şükela:  tümü | bugün
  • sözleri değiştirip arapça küfürler ve argo kullanarak camilerden bir şey okunsa dua okuyorlar diye sevinecekler olduğundan haklı bir isyandır. ayrıca doğadaysanız ya da camiye çok yakın bir yerde yaşıyorsanız sanki ezan kulağınıza okunuyormuşçasına rahatsızlık verdiği doğrudur.
  • siz devam edin siz biz deist olcas :(

ezandan rahatsız olmanın araba sesi veya kuş sesinden rahatsız olmayla farkı yok amk. hayatın içinde var bu. rahatsız oluyorsan siktir git dağda yaşa.
  • kulak tırmalayıp baş ağrıtandır.
  • sabahın ayazında insanın ruhunu titretir, bu kadar melodik, ruha işleyen başka bir şey olamaz. hele ki ardından gelen günün ışımasıyla sessizliğin içinde duyulan kuş ötüşmeleri(şu an başladı) insanı sürükler başka dünyalara.
  • içinin 3-5 kişi dolacak olması için uyanış saatinden çok uzakta, günün ağarmasına saatler kalmasına rağmen; tüm mahalleye, çoğu yerde bir mahallede iki ayrı yerden; çok yüksek desibelde, aşırı gürültülü ve insanları rahatsız etmek için okunmaktadır.

mevzuyu islami gözden ele alalım. ülkenin müslüman bölümünün yüzde kaçı türkçe çevirisini biliyor? cevap hiç kimse.

her gün beş defa türkçe çevirisi bilinmeyen arapça ilahilerin ülkenin 81 ilinde okunması ve namaz çıkışı müminlerden bir süre sonra güçlenip ülkeyi bölmeye çalışacak tarikatlara para toplamak için devlet neden milyarlarca dolar bütçe ayırıp, binlerce makam aracı tahsis edip, onbinlerce camii inşaa edip, aylık elektrik-su-tadilat-bakım-onarım gibi masraflarını karşılayıp, 150.000'e yakın personel çalıştırıp, binlerce imam hatip okulları açıyor? cevabını kimse bilmiyor.

edit: her mahallesinde artık iki tane camiisi olan türkiye manzarası.
  • diktatör olduğumda her gün, gün ışımaya başlamadan önce kilise yakmalı black metal ile değiştirilecektir.
  • sen o "arapca cumlelere" kurban ol... belki kurtulusa erersin.

"allahu ekber" (allah en büyüktür)

"eşhedu en lâ ilahe illallah" (allah'tan baksa tanrı olmadığına şehadet ederim)

"eşhedu enne muhammeden rasûlullah" (muhammed'in (s.a.v.) allah'ın elçisi olduğuna şehadet ederim)

"hayye ale's-salah" (haydi namaza)

"hayye ale'l-felah" (haydi kurtulusa)

"allahu ekber" (allah en büyüktür)

"lâ ilahe illallah" (allah'tan baska ilah yoktur).

sabah ezanında, "hayye ale'l-felah"tan sonra, "es-salatu hayrum mine'n nevm" (namaz uykudan hayırlıdır)

edit: harf hatasi (tesekkurler buryancranston)
  • hocanın uzattıkça uzattığı, bit artık amk dedirten cümlelerdir. bizim eve iki ayrı camiden gelen seslerdir. bangır bangır sabahın köründe ister istemez küfürle karşılık veriyor bünye.
    üniversite 1.sınıfta devlet yurdunda kalıyorum. oraların kışı istanbul’a benzemiyor. sabah musluktan buz akıyor resmen. odada 4 yatak var. biri izmirli laik bi çocuk, biri kürdo, biri de anadolu çomarı... herif ezandan önce kalkar hocayı beklerdi. ezan okundukça pencereden uzaklara dalar ebesinin amını düşünürdü. bunu yaparken de pencereyi açar içerde götümüz donardı. bir sabah kalktım yatağımdan sabah namazına müteakip bir sopa çektim çocuğa. arapça cümleler için değil. kendinden başka bi şey düşünmeyen bir çomar olduğu için. sonra üzüldüm tabi. aşırı bir tepkiydi belki ama o camı açmayacaktın öyle her sabah her sabah
  • dini değerlerim çok gelişmemiş olmasına rağmen bana huzur veren sestir.