını geride bırakarak can havliyle sınırdan geçtiler.
    geriye sadece diplomalı kesim kaldı.diplomaları para etmeyen,dil ve yetkinlik belgesi sorununa takılan suriyeli vatandaşlar sıfırdan hayat inşaat etmeye çalıştılar.
    artık okumuş ve okumamış kesim egale olarak günlüğü 20-30 lira olan tüm işlerde çalışmaya başladılar.

tüm korelasyonlar çoğu zaman gerçekleşir.katiyen kesinlik yoktur.
    *

altın-dolar korelasyonu çoğu zaman ters orantılıdır.dolar düşünce,altının artacağı öngürülür.çoğu zamanda bu gerçekleşir.keza tam terside doğrudur.özellikle çoğu zaman gerçekleştiğini ve korelasyonların en genelde tahmin olduğunu ciddiyetle benimsemelisiniz.nadirende olsa bu ikilinin aynı anda arttığı ve aynı anda azaldığı görülmüştür.dolar düşünce varlıklarını korumak isteyen para babaları hemen altına yönelir.altın yeryüzündeki en güvenli limandır.altına olan talep artınca fiyatıda artmaya başlar.çünkü altın enflasyondan etkilenmez.
    kısaca bu iki değişken çoğu zaman ters çalışır.

ham petrol-dolar korelasyonu çoğu zaman doğru orantılıdır.biri düşerse diğeride düşer.ama gel gör ki ham petrolun düşmesinin ağır bedelleri vardır.keza geçen haftaki borsa katliamını bu veled-i zinaya bağlıyorlar.
    birazdan kendi ülkemizin para birimine kadar uzanan bir döngü yazacağım.
    ham petrolün düşmesinin dolar üzerindeki etkisi:
    1-petrol fiyatının düşmesi ile abd de enflasyon azaltma etkisi yaratacağından,bu durum fed in faiz artışlarını olumsuz etkiliyor.fed in istediği şey bu değil.
    2-ham petrolün düşmesiyle amerika borsalarındaki petrol endeksli hisseler sert düşüş yaşayacaktır.bu düşüş diğer hisseleride aşağı çekecektir.

film başlıyor.

a-dow30 un düşme trendine girme sebebi bu olaydır.
    b-dow30 çakılınca,gelişmekte olan ülkelerinde hisseleride olumsuz etikelenecektir.
    c-hisseleri olumsuz etkilenen gelişmekte olan ülkelerin borsaları kırmızı ışığı yakacaktır.
    d-borsaları birer birer çakılan ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybedecektir.
    dolar bey güçlenecektir.

3,73 te kendi halinde takılan usd/try kuru bir haftalık süreçte 3,84 leri test etti.alın size canlı ispatı.

film bitti.

yazımızı meşhur sloganımızla kapatalım.
    tüm yatırımlarınızı kendi sezgi ve analizleriniz doğrultusunda yapın.
  • indikatörler size al ya da sat emri vermez.göstergeler sadece stratejinize katkıda bulunacak yorumlara ulaşmanızı sağlar.

*
    en çok kullanılan indikatörler:
    momentum
    stokastik
    bollinger bands
    rsı
    ccı
    macd
    obv

öğrenmek süreçtir.test etmek süreçtir.grafiklerin içine dikkatlice indikatör yerleştirmek teknik analizdir.

bu indikatörlerin değerleri çok önemlidir.ama ondan daha önemli olan bu indikatörlerin birbirlerine göre konumlarıdır.

(bkz: pariteci seyfo) sana sesleniyorum.
    gece devriyesi bende.
    market ekranları açık.asyalı kardeşlerime sürrpiz yapacam:)
  • tüm yatırımcı dostlara tavsiye...

doları 3,97 den almış olabilirsiniz.
    kendinize sorun,”ben bu doları niçin aldım?”.
    kazanmak için.
    kazanmak için sabırlı olmanız gerek.
    kazanmak istiyorsun ama kazanmak öyle kolay da olmuyor.
    defalarca inişler çıkışlar gördüm.
    para babaları adama öyle kolay para kazandırtmaz.
    kaybedenler hep aceleci,tecrübesiz ve panik atak yatırımcılardır.
    spekler (para babaları,baronlar,herhangi bir ülkenin para biriminin sahibi,borsada herhangi bir hissenin sahibi ) için en büyük yemler bu tip yatırımcılardır.

iğneyle kuyu kazdınız mı hiç ?
    damlaya damlaya göl olur dediniz mi hiç ?
    sessizce,göze batmadan kârınızı alıp bir sonraki hamle için sıranızı bekleyeceksiniz.

günde 80$ kâr alıp ev geçindiren insanlar var.neden batmıyorlar biliyor musunuz ? çünkü adamlar kumurbaz değil ve açgözlülük yapmıyorlar.

300 milyarlık evin 1 milyar kira getirisi var lan bu ülkede.
    1 milyar nedir biliyor musunuz?
    şu an ki kur ile 262$ dır.
    26,2 pip ekranda ne demek biliyor musunuz ?
    en hareketsiz en ölü parite bile en fazla 4 saat içinde 26 pip oynar.bunu en alt teminat seviyesiyle bile yapabilirsiniz.güvenli bölgede kaldığınız sürece çark devam eder.

neyin ne zaman olacağını bilsek parayı çuvalla kazanırdık.yanılmak bu işin doğasında var.
  • tüm dünya ile alay ediyorlar.
    veriler pozitif,faiz artışı pozitif ama dolar düşüyor.
    bunun açıklaması yok !

soygun var.

izahi olmayan işler oluyor.bu iş artık kumarıda geçti.
    hangi marj dayanır buna !
    hadi marj dayansa bile hangi irade dayanır.

tüm kurlar tersine hareket ediyor.

ekranları kapat seyfo.
    bu hafta izleyeceğiz.
    taktik maktik yok.

ed : audnzd-gbpchf-nzdusd-usdtry-usdjpy pozları gerekli kâr ile kapatıldı.
    lakin yinede ters giden bir şeyler var.
    biz en iyisi kenarda bekleyelim.
    3 poz ben,2 poz seyfo eşliğinde kapatıldı.
    yorulduk gayrı yeter.
  • borsa ve dövizde para kazanmak akıl işi değil nasip işidir.

akıl sadece ; psikolojinizi kontrol etme,kumar eşiğinden uzak durma ve matematik kısmında işinize yarar.

sabır,akıldan daha önemlidir.

hangi enstürmana yatırım yaparsanız yapın,sabır sizi kazanca götürür.

hiçbir şey tarafından durdurulması mümkün olmayan cisim ile hiçbir şey tarafından oynatılamayan nesnenin çarpışması gibi.

durdurulamayan cisim,bizleriz.yatırımcılar asla vazgeçmez.

oynatılamayan nesne,spekler.babaları oynatamazsınız.

çarpışma gerçekleşene kadar ki sürede vur-kaç a devam.