şükela:  tümü | bugün
  • az önce öğrenci bir arkadaşımla konuşurken duyduğum ve yeniden sinirlenmeme sebep olan durum.

ben de öğrenciyim, sezonluk rahat sayılabilecek bir yerde çalışıyorum ve vardiya sistemi, mesai ücretleri, resmi tatil ücretleri gibi şeyler de verilerek aylık kazancımı 3000 civarına getiriyorum ve herkesin yapabileceği çok basit iki işi yaparak: baristalık ve garsonluk.

izmir'in göbeğinde, çanakkale'nin en çok öğrenci çeken şehrin diğerlerine göre klas mekanlarında nasıl saati 4 liraya insan çalıştırabiliyorsunuz?

bahsettiğim örnekte mekan adı vermeyeceğim, izmir'in en işlek yerlerinden birisinde, öğrenci ve insanı bol olan üniversite kampüsüne yakın, nezih ve güzel sayılabilecek bir kafenin öğrenci arkadaşıma verdiği teklif:

günde en az 10 saat çalışmak zorundasın ve saat ücreti olarak 4 lira veriyoruz. belki zamanla 5 lira olur.

şimdi bu hangi hukuka, insan haklarına giriyor? ülkede asgar ücretin altında işçi çalıştırmak yasak değil mi? günde 10 saat çalışan insan 40 lira alıyor. sigorta yok.

öğrenci ve insanların paraya ihtiyacı var diye bu şekilde para verenler ne düşünüyor, ne yiyip içiyor çok merak ediyorum. gece gece sinirleniyorum.

ben aldığım 3 bin bile hiçbir boka yaramıyor, üst baş alınca para bitiyor diye yırtınıyorum insanlar 2018 yılında hala karın tokluğu bile sayılmayacak paraya köle arıyorlar.

karın tokluğuna diyemiyorum çünkü izmir'de en boktan evlerin kirası 1000 lira civarında. yemesi içmesi üstüne alacağın kıyafet, ayakkabı, faturalar, harcamalar, bir insanın aylık en az 2000 liraya kafadan ihtiyacı var.

çok yazık. sorsanız ülke süper.

saati 3, 4, 5 liraya insan çalıştıra her yeri ifşa edip boykot etmek elzemdir.