• bir kadın ismi, sebahat şeklinde yazılanı veyahut sebayat biçiminde telaffuzu da mümkün. ayrıca kız ismi yerine kadın ismi diyerek çağ atladım, kendimi tebrik ediyorum.
  • ayrıca bu isme dair,
    "her sabah ata binerdi" şeklinde üçüncü şahısları konu edip iğrenç espri yapmak da olasıdır.
  • nazım hikmet'in yazdığı bir oyun. nazım bu oyunda veremin sosyal ve ekonomik nedenleri üzerinde durmuştur ki, verem bize bugün komik bir hastalık gibi gelebilir. verem, bugün tedavisi mümkün olabilen bir hastalık olabilir. belki de daha sonraları işlