• daha bir hafta oldu, büyük konuşmak olacak ama dertlerin dermanıymış be bu.

bir kere erken kalkıyorsun, bu bile tek başına harikulade. hayır hiç uyanamamak gibi bir sorunum olmadı ama uyandıktan sonra işe güce girişmek mesele olabiliyordu. şimdi öyle değil, parkta iki üç tur atıp eve dönünce, hemen duş ve masa başına geçmek çok rahat. bazı günler duş almaya üşenirdim, o sorun da halloldu.

farkındayım ki bir haftadır daha sakin biri oldum. ne eskisi gibi heyecanlanıyorum işler yetişmeyecek diye ne de agresifleşiyorum. her şey yolunda ilerliyormuş gibi bir his hasıl oldu. daha planlı programlı, her saniyenin kıymetini bilerek çalışabiliyorum. bu benim için çok önemli bir yanı sabah sporunun. haftada iki gün performe edilen, diğer beş günü o performans için hazırlıkla geçirilen bir mesleğim var. evde çalışmanın en büyük handikabı olan "zamanı yönetememek" sorununu büyük ölçüde aştım. sadece bu bile "dertlere deva imiş" demek için yeterli galiba.

kendimi iyi hissediyorum. kilo problemim zaten yoktu ama hareket etmek zor geliyordu bazen. şimdi daha dincim. kaslı maslı değilim, olma niyetim de yok ama vücudumu bir ağırlık gibi taşımak istemiyordum. sabah sporu bunu gerçekleştirdi. (bir haftada nasıl oldu bilmiyorum ama iki kilo aldım. sabah sporuna başlayıp kilo sorunu edinirsem, editlerim artık.)

çok güzel uyuyorum geceleri, deliksiz. ne erkenden uykum geliyor ne uykusuzluk çekiyorum. altı saat uyku cillop gibi yetiyor. hele sabah, spora gidecek olmak ayrı bir motivasyon sağlıyor.

bildiğin belediye parkı. genişçe bir tur pist var, aletler de var ama onlara pek itibar etmiyorum. zaten parka kadar 12 dakika yürümüş oluyorum tempolu, biraz açma germe, sonra sakin sakin koşu. bir sürü teyze amca var; benim jenerasyondan pek kimse yok ama kimse kimseyle ilgilenmiyor zaten. ilk iki gün hanımla gittik (spordan falan bahsedince, sözlük bağyanlarına selam ediyorum sanılmasın) sonra onun mesaisine uymuyor diye ben yalnız devam etmeye başladım. kulaklıklı radyom da var.

gene büyük konuşarak bitireyim. zamanda geriye gitmek mümkün olup da altı ay evvele gitsem o gün, bir yıl evvele gitsem o dakka başlardım bu işe. on yıl geriye gitsem direkt yazılırdım kafadan, hem sigaraya falan da başlamamış olurdum. şimdi de baya azalttım zaten, insan ciğerlerini öyle açınca kıyamıyor.

çok teşekkürler sabah sporu.
  • bazılarımız için steple başlayan, 100 metre koşusu ile devam edem, kulplu beygirde denge hareketleri ile son bulan spordur. nasıl mı?
    sabahın köründe işe gitmek için evden çıkılır. kurallara uyan sağlıklı bir türk vatandaşı olarak kaldırımdan yürüyerek sizi işinize götürecek minibüs/otobüse doğru yürünmeye başlanır. henüz kaldırımda bir kaç adım atılmıştır ki, o da ne! üst kat komşunuz necati bey'in arabası kaldırımda durmaktadır. hafif esnek bir hareketle kaldırımdan yola inilir. arabayı solladıktan sonra tekrar kaldırıma çıkılır. bir kaç adım daha atarsınız ki, o da ne! en üst kat koşmu kokoş betül teyzenin köpişinin geceden kalma kakası kaldırımda durmaktadır. yine hafif bir esneme hareketiyle kaldırımdan yola inilir. kakayı geçince tekrar kaldırıma çıkılır. devamında kaldırımda duran çöp konteynırı ve otobüs durağıda aynı hareketlerle geçilir. bu şekilde sabah sporunun ilk bölümünü oluşturan step hareketleri bitmiş olur. vücudunuz artık ileri de gitmekte olan minibüse yetişmeye çalışan rakiplerinizi geçmeniz için size depar atacak kıvama gelmiştir. bu da sabah sporumuzun ikinci kısmıdır. sıra da en son ve en zor kısmı bulunmaktadır. o da minibüste, kulplu beygir de denge hareketleri yapar gibi gideceğiniz durağa kadar sabırlı bir şekilde seyahat edebilmektir. bu kısmı da sağlıklı bir şekilde bitirebilirseniz enfes bir çalışma günü sizi bekliyor demektir. sağlıklı ve zinde bir bünye olarak güne başlamak için spor şarttır, elzemdir.
  • daha dinç ve mutlu bir gün geçirmek için gerçekten işe yarayan bir aktivite.

