şükela:  tümü | bugün
 • az önce bir girip bakayım dedim böyle bir gazete vardı ne alemde diye. en başta ana sayfada "şehit ailelerinin oyu erdoğan'a" temalı bir habere şahit oldum. ancak haber içeriği o kadar profesyonelce hazırlanmıştı ki, asla küçümsemek için söylemiyorum, şehit ailelerinin ağzından çıkmış gibi yazılan cümlelerin hiçbiri o profildeki insanların söyleyebileceği türde cümleler değil. herhalde bu iğrençliği de yapmamışlardır deyip haberi yapan kadının ismine tıkladım ve diğer haberlerine baktım. son 1 ayda yaptığı bunun gibi sayısız haber çıktı. hepsinin de ana fikri şehit ailelerinin seçimlerde vatan için oyunu erdoğan'a vereceği, millet ittifakının amerika, fetö ve işbirlikçilerinin oyunu kirli bir ittifak olduğu. ilginç bir şekilde en az 7-8 farklı şehit ailesi millet ittifakı için kelimesi kelimesine aynı tanımlamayı kullanmış. ancak haberlerin içeriğinde tek bir görüntü yok. hepsinde de şehit aileleri söylüyormuş gibi servis edilen ancak dikkatlice incelenince tek bir kalemden çıktığı anlaşılabilecek, birçoğu birbirine benzeyen demeçler var. oradan başka bir editöre atladım. onda da yine aynı içerikte onlarca haber. diğerine geçtim onda da fark yok. herhalde bütün editörlere "bu ay 20 tane şehit aileleri erdoğan'a oy verecek haberi yapacaksınız" gibi bir kontenjan konuldu veya en çok şehit aileleri erdoğan'a oy verecek haberi yapana büyük bir ödül veriliyor. bunun başka bir açıklaması yok.

  aşağıya kronolojik olarak sadece 10 dakika içerisinde bulduğum, hemen hepsi son 1 ay içerisinde yapılmış sahte haberlerin linklerini ekliyorum. herhalde biraz vakit ayırsam bunun gibi onlarcasını daha rahatlıkla bulabilirim. ancak gerek yok bunlar bile her şeyi ortaya seriyor. her biri ayrı bir başlık konusu. iğrenç bir şey bu.

  https://www.sabah.com.tr/…/sandikta-vatan-diyecegiz (22 nisan 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…i-baskan-gormek-istiyoruz (28 nisan 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…ziranda-kumpasi-bozacagiz (1 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…/2018/05/04/oyum-erdogana (4 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…ani-da-kimselere-birakmam (10 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…r-ki-reis-basimizda-olsun (12 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…13/uzgunuz-ama-gururluyuz (13 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…neti-icin-oyumuz-erdogana (14 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…ayan-gazi-erdoganla-devam (14 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…fetoculerle-ayni-yoldalar (15 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…t-artik-baskanini-istiyor (16 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…-simdi-oyumuzla-diyecegiz (17 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…atanini-seven-erdogan-der (20 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…ayiz-erdoganin-yanindayiz (21 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…ra-inat-erdogan-diyecegim (22 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…tifak-bir-bati-projesidir (22 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…ur-ittifakinin-yanindayiz (22 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…a-osmanli-tokadini-atacak (23 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…ana-sehit-oglumun-emaneti (23 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…doganin-tirnagi-olamazlar (24 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…sina-sahip-cikan-erdogana (25 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…i-hainlere-teslim-etmeyiz (29 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…yip-erdogana-ihtiyaci-var (30 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…bu-ulkeye-huzur-getirecek (30 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…kinci-15-temmuz-olmayacak (31 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…ini-gormeyen-vicdansizdir (31 mayıs 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…-bir-tokat-daha-vuracagiz (31 mayıs 2018)

  entry'i girdikten sonra iki tane daha yumurtlamışlar:

  https://www.sabah.com.tr/…ogan-bize-omerin-vasiyeti (1 haziran 2018)
  https://www.sabah.com.tr/…um-kirli-oyunlari-bozacak (1 haziran 2018)

  bir de bu haberlerin editörlerine bakalım:
  (umarım bir gün çocukları kendilerini merak edip google'da aratır ve bu başlığa denk gelip nasıl bir anne babaya sahip olduklarını görürler)

  https://www.sabah.com.tr/gul-kireklo/haberleri (bkz: gül kireklo)
  https://www.sabah.com.tr/tulay-canbolat/haberleri (bkz: tülay canbolat)
  https://www.sabah.com.tr/siriberk-arslan/haberleri (bkz: sırrıberk arslan)

