şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlık sınırından dolayı 24 haziran seçimlerinde saadet partisi’nin milletvekili çıkaramaması durumu olan başlıktır.

  ekleme:
  arkadaşlar bilgilendirdi sağolsun. önce ittifak oyu hesaplanıp o ittifak için kaç milletvekili olacağı hesaplanarak çıkarılıyor daha sonra kendi aralarında paylaşım oluyor şeklindeymiş.

  bugün seçim sonuçlarını incelerken aklıma takılan olası bir senaryo. şimdi önceki yıllarda saadet partisinin oy oranlarına baktığımızda;

  https://secim.haberler.com/…15/saadet-secim-sonucu/

  https://secim.haberler.com/7-haziran-2015-secimi/

  saadet’in oy oranlarının tüm illerde %2’nin altında olduğunu görüyoruz. böyle bir durum devam ederse yani saadet oy oranını arttıramazsa ne olacak? oylar hangi partiye gidecek.

  aslında mhp için de bazı şehirlerde böyle bir durum söz konusu ancak orada gidecek parti tek olduğu için karışıklık olmuyor.

  internette bakındım ve bununla ilgili bir yasa da göremedim. bilgilendiren yazarlar olursa entryimi editler eklemesini yaparım.
 • yeni sistemde ittifaki bir parti olarak dusunebiliriz. iki adimli bir hesap soz konusu. once ittifaklar tek bir partiymis gibi dusunulerek eski sistemin aynisi uygulaniyor (d'hont sistemi), degisen birsey yok. boylelikle ittifakin milletvekili sayisi ortaya cikiyor. daha sonra ittifak icerisindeki partilerin oylari goz onunde bulundurularak ilk adimda belirlenen sayi ittifak icerisinde dagitiliyor. ancak bahsedilen gibi saadet butun illerde %2 alirsa, herhangi bir milletvekili cikaramiyor, saadetin oylari bosa gitmiyor, ilk adimdaki dagilima yapabilecegi katkidan dolayi chp ya da iyi parti milletvekili sayisinin artmasina sebep olabiliyor.
 • baraj problemi ortadan kalkan saadet'in akp'ye kayan oyları muhtemelen geriye döneceği için milletvekili çıkaracak kadar bir oy alacağı ortadadır. bu nedenle az da olsa meclis'te temsil edileceğini düşünüyorum.
 • ozetle saadete verilen oylarla bir iki tane nuh mete yuksel, bir iki de canan kaftancioglu secilmis olacaktir.
 • muş, bingöl, adıyaman, urfa'ya birer vekil yazınız. hüdapar'ın güçlü olduğu her yerde şansları var. ayrıca konya ve sivas'tan bir vekil için aman aman bir oy gerekmiyor. tahminim 5 civarında vekil çıkaracakları yönünde. ama asıl önemli olan eğer yüzde 1 küsürlerdeki oylarını yüzde 3-4 arası bir seviyeye çıkarırlarsa akp ile çok güçlü pazarlık yapma şansına kavuşacaklar.