şükela:  tümü | bugün
  • halep'ten cikmis engin bir ses, saz, soz ustadi, diye geciyor arap muzigi antolojisi'nde.. bize en teget sarkisi ada sahillerinde bekliyorum.. tabii halepli birinin ada sahilleriyle isi olmayacagi icin orjinali bambaska sozlere, icerige sahip kadouka el mayass isminde bir sarki.. yalniz kendisi hakkinda bir soylence daha var ki, onu da yazmamak olmaz.. orda degildim, gormedim, ama 12 saat boyunca konser vererek guinness rekorlar kitabi'na girmis bir zatmis sn. fahri bey.. boyle diyorlar..
  • halep'li ve mevlevidir kendisi.. halepli oldugunu bilmeden once dinlerken, adamin sesi, urfa'da bir sira gecesi ortamindaymisim hissi verirdi. sonradan ogrenince memleketini, taslar yerine oturdu.
    diger bir arap buyugu, lubnanli vadi essafi ile las vegas'ta verdigi bir konserin kayitlarindan olusan two tenors adli bir album mevcut elimde. ozellikle fahri beyin sarkilari, insani vecd durumuna geciriyor. 'hic susmasa keske' diyor insan..
  • içmeden sarhoş eden seslerden biri.
  • ses rengi seyfettin sucu'yu andıran, tatlıses'in örnek aldığı suriyeli ses.
  • günlerden bir gün odamdam cikarken ,karsi odamda oturan bir arap arkadasinin dinlemis oldugu bir müzik beni o kadar etkilemisti ki oldugum yerde durakaldim ve bi süre boyunca o sarkicinin kim oldugunu merak edip öyle o müzigi dinledim,aman allahim bu nasil ne muhtesem ses böyle,ne güzel cekiyor,cünkü ilk defa duyuyordum bu sesi,resmen kendimden gecer oldum.
    artik dayanamadim ve kapiyi caldim,özür dileyerek bu sarkicinin kim oldugunu sordum,arkadas gülümseyerek sabah fakhri dedi, ilk defa duymustum o ismi o zamanlar,acaba senden rica etsem bu parcalari bana verebilirmisin dedim,sagolsun sarkilari bir cdye cekip verdi,o zamandan beri dinlerim bu muhtesem sanatciyi,en begendigim sarkilari kesinlikle,quel lil meliha ve ya mel esham.sesini o kadar güzel kullanabiliyor ki,insani büyülememek elde degil.ibrahim tatlises bile onun cikardigi ses tonunda zorlanabilir kanisindayim.
  • 1933 doğumlu müthiş bir müzisyendir sabah fahri. suriye’nin şu anda en büyük müzik üstadı olarak adlandırılırsa çok yanlış da olmaz. özellikle “kudûd” ve “muvâşahât” tarzında, arap müziği’nin en büyük birkaç isminden birisidir kendisi. kendisi halep doğumludur ve suriye’de en çok saygı gören sanatkârların başındadır. bir dönem suriye ve genelde arap dünyasında solmaya başlayan “tarab” ve “makâmât” adlı harmonilerin tekrar işlev kazanmasında sabah fahri’nin emeği büyüktür.

halep’te bulunan “arap müzik akademisi” içerisindeki, dönemin en büyük “muvâşahât” üstadı şeyh ömer el-batşe’nin derslerine devam eden sabah fahri, daha sonra dımaşk akademisi’ne devam etmiş, bir süre mısır’ın kâhire şehrinde eğitim aldıktan sonra ilk canlı performanslarını gerçekleştirmiştir. bunun ardından arap dünyası başta olmak üzere bütün dünyada sayılı bir hayran kitlesine kavuşmuştur. venezüella’nın başkenti caracas’ta 12 saat hiç duraksamadan sergilediği performansla guinness rekorlar kitabı´na girmiştir. suriye parlamentosunun kültür temsilciliği onur kurulu üyesidir ve beşşar esad tarafından suriye sanat ve kültür mirasına katkılarından dolayı üstün hizmet madalyasıyla ödüllendirilmiştir. kendisi mevlevî’dir hamza shakur gibi. tanrı kendisine uzun ömürler versin.

denilebilir ki, ırak için “nazem el ghazali”, iran için “muhammed rıza şeceryân” ne ise, suriye için sabah fahri de o’dur. sesi tam bir vecd havası katar insana.
  • o başkalarının ancak kıvranarak çıkardığı tonlardaki rahatlığı, sesteki hakimiyeti, o derin ahh'larıyla türkiye'den de bir tek kişiyi çağrıştırır, ibrahim tatlıses'i. ibrahim tatlıses de çeşitli vesilerle kendisinine büyük hayranlık duyduğunu söyler. bir de sabah fahri'yle ilgili bir anısını paylaşmıştır. suriye'de konser için bir otel'de kalırken sabahın beşinde havuzun kenarında birinin bağırarak gazel okuduğunu duyar, hemen bu büyüleyici sesin sahibini merak edip koşar ve aşağıda karşısında gördüğü mütevazi kişi, yıllarca kendisine örnek gösterilen sabah fahri'dir.
  • 2 nisan 2010'da evinde ziyaret edip ertesi gun halep'te ozel bir konserine katildigim, gunlerce etrafinda gezindigim muhtesem insan. 77 yasinda olmasina ragmen geceyarisi sahneye cikti ve uc saat araliksiz sahnedeydi. hala sahnede dans ediyor. hayattaki tek hayalim buydu, bundan sonra olsem de gam yemem diyordum, hala arkasindayim!
  • "aşksız söylenmez usta be böyle" dedirten, aşmış kişilik 3,5 dakikalık bir şarkıda üç dört makam birden yapabilen sadece sesiyle değil tavrıyla mest eden şahsiyet.şahsiyet demişken okuduğu eserlerin sözleri hakikaten insana şahsiyet kazandırabilecek usta. söyle baba biz dinleyelim...
  • göğsünde ciğer yok, atmosfer var. adeta.