şükela:  tümü | bugün
 • anadolu selçuklularında vezir..
  sürekli arka planda çalışır, ipnalık düşünür..
 • bu vezirin yaptığı kötülüklere kadar türklerde köpek bir iltifat kelimesi olarak kullanılırmış. fakat bu adamın yaptıklarıyla beraber köpek kelimesi bir hakaret olarak kullanılmaya başlanmış.
 • maliki mezhebinde kopek manen temiz oldugundan ayricalikli bir hayvandir. bu isim yamulmuyorsam bu yuzden gocunmadan alinabilmistir o donem hatta kopeklerin temiz hayvanlar kabul edilmesiyle ilgili divan edebiyatimizda soyle de bir siir yok degildir.

  tahir efendi* bana kelp* demis
  iltifati, bu sozde zahir*dir.
  maliki mezhebim zira
  itikadimca kelp tahirdir*.
 • 1-bilindigi uzere sinirli bir insan oldugu icin ona köpek denmistir. (rivayet)
  2-o zamanlar köpek hayvanina türkler kelp demekteydi, halbuki onun lakabi; kupeg saadeddin'dir
  sonralari köpek kelimesiyle tanisan halkimiz ne yapacagini sasirmistir ve adamin ismi köpek kalmistir
  3- mezari; konya-ilgin merkez mezarligi icerisinde konya türbeleri (selcuklu) standardinda (cok genli anit mezarlar ) ile onun ruhuna anit dikilmistir. selcuklular cok az insana yaparlar bunu dolayisiyla kupeg saadeddin kötü ve serefsiz bir degildir.
 • (bkz: kopek)
 • daha geçen ay ne varmış acaba burada diye ziyaret ettigim turbe. türbe çevredeki evlerle o kadar içiçe bir hal almış ki saadettin köpek isimli yararlı mı zararlı mı tam kestirilemeyen birisinin türbesine komşular tarafından biber, domates ekmek nasıl bir yaklaşımdır kestiremiyorum dogrusu.zamanında padişaha olan yamugundan dolayı vezirken idam edilmiş rivayetleri dolaşır ortalıkta.
 • saadettin köpek neden öldürüldü?

  episode1: anadolu'ya akın akın moğollar gelmektedir.. sultan birinci alaeddin keykubad kayseri'de ölür(1237). keykubat ölmeden evvel yerine veliaht olarak küçük oğlu izzeddin kılıç arslan'ı tayin etmiştir. fakat bir zamanların muzaffer komutanı ve dönemin sadık veziri saadettin köpek'in desteğiyle keykubat'ın yerine varisi kılıç arslan değil de büyük oğlu 2. gıyaseddin keyhüsrev geçirilir. köpek'in anadolunun güçlü emirleri üzerinde büyük bir otoritesi vardır ve izeddin kılıç arslan çok rahat saf dışı bırakılmıştır. lafını daha kolay geçirebileceği kolay lokma olan keyhüsrev tahttadır artık.

  episode2: ülke yönetimini avucunun içi gibi bilen köpek, gerçekte yeni sultan keyhüsrev'i de saf dışı bırakmak ve sultan olmak hevesindedir. keyhüsrev'i çantada keklik görmektedir. lakin tek handikapı selçuklu soyundan olmamasıdır. bundan mütevellit tahta çıkabilmek için kendisinin ana tarafından selçuklu sülalesinden olduğu söylentisini yaymaya başlar.

  episode3: bu olayların üzerine 2. gıyaseddin keyhüsrev köpek'in daha önceki leşlerine de bakarak kendi akibetini kestirmiş olacak, dönemin sivas subaşısı hüsamettin karaca'yı saadettin köpek'i öldürmekle görevlendirir. hüsamettin sözde bir şölen düzenler ve davetlilerden biri de saadettin köpektir. köpek şölen sırasında hüsamettin'in adamlarınca öldürülür (1239).
 • sevan nişanyan şöyle diyor;

  köpeğin türkçesi ittir, malum. bilinen en eski devirden beri yerleşik olan kelime budur, daha doğrusu muhtemelen kalın sesliyle ıt’tır. orhun yazıtlarında böyle geçer. yakutçası halâ ıt, noktasız. çuvaşçası ida. bunlar türki dillerin birbirine ve bize en uzak iki dalı olduğu için, bir kelime bunların ikisinde de varsa demek ki feci surette eskidir diyebiliriz.
  köpek türkiye türkçesinde 15. yüzyılda zuhur etmiş. ondan az bir müddet önce de kıpçakçada, yani bugünkü kırım ve volga tatarcasının atası olan dilde görülüyor. kitab-ül idrak isimli bir kıpçakça dil kılavuzuna isimsiz birinin eklediği haşiyede “itin iri ve tüylü olan cinsine köpek denir” diye not düşmüşler, 1400’lerin başı gibi bir tarihte. muhtemelen “kabarmak, irileşmek” anlamına gelen köpmek fiilinden türetilmiş bir ad. 1230’larda anadolu selçuklularının sadettin köpek adlı bir veziri vardır. adamın resmî lakabı bu olduğuna göre o tarihte bu kelimenin it anlamı olmasa gerek, tahmin etmem ki o denli saygısızlık etmiş olsunlar, cumhuriyet gençliği değil ya bunlar. “kabarık sadettin” yeterince riskli zaten.
  özetle neymiş? esas adı it olan hayvanın tahminen yeni çıkan bir çeşidine köpek adı verilmiş. türkiye türkçesinde bu yeni ad tutmuş, o kadar ki bir süre sonra iti arka plana itip köpek cinsinin aslî adı yerine geçmiş.

  http://taraf.com.tr/makale/7832.htm
 • ortaokulda tarih dersinde selçukluları işlerken hocaya hikmetini sorduğum köpek kelimesinin o dönemde sadık manasına geldiğini öğrendiğim ve o gün bugündür aklımdan çıkmayan adamın adı.
 • adı olan köpek sonradan yakıştırılan bir lakap değil gerçek ismiydi.ve aslen müslümandı. zira ismi, konya yakınlarında yaptırdığı zazadin hanı denilen kervansarayın kitabesinde "medmed oğlu köpek" olarak geçmektedir. "keykubad zamanında emir-i mimar", "emir-i şikar" yani mimari işlerden ve avlardan sorumlu emir ünvanlarını taşıyordu.