• sabah ezanının değişik bir etkisi, hissettirdiği değişik bir duygu var. özellikle evde yalnız yaşayan biriyseniz.
  • bir keresinde annemle babam, o zamanlar içme suyunu marketten almak lüks olduğundan, sırada beklememek için, gecenin kör karanlığında çeşmeye gitmişlerdi. normalde o saatlerde mışıl mışıl uyurken ben, bidonların sesine uyanmış, annem kızar diye de ses etmemiştim. onlar evden çıkarken yaşadığım korkuyu net hatırlıyorum. derken sabah ezanı okunmaya başladı, yavaş yavaş, uzun uzun. korku, yerini huzura bıraktı, annemler gelene kadar bitmesin diye dua ettim. dalmışım. şimdi sabah ezanı her sabah aynı huzuru verir diyemesem de, o sabahı hatırladıkça huzur doluyorum. makamından dolayı, kesinlikle rahatsız olmak değildir benim için bu his.
  • balkona çıkıp ezanı dinleyerek sigara yakma isteği.
  • burada bir arkadaş, "essalatu hayrun minen nevm" kısmının can alıcı olduğunu söylemiş.
    buna yüzde yüz katılmakla birlikte sabah ezanın "korku ile huzur" arasında tarifi olmayan bir his bıraktığını da eklemek isterim.
  • nasıl bir tımarhanede yaşadığımız, gecenin bir vakti hoparlörlerden son ses arapça bağrışların verilmesi, ve de kimsenin bunu garipsememesi.
  • kalkıp sabah namazını kılmamanın pişmanlığı. ama bu pişmanlığa rağmen yine de kalkamamak.

şeytanın sağdan yaklaşması
  • olmam gereken yerden çok uzaktaymışım hissi. özlem. yola düşmek gerekliligi.
    "bir yer var, biliyorum."
    anlatamıyorum
  • korku ve dehşet.
  • istisnasız her zaman aklıma getirdiği iki şey var;

ilki bir gün yaşamımın sona ereceğini hatırlatması, yaptığım ve yapamadıklarımı hatırlatması..her gün "bak hala yaptın/yapmadın" sorgusu.

diğeri sevdiğim insanları anımsatıyor, hızlıca için dua etme isteği doğurması.
  • nerde , nasıl dinlediğinize göre değişir.

bir sabah (bkz: hacı bayram) da hele de kale nin burçlarına yakın bir yerde dinleyecek kadar şanslıysanız * hayatınız boyunca unutmazsınız. cennetten bir nida gibi gelir.

hasta yatağında hele de ameliyattan sonraki ilk sabah dinliyorsanız kendinizi şanslı hissedersiniz. çok şanslı hemde.

buz gibi bir aralık sabahında uzaktan ezanların biri biter biri başlarken sımsıcak yatağınızdaysanız başkadır zevki.

sesi güzel biri tarafından makamıyla okunan sabah ezanını severim . ( ve allah aşkına şu güzelliği detone , makam nota bilmeyen , gereksiz yere sonuna kadar açılmış kötü ses sistemlerinin elinde heba etmeyin. )
hesabın var mı? giriş yap