şükela:  tümü | bugün
  • şu anda hissettiğim şey.

kahvaltıyı ezanla yaptım. çok gürültülüydü.
    şimdi çayımı sükunetle içiyorum.
  • sabah sabah insanları geren ve umutsuzluğa iten bir makamla okunan arapça nağmenin bitişine istinaden gelen " ohh bitti" rahatlamasıdır.
  • keşke hiç olmasa denilen. insanı gereksiz ve haksız rahatsız eden günde 5 defa tekrarlanan arapça nağmenin en keyifsiz olanı bitince duyulan huzur.
  • öğrencilik döneminden kalma bir alışkanlık. sabaha kadar çalışırsın, gözler uykusuzluktan kıpkırmızı olur. sınava yetişecek miyim acaba dersin. saate bakarsın sabah olmak üzere. sonra o telefon tuşu sesi gelir. ardından hocanın sesi. ezan biter bir gerilme başlar çünkü sonrasında sıçtın mavisi seni beklemektedir.
  • sabahın köründe bir adam megafonla bangır bangır arapça bir şeyler bağırıyor.
    bitince doğal olarak bir huzur yayılır ortama.

yalnız her konuda gerici arkadaşlar niyeyse bu ezanın megafonla çığrılmasından hiç rahatsız olmazlar. insan sesiyle şerefede döne döne okunan ezana ne oldu? her konuda nostalji yaparlar bir bu konu umurlarında değildir. çünkü sabahın kör karanlığında megafonla bağırıp çağırma imkanı bir nevi güç gösterisidir. işin allahla kitapla bir ilgisi yok yani.
  • pencereyi açıp, evin içini o sesle doldurup huzur bulanlar var. beni sabaha ulaştıran allah'a hamdolsun diyen insanlar var.
  • sabah ezanı kadar huzur verici, teskin edici bir şey işitmemiş bir insan olarak bana göre olmayan rahatlıktır. aksine sabah ezanı başlayınca bir huzur gelir çünkü sabah ezanı gecenin bitişini ve günün ağarmaya başlayacağını haber verir. hele de eşsiz bir makamla söylenen "haydi kurtuluşa" kısmı insanı derinden etkiler.

kurtuluş kelimesinin ihtiva ettiği anlamdan uzak, içi boş materyalist kafaların ezanı "arapça bir bağırtı" olarak görmesi doğaldır. şaşırdık mı?
  • sabah namazı kılınca hissedilen rahatlık diye değiştirilmesi gereken başlık.
  • her sabah bir kez daha türkiye'den siktir olup gitmek için plan yaptıran bir sesin bitmesi durumda hissedilen rahatlıktır.
    yarım kilo sıçtıktan sonra hissedilen rahatlığa denktir.