şükela:  tümü | bugün
  • ilk anda insan küfür ederek başlıyor güne. bu tepki çok normal,göz ve beyin biraz alışınca bu duruma hergün alışık olduğumuz rutini başka şekilde algılamaya başlıyoruz.
    eskiden haminnemin (aslında babamın teyzesi ama annesi gibi) evinde burnuma gelen kuzine soba üzerinde kızarmış ekmek kokusu geliyor burnuma,ev buz kesmiş ama bazı odalar sıcak.yüzümü yıkamadan mutfağa süzülüyorum,yarım ağız “günaydın” diyerek.annem kökeni çerkes olduğu için uyanmış çoktan. kocaman gülümsüyor.alnımın üzerinde sağ gözüm hizasına bir öpücük konduruyor, tatlı bir günaydın diyerek. ekmek kokusunu bastıran bir koku daha var, yeni kaynamaya başlamış olan ıhlamurun kokusu bu. cep telefonu denen illet gibi bir uyarıcı hayatımızda olmadığı için kokular,sesler,o ana ait herşey çok net zihnimde. eski olmayan ama dijitalde olmayan radyodan (bkz: guantanamera) parçası çalıyor adını bilmediğim bir şakıcı söylüyor.henüz ev ahalisi uyanmamış ben, annem ve haminnem ayaktayız. annem yumurtayı nasıl istediğimi soruyor ,sessizce “patlatmalı” diyorum. soba için odun isteniyor,bu sabah için zor bir görev, odunluğa inmek lazım. kısa bir lanet çekiyorum, derdim büyüdü gözümde. buz gibi havada hızlıca gidip gelmek istiyorum, üstüme bişey giymeden inmem lazım, zaman kaybetmek istemiyorum. üzerimdeki kalın kazağın kollarını uzatıyorum bileklerimden aşlağıya kadar, ellerim üşümesin diye, ayaklarım çıplak. ayağımın iki katı büyüklükteki terlikleri giyiyorum, kömürlük bir kat aşşağıda. zifiri karanlık, elime gelen en şekilsiz ilk iki odunu alıyorum, hızlıca yukarı çıkıyorum. tabiki sobaya odunu benim atmamı istemeyecekler,beceremeyeceğimden korkuyorlar. annem yumurtamı yapmış, masaya koyarken odaya giriyorum, biraz buruşuk bir suratla (sanırım odunları beğenmedi) odunları elimden alıyor. annem kuzinenin kapağını açarken yumurtanın başına çöküyorum, alevlere kuzineden dışarı doğru çıkmak istiyor, kızarmış ekmekle yumurtanın sarısını patlatmak için meylettiğimde abim mutfağın kapısını aralıyor, yüzünü bile yıkamamış ayı. annem benim aldığım odunları beğenmediği için ondan da odun istiyor, bana bakarak dudaklarından bir fısıltı şeklinde kelimeler dökülüyor.
    “senin yapacağın işi sikeyim,amcık”
  • (bkz: sabah kalmak)
  • son cümlede özet geçildiği için tamamının okunmasına gerek olmayan alakasız ve formata uymayan başlık.