şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trabzon doğumlu, türk dili ve edebiyatı öğretmeni. aynı zamanda yazar ve şair.
  "istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi türkoloji bölümünü bitirdi. daha fakülte yıllarındayken azınlık ilkokullarında başladığı öğretmenliğini, istanbul'da üsküdar amerikan, darüşşafaka; ankara'da tevfik fikret liselerinde ve yüksek teknik öğretmen okulu'nda sürdürdü. bugün, ted özel ankara lisesi'nda yine türk dili ve edebiyatı okutuyor. ayrıca : istanbul radyosu'nun okul öğrenci saati'nde beş buçuk yıl süreyle yöneticilik ve konuşuculuk yaptı; gönüllü köy vb. çalışmaları oldu. yeni istanbul, vatan gazetelerinde çeşitli konularda makale, röportaj; istanbul, yeditepe, yelken, yeni ufuklar, türk dili vb. dergilerde şiir, küçük oyun; özellikle öykü ve öykü üzerine yazılar yazdı. yayımlanmış yapıtları :
  topacım fır dönerken (çocuklara yönelik şiirler)
  şeytansız (öyküler, 1958)
  bu kadar değilim (öyküler, 1963)
  nurullah ataç (inceleme, 1964)"

  tırnak içindeki yazılar saadet timur'un beş günün öyküsü (1982) adlı eserindeki yazarı tanıtan bölümden alınmıştır. saadet timur 1985'te vefat etmiştir.
 • saadet timur ulçugür;

  1926’da trabzon’da doğdu. istanbul üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümü’nden mezun oldu. üsküdar amerikan kız lisesi ve darüşşafaka lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. istanbul radyosu’nda "çocuk saati" programını yönetti. ilk yazısı istanbul dergisinde t. saadet imzasıyla 1945’te yayımlandı. 1963’te edebiyat öğretmeni ismail ulçugür ile evlendi. vefatına dek ankara’da tevfik fikret lisesi ve teknik yüksek öğretmen okullarında öğretmen olarak çalıştı. yazıları ve öyküleri seçilmiş hikayeler, ataç, maya, yelken, türk dili, yeditepe ve dost gibi dergilerde yayımlandı. 1985 yılında vefat etti.