şükela:  tümü | bugün
 • ks. sony philips digital interface... farkli donanimlar arasinda (md player, ses karti etc) ses aktarimi icin kullanilan standart arabirim.. dijital oldugu icin analog donu$umlerdeki kayiplara bunda ugranmaz..
 • bağlantısı rca tabir edilen uçlarla yapılır.
  (bkz: aes ebu)
 • sony ve philips in ortak calismalari sonuda ortaya cikmis bir standarttir.
 • hem optik hem koaksiyel kablo secenegi vardir. optik kablonun en buyuk avantaji manyetik gurultuden etkilenmemesi, koaksiyelin en buyuk avantaji ise keyfe gore egilip bukulebilmesi, arap sacina cevrilebilmesidir.
 • sanırım babamın dandik laptop'ında olan benim 5 yıllık sony'm de olmayan teknoloji.

  olay şu: tv'ye pc den görüntü aktaracağım.

  kardeşimin geçen yıl aldığımız bilgisayarıyla hdmi bağlantı yapabiliyoruz. kuşkuşuz en rahatı, en iyisi bu.

  babamın 7 yıllık dandik acer'ıyla vga + ses kablosuyla yapabiliyoruz.

  ama benim 2008 yılında aldığım laptop'ta ne hdmi ne de spdif destekleyen kulaklık girişi var. ya da öyle bir şeyler işte. daha doğrusu ses digital çıkıyormuş benim pc den.

  ve hem kardeşim hem de babam geçici olarak evde. ben sürekli dizi/film izleyen biri olarak pc-tv bağlantısına ihtiyaç duyan tek kişiyim bu evde. ama ben de sesi aktaramadım.

  şu drama bakın ki spdif sony ve philip ortak çalışması ve benim pc sony ve tv de philips....
  son olarak; her ne kadar inanmasam da allah benim belamı vermiş sanırım. o yüzden sizinkini de versin sony.

  acer: http://i.imgur.com/zz1fhbn.jpg
  sony: http://i.imgur.com/oqguz6a.jpg
 • spdif ile yapılan bağlantıda kablo kalitesinin hiç ama hiç önemi yokmuş.

  normalde kablo kalitesi sesi etkileyen bir unsurdur. normal kullanıcı bunu pek idrak edemez, ama mesela gitar çalan biri için kablo kalitesi tonu değiştirecektir ve bunu çok iyi bilir.

  gitar prosesörüm üzerindeki spdif out ile tanıştım ben bu nadide bağlantı yolu ile. amacım prosesörü ses kartına bağlamak ve kayıt almak idi. sürekli kablo araştırdım. 3 metre kabloya 100 lira verdim. ama ne zaman ki teknoloji marketten markası bile meşhur olmayan bir spdif bağlantı kablosu aldım 5 liraya, işte o zaman yuh dedim kendi kendime... tüm detayları, tüm effectleri hiç bir kayıp olmaksızın kayıt edebilyorum ve üstelik sıfır gürültü ile. keşke tüm ses ekipmanları üzerine bu bağlantıdan olsa.