koşu olur , yürüyüş olur hiç farketmez işin en önemli ve can alıcı kısmı yataktan uyanıp kalkma aşamasıdır. evden çıkıldıktan sonra zevkli bir hal almaya bile başlıyor.zamanla erken kalkma problemide olmuyor hatta çıkamadığınız günler vicdan azabı yaşatıyor , agresifleştiriyor bünyeyi.

öğrencilik zamanımda okula giderken insanlar görürdüm yürüyüş yapan ve içimden "yok mu işiniz gücünüz bu saatte kalkıyorsunuz" deyip onların yerinde olup yatakta yatıyor olmayı hayal ederdim . seneler sürdü bu hayalim . yalan olmasın arada yine oluyor bu hayallerim tabi kendim spor yapmak için çıkmadıysam*
  • bunu yapabilen insan benim gözümde evrim basamağında bir üste çıkmış insan gibi bir şey. homo sapiens sapiens sapiens yani *... muhtemelen uçabiliyor da bu...

lan gözünü açamıyosun bu kalkmış, gitmiş koşmuş, eve gelmiş banyo yapmış, işe gelmiş. peh peh peh...

ben sabahları sadece esneme hareketi yapabiliyorum mesela, o da ağızla yapılandan yani yanlış anlaşılma olmasın.
  • sabah 5.30da koşuya çıkanları görüp saygı duyduğum insanların yaptığı hede.
  • kahvaltı için bulaşık yıkamaktır.güne boktan başlamak için en doğru aktivite.içinize mis gibi prill kokusunu çekersiniz.o an köpüklü sünger elinizde kollarınızı açıp amk böyle evin diye bağırırsınız.
  • bir yapiyorum bir yapamiyorum. yapinca mutlu oluyorum, yaptim diye. yapamayinca da mutlu oluyorum ooh uyudum diye... ne guzel seysin sen canim sabah uykusu. ne guzel seysin sen canim sabah sporu...

kendimi gelistiriyorum, sabahlarimi verimlilestiriyorum ustelik... mesela ben o 5 dakikalik sabah sporunu yapip ilk terimi atarken aslinda çayimin suyunun kaynamasini ve tostumun icindeki kaşarin erimesini bekliyor oluyorum. sonra iki şınav iki açma germe. ayni anda isler yapiyormus gibi anlatinca sabahki halimi telasli bir hal diye dusunmeyin sakin. gayet sakin, huşu içinde, hatta relax fm esliginde...

bu arada belirteyim, ne zayifim ne de kasli, hatta ne zayifliyorum ne de kas gelistiriyorum. sadece daha mutlu oluyorum. yani simdilik.

bi de tiras olmasam iki sabahta bir... dikkat ettim, o sporu yapamadigim sabahlar, aslinda tiras oldugum sabahlar. hayir geceden tiras olamam, uzuyolar sabaha kadar...
  • yaklaşık son 3 aydır haftanın en az bir günü 7 de kalkıp kendimi tekrar yatağa attığımdan, tekrar gözümü açtığımda saatin 10 olduğunu görmemden ötürü işe doğru attığım depar ile kralını yaptığımı düşündüğüm spor türü.
  • genellikle, sabah daha karga bokunu yemeden kendini sokağa atıp koşmak olarak akıllara gelen spor aktivitesidir. sabah uyandıktan sonra, kısa ve hafif bir ısınma seansı, ardından efor harcatacak esas spor (ip atlama bile olabilir) ve gerdirme hareketleriyle yapılacak final. güne zinde bir vucutla başlamanız için yeterli olacaktır. sonuç olarak, sabahları spor yapmayı düşünüp de işi illa kendinizi sokağa vurup koşmak olarak görüyorsanız boşuna uzak durduğunuz bir aktivitedir. şınav, mekik, ip atlamak, yoga, plates vs. bile gayet güzel seçim olur sabah sporu adına.
  • yaptığınız kahvaltıdan tat alma, işe güler yüzle gitme, bir saat harcayıp en az üç saat verim kazanma şansıdır.
    (bkz: bir koyup üç almak)
hesabın var mı? giriş yap