şükela:  tümü | bugün soru sor
 • saadet zincirlerinde suçu oluşturan 3 öğe var:

  1. sistemin kurulması
  2. sistemden gelir elde edilmesi
  3. sisteme yeni üyeler kazandırılması

  bu çerçevede para verip sonra tamamen kenarda duran üyeler dışında, sistemden para çekmiş ve sisteme kendi referansı ile üye kaydettirmiş tüm üyelerde de suçludur.

  sistemi kurmuş olmak ayrı ve çok ağır bir suçtur. ancak saadet zincirleri yapıları gereği çöktükten sonra bu sistemlerde dolandırıldım diye ağlayanların da çoğu zaten suçludur.
 • saadet zincirine katılıp başkalarını bunun içine çekmek başlı başına dolandırıcılık ona yüzde yüz katılıyorum ama bide şöyle bişey var eğer bu zincirden para kazanmak istiyor isem birilerini bu zincire eklemen lazim yani birilerini kandirman lazim peki kimi eklersin eşini dostunu akrabani arkadaşını yani tanıdıklarını
  demem o ki bu öyle bi dolandırıcılık ki sadece cevrendekileri yani sana güvenenleri kandiriyorsun
  sırf üç kuruş para kazanmak için sevdiklerini kandırmaya ne denir acaba
 • hukuki olarak binlerce insanı hapse tıktırabilecek bir tespit.

  hukukçular el atmalı...
 • çok doğru bir öneme. olay genel olarak şöyle işliyor. zincirin kurucuları her şeyi ayarladıktan sonra bir kaç keriz bulup sisteme sokarlar. bu kerizler krizlendiklerini anlayınca bundan kurtulmanın tek yolunun başka kerizler bulmak olduğunu bildiği için çevresinde parası olan kerizlerden ayartabildiklerini ayartır. hah işte bu ayartma işlemi suça ortak olmak demektir.