• hem optik hem koaksiyel kablo secenegi vardir. optik kablonun en buyuk avantaji manyetik gurultuden etkilenmemesi, koaksiyelin en buyuk avantaji ise keyfe gore egilip bukulebilmesi, arap sacina cevrilebilmesidir.
  • ks. sony philips digital interface... farkli donanimlar arasinda (md player, ses karti etc) ses aktarimi icin kullanilan standart arabirim.. dijital oldugu icin analog donu$umlerdeki kayiplara bunda ugranmaz..
  • sony ve philips in ortak calismalari sonuda ortaya cikmis bir standarttir.
  • sanırım babamın dandik laptop'ında olan benim 5 yıllık sony'm de olmayan teknoloji.

olay şu: tv'ye pc den görüntü aktaracağım.

kardeşimin geçen yıl aldığımız bilgisayarıyla hdmi bağlantı yapabiliyoruz. kuşkuşuz en rahatı, en iyisi bu.

babamın 7 yıllık dandik acer'ıyla vga + ses kablosuyla yapabiliyoruz.

ama benim 2008 yılında aldığım laptop'ta ne hdmi ne de spdif destekleyen kulaklık girişi var. ya da öyle bir şeyler işte. daha doğrusu ses digital çıkıyormuş benim pc den.

ve hem kardeşim hem de babam geçici olarak evde. ben sürekli dizi/film izleyen biri olarak pc-tv bağlantısına ihtiyaç duyan tek kişiyim bu evde. ama ben de sesi aktaramadım.

şu drama bakın ki spdif sony ve philip ortak çalışması ve benim pc sony ve tv de philips....
    son olarak; her ne kadar inanmasam da allah benim belamı vermiş sanırım. o yüzden sizinkini de versin sony.

acer: http://i.imgur.com/zz1fhbn.jpg
    sony: http://i.imgur.com/oqguz6a.jpg
  • optik versiyonu 96khz / koaksiyel 192 khz'e kadar desteklediği için audio camiasında genellikle coax tercih edilir.
  • kulakla ayırt edilecek bir gecikmeye neden olan teknoloji

dipnot: cihazınız (tv, pc, blu-ray, oyun konsolu vs.) anfiye bağlı iken tv sesini açın, o yankilanmayi duyarsiniz
  • optik girişli bir ses sistemine s/pdif çıkışlı bir cihazın nasıl bağlanabileceğini bulamadığım teknoloji. teknik olarak optik olarak veri iletebildiğine göre bir aparatla kablo uçları dönüştürülebilir gibi görünse de piyasada böyle bir ürün bulunmuyor. örneğin d-smart cihazdan doğrudan optic ses sistemine giriş yapılamıyor. hdmi ile tvye sesi aktarıp oradan optik bağlantı ile ses sistemine bağlanıldığında sesin d-smart kumandası ile değiştirilememesi problemi ve geçişlerde cızırtı sorunu oluyor.
  • bağlantısı rca tabir edilen uçlarla yapılır.
    (bkz: aes ebu)
hesabın var mı? giriş yap