  öncesinde her zamanki sabah & a haber standardında haberlerini yaparlarken bir anda bir yerlerden düğmeye basılmış ve sadece bu haberlere çalışmaya başlamışlar. gazetecilerden oluşması gereken bir medya organı 20 yaşında evladını dolaylı olarak mevcut iktidarın politikaları yüzünden kaybeden bir şehit annesini, babasını siyasi bir propaganda için nasıl bu şekilde kullanabilir? nasıl oy devşirmek için klavye başında metinler hazırlayıp bunları şehit annesinin, babasının, eşinin ağzından çıkmış gibi servis edebilir ve bunu hiç utanmadan onlarca kez yapabilir? zaten gazeteci olmadığınızı herkes biliyor da bu yaşınıza kadar insan da mı olamadınız? bu iğrençliklere imza atarken bunca yıl sizi yetiştiren anne babanızdan, eşinizden dostunuzdan da mı hiç utanmıyorsunuz? hiç mi vicdanınız yok? geceleri başınızı yastığa koyduğunuzda hiç mi kalbiniz sızlamıyor?

  hayır şimdi birileri de gelir ortada böylesine büyük bir skandal varken (rezalet deyip de bu iğrençliğin seviyesini düşürmek istemiyorum) "hala sabah gazetesi okuyan var mı" der. evet var. aklı başında adam okumuyor doğru ama bütün kamu kurumlarında bu gazeteyi dağıtıyorlar, uçakta gazete seçenekleri arasına sözcü'yü koymayıp bunu koyuyorlar, alexa verilerine göre türkiye'nin google ve youtube'tan sonra en çok ziyaret edilen web sitesi. milyonlarca insan da bu haberleri gerçekmiş gibi okuyup sandığa öyle gidiyor. türkiye senden benden ibaret değil. safları sıklaştırmak için bu kadar mide bulandırıcı, bu kadar iğrenç bir yöntem daha olamazdı.

  şu an aklımdan öyle kelimeler geçiyor ki şu haberleri yapanlara karşı, yarın bir gün bu entry'nin yerinde "istanbul 12. sulh ceza hakimliği'nin sabah gazetesinin talebi üzerine verdiği 05.06.2018 tarih ve 2018/1073 d.iş sayılı kararı uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir." yazmasın diye hiçbirini yazamıyorum.

  ama biliyorum ki bu devran hep böyle sürmeyecek. bunların hiçbiri yanınıza kar kalmayacak. belki 1 ay sonra, belki 10 sene sonra. bir gün gelecek, siz de yargılanacaksınız.
 • yaklasik 1,5 aydir suren durum.

  akp’nin 20 gazetesi var, her birinin de bir misyonu. biri “sehit ailelerinin oyu akp’ye” diye, digeri “emekliye mujde”, bir baskasi da “lobilere inat akp’ye”...
 • artık hiçbir şeye şaşırmıyoruz bu ülkede.
 • eskiden trajikomik bir ülkeydik. artık sadece trajik.
 • (bkz: omurgasız insan tipi)

  bu insanların hepsi ekolojide bok sineğinden farksızdır.
 • oğullarını askere yollama, şehitler üzerinden seçim çalışması kastır.
  bunu rte'nin suratına çarpmayıp, kendilerinin ve şehitlerinin seçim malzemesi olarak kullanılmasına ses çıkarmayanlara da ne söylesem boş.
  nasıl bir tarikatsanız, cuk oturmuşsunuz birbirinize, tencere kapak gibi.
 • bir insanla veya bir kuruma gidilip röportaj yapıldığında giden muharrir usulen oradan bir suret çekilir, o insanla yan yana suret çekilir, veya örneğin röportaj yapılan kişi, muharririn mensub olduğu matbuatı elinde tuttuğu halde fotoğrafı çekilir veya buna benzer bir fotoğraf çekilir ve haber sayfasına konur.

  bunun amacı okuyucuya "ben gittim ve gerçekten bu insanla görüşüp onun söylediklerini yazdım, bu da kanıtıdır, yazdıklarım doğrudur" mesajı vermek içindir.

  aksi halde yapılan röportaj noksan olur, ayrıca böyle yapmamak okuyucuya saygısızlık anlamına gelebilir. bu tür bir röportaj da, röportajı yapan kişi de kaale alınmaz.
 • -iyi bari sizin yine iyi, en azından haberi okumaya başlayınca mideniz bulanıyor. oraya kadar gelemeyenler var...
 • bu yavşakların ne bok olduğu zaten belli iken, web sitelerini gezerek hit kazandırmak ve sözlükte paylaşıp bu hiti iyice katlamak neden? kendi boklarında boğulsunlar siktir et, niye sözlüğe taşıyorsun bu paçavrayı.
 • devam ediyor.

  yeni denk geldiğim birkaç tanesini daha ekleyeyim:

  https://www.sabah.com.tr/…rim-diyen-sandiga-gomulur
  https://www.sabah.com.tr/…-seven-tayyip-erdogan-der
  https://www.sabah.com.tr/…cumhurbaskani-adayi-olmaz

  bir de her kesime hitap etsin diye şehitleri de bölüştürmüşler. bazıları güneydoğuda pkk sebebiyle şehit olmuş, bazıları 15 temmuz'da, bazıları afrin'de, bazıları afrin'den gelen roketle kilis'te şehit olmuş. hepsinin tek bir ortak noktası var. anneleri, babaları, eşleri bayram değil seyran değil sabah gazetesine ulaşıyor, oylarını erdoğan'a ve cumhur ittifakına vereceklerini söyleyip muharrem ince ve diğerlerine sallıyorlar.

  hele şu haberin senaryosunu yazarken hiç mi "ulan ne yapıyorum ben" demediniz? üç günlük dünya ulan bu. iki kuruş prim için şerefini, onuru satmaya değer mi?

  bu ne ulan?

  --- spoiler ---
  "chp'nin zihniyeti bu. paşamız cumhurbaşkanımızı nezaketen alkışlamış. paşamızın apoletleri terörle mücadeledeki nişaneleridir. mehmetçiğe dil uzatmak hiç kimsenin haddi değildir. ne ismail metin paşa'nın ne de bir başka tsk mensubunun apoletlerini ve rütbelerini sökmeye onların gücü yetmez. erdoğan, tsk içinde silahın namlusunu millete çevirenlerin sökülecek apoletlerini sökmüştür. paşanın apoletlerini sökerim diyenleri bu millet sandığa gömer. camilerimize roket atan, kuran-ı kerim'e bomba tuzaklayan teröristleri temizleyen korgeneral temel'e, fetö 15 temmuz'da suikast planladı. pkk'nın sözcülüğünü yapanların cezaevinden çıkması için mücadele eden ince, bu vatanın birliğine göz diken 5 bin teröristi toprak altına gömen komutanımızı adeta tehdit ediyor. chp'de bir afrin karın ağrısı var. harekat başladığında tüm türkiye zeytin dalı harekatını desteklerken, kılıçdaroğlu türkiye'nin afrin'e girmesine karşı çıktı. ince de afrin'de destan yazan komutanı tehdit ediyor. acımız büyük ama vatan olmadan bu onurlu acıyı bile yaşayamayız. babam her zaman şehit torunu olmaktan gurur duyardı, hep şehit olmak isterdi. babamız o gün orada şehit olacağını bilse hiç düşünmeden o camiye gider ve namazını kılardı. bu vatan, millet, bayrak ve babamızın ruhu için erdoğan diyoruz. erdoğan sadece türk halkının değil dünya mazlumlarının umudu olan bir lider."
  --- spoiler ---

  gören de adam dünya savaşında düşmanla savaşırken şehit oldu sanacak. kilis'te bir camide suriye'den atılan roketle hayatını kaybetmiş. sebebinin de kim olduğunu herkes biliyor. sonra oğulları çıkıp bu cümleleri kuruyor. yahu bari cümleleri biraz halk diliyle oluşturun. erdoğan'ın miting konuşması, akp'nin seçim bildirgesi gibi mübarek.

  (bkz: yargılanacaksınız)