şükela:  tümü | bugün
 • insan genelinin paylastigi velakin, farkli olmaya calisan guruhun tersine dondurdugu olgu
  (bkz: saatin sag kola takilmasi) (bkz: cayi sagdan sola dogru karistirmak)
 • tamer korugan'ın "lüzumsuz bilgiler ansiklopedisi"nin 2. serisinde nedenini araştırdığı ve şöyle bir yaklaşım getirdiği durum:

  "... saatin ilk kullanılma yıllarında insanlar çoğunlukla cep saati kullanıyorlardı. bu saatlerin kurma düğmesi sağda '3' rakamının yanındaydı. sık sık kurulması gereken bu saatleri cepten çıkartıp sol elle kurmak (hangi el daha baskın olursa olsun) çok zordu. insanlar bu saatleri zaten yeleklerinin sol tarafında bulunan ceplerinden sol elleri ile çıkarıp bakmaya ve sağ elleri ile kurmaya alıştılar.

  daha sonra kol saatleri de yaygınlaşıp kurma yerleri yine '3' rakamının yanında olunca bunlar da sol kola takılır oldu. zaten sağ ellerini kullananlar bu elleri meşgulken ister cep ister kol saati olsun saate sol kollarını kullanarak bakmayı tercih ediyorlardı.

  her iki taraf da durumdan memnun olduklarından, saat üreticilerine kurma yeri solda olan bir saat üretmeleri için piyasadan bir talep hiçbir zaman gelmedi. artık pilli, güneş enerjili veya hareketle kendi kendine kurulan saatler kullanılıyor ve kurmalı saatler neredeyse tarihe karıştıysa da insanlar saatlerini sol bileklerine takmaya devam ediyorlar."
 • namaz kılarken sağ eliniz baş parmağı ve işaret parmağınızla sol elin bileğini göbeğinizin altından kavrarken saatin sağ elinizin altında kalmasına neden olan alışkanlık..
  ister istemez "lan doğru oluyo mudur acep? allah kabul eder mi?" diye düşündüren olay..
  bugün ben bunu düşündüm...
 • solaklar icin problem yaratabilecek olan eylem.
 • normaldir.
 • benim kanaatim insanların çoğu gündelik işlerde sağ elini kullandıklarından saatin her hangi bir çarpma vurma kırma vb gibi durumlara maruz kalmaması için işe yarayan durum.
  tersinden şu durumda ortaya çıkar solaklar sağ koluna takmalıdır.
 • çoğunluk sağ elini kullanır.
  saatlerin ayar düğmeleri de saatin sağ tarafında bulunmasından mütevellit saatin koldan çıkarılmadan kolayca ayarlamabilmesi ve yine sağ el kullanılırken rahatça bakılabilmesi için sol kola takılır.
 • genellikle sag elini kullanan insanlar tarafindan gerceklestirilen eylem. zira sag elinizi kullaniyorsaniz, sag kolunuzda saat varken rahat yazi filan yazilmiyor.
 • sağ elini kullananların baskın gözlerinin de sağ olması ile alakalıdır. zira sol koldaki saate bakarken odak alınan göz sol değil, sağdır.
 • benim sadece yazı yazarken ters olduğumun göstergelerinden biri. mouse sağ, futbol oynarken ayak sağ, gitar çalarken el sağ, saati taktığım el yazı yazarken kullandığım sol, sadece yazı yazarken el sol.

  sağ faşizminin kurbanlarından biri olduğum doğrudur.