şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çoğu şirketçe benimsenen prensip.
 • bir öğrenci olarak iş hayatını düşündüğümde beni en çok düşündürten olay. şöyle ki saat 8 de işyerinde olabilmek için işyerinin mekanına göre 6.30-7.00 arası uyanırsınız. akşam işten çıktığınızda en iyimser tahmine göre 7'de evde olursunuz. yemek faslının bitmesi 8.00. daha sonra ruhen ve bedenen yorgun olduğunuz için en az bir saat tv önünde takılma etti saat 9 buçuk. sabah erken kalkacağınız için en geç 11.30 da uykunuz geliyor. yani size kendinizle ilgilenebilmeniz için 2 saat kalıyor! hele bi de evli olduğunuzu düşününün. ne zaman kocanızla çocuğunuzla ilgileniceksiniz, temizlik yemek yapacaksınız? 15 sene boyunca robot olmak için okuduğunu anlamak ise kocaman bir hayalkırıklıgı..
 • vardiyali calisanlarin gipta ile baktiklari calisma tipidir.. bu tip calisma tipine merkez vardiya da denir.. isciler genelde 8-18 calisanlara memur der..
 • çok iğrenç bir şey. insanın moralini bozuyor.
  denildiği gibi evde geçirecek vaktiniz kalmıyor, e hadi biraz günü yaşayayım, bi film biraz muhabbet vs yapayım diyorsunuz, saat gece 2 oluyor, sonra sabah kalk kalkabilirsen...

  gelir gelmez yatıp 8-10 saat uyuduğum 1-2 kaçamak dışında ben böyle 1.5 ay dayandım, sonra bıraktım.
  saçma. meemur olasın geliyor. kafan raat**

  hele bir de cumartesi izin yoksa durumun boktanlığı ikiye katlanır.
 • çalışma bakanlığı'mız, yeni getirdiği düzenlemeyle 45 saat olan çalışma saatini 45 saate düşürdü(!).. artık yok böyle şeyler.

  http://nediycem.blogspot.com/…azaltlmas-devlet.html
 • universitede zor bir bolumde (genellikle muhendislik) okumaya tercih edecegim olay. hele ki bu 10 saatlik calisma olayi ofiste veya kubikte cogunlukla oturularak ve etrafta muhabbet edebilecegin kafa insanlar varken yapiliyorsa. haftanin 7 gunu 18 saat gotumden kan alinmasindansa haftanin 5 gunu 10 saat alinsin, daha iyi.
 • en pislik çalışma rutinidir.

  büyük şehirde bu tür bir çalışma rutini, günün yarısından çoğunu götürür. sabah mesai başlangıcı ve akşam mesai çıkışı arası 10 saattir, işe gidiş ve geliş de 1,5'ar saatten 3 saattir. toplam 13 saati götürdü. kaldı ki, bu tür bir iş asla tam 6'da bitmez, devamlı fazla mesaisi vardır ve bu toplam zamanı 14, 15 saate çıkarır. ülkemizde insanların niçin cumaları bu kadar iple çeker ve pazar akşamları ulusal matemi yaşar duruma geldiğini şimdi daha iyi anlarsınız.

  en iyisi her zaman sabah 9, akşam 5'tir. bu rutinin insana işini sevdirme potansiyeli şüpheli de olsa işe saydırma potansiyelini baya düşürür.

  insan, yaşamak için çalışır, çalışmak için yaşamaz.
 • insanı karısı/kocasıyla sevişemeyecek kadar meşgul kılan birşey olsa gerek. seks yahu. en basit şey.

  yıllardır okuyaraktan öteliyorum bu durumu, ama durduramıyoruz efendim yaklaşıyor sürekli.
 • sabah 11 akşam 6 çalışanların bilmediği duygudur.
 • sabah mesaiye gitmesi ayrı dert, akşam 6'yı getirmesi de. çok saçma bir sistemdir.