şükela:  tümü | bugün
 • yemen'de bulunan saba şehrinin kraliçesi idi. hüdhüd kuşu, süleyman peygamberin davet mektubunu götürüp onun sarayına bıraktı. belkıs davet üzerine kudüs'e geldi ve süleyman a.s ile görüştü. belkıs'ın tahtı da kaynaklarda geçer. belkıs'ı ikna etmeye çalışan süleyman a.s tahtını yüzlerce kilometre öteden gözaçıp kapayıncaya değin kudüs'e getirtir. bu iş için peygamberin rüzgar ve cinlere emir verdiği anlatılır.
 • hz.süleyman'ın belkıs'ı.
 • hiram ustayı himaye eden ve süleyman tapınağının yapımı için maddi katkısını esirgemeyen hanımefendi.
 • (bkz: sebe)
 • kralice saba kimileri fantazi oldugunu söylesede bati jemende yasamis kralice cok güzel ve tehlikeli bir kadinmis ülkesinin sinirlari cok büyükmüs kral salamon ile birlikte imis arkeologlar halen arastiriyorlar.
 • güzelliğiyle hz süleyman'a kök söktürmüş bir hatun. hz süleyman'a hediye olarak ülkesinden 4 ton altın getirdiği rivayet edilir. hadise, eski ahit'de şöyle anlatılır:

  "then she gave the king a hundred and twenty talents of gold [that is, about 4 tons], and a very great quantity of spices, and precious stones; never again came such an abundance of spices as these which the queen of sheba gave to king solomon." [saba kraliçesi krala yüz yirmi talant altın, çok büyük miktarda baharat ve değerli taşlar armağan etti; kraliçe krala o kadar baharat armağan etti ki, yeryüzünde bir daha bu kadar çok baharat asla birarada görülmedi.]

  "and king solomon gave to the queen of sheba all that she desired, whatever she asked besides what was given her by the bounty of king solomon. so she turned and went back to her own land, with her servants." (1 kings 10:1-13 rsv) [hz. süleyman, saba kraliçesi'nin her isteğini, her dileğini yerine getirip ona gönülden kopan birçok armağan da verdi. kraliçe daha sonra adamlarıyla birlikte oradan ayrılıp kendi ülkesine döndü.]

  eski ahit'te adı tam olarak geçmemiş olsa da, başka kaynaklarda "belkıs" olarak teyit edilmiştir. bir başka rivayete göre de, bu ziyareti sırasında hz. süleyman'dan bir çocuk da peydahlamıştır ki bu vukuat metinde geçmemektedir.
 • devrin politik yapısı itibari ile sultan süleyman la olan diplomasiyi pekiştirmek hatta onu ortadan kaldırabilmek için devrin dış mihrakları tarafından hazrete gönderilmiş bir elçidir. ilk aşamada plan başırılı olmuş süleymanı kendisine aşık etmiştir. ancak yüksek derece masonik legend lara göre sonradan hiram usta ya aşık olmuştur.

  sonrasını anlatmaya dilim varmaz.
 • hz süleyman belkıs'ın varlığından hüthüt sayesinde haberi olur. belkıs ve halkının güneşe taptığını öğrenen süleyman, belkısa mektupla "islam'a geçin yoksa all your base are belong to us!" şeklinde bir gözdağı verir. belkıs bunu sallamamış olacak bu sefer de belkısın meşhur altın tahtını kendi yanına bir cinin yardımıyla teleport ettirir. süleyman'ın şaklabanlıklarından bıkan belkıs sonunda kendisini görmek için yola çıkar. lakin süleyman'a kendinden önce hatunun dedikodusu ulaşır ki meğer belkıs insan değilmiş de ayağı toynaklı cinlerden imiş (bkz: #8568599). süleyman'ın içine dert olur bu dedikodu ama "kız ayağını göster bakayım" demeyecek kadar janti bir adam olduğundan olacak belkısa bir oyun hazırlar*. sarayındaki su havuzlarının birinin üstünü 6 milimlik camla kaplatır. belkıs gelince de melikenin hemen havuzun oraya alınmasını emreder. belkıs gelir bakar ki süleyman suyun öbür tarafında duruyor. cam maddesinden haberi olmayan belkıs suyun üzerinin camla kaplı olduğunu farketmez ayakkabısını çıkarır ve eteğini suya girecekmiş gibi hafif yukarı çeker. süleyman bakar ki hatunun ayağı normal insan ayağı, derin bir nefes alır (?)
 • dillere destan zenginliğini tıbbi bitkilerin ( bitkisel droglar ) ticaretine borçlu olduğu bilinmektedir.

hesabın var mı? giriş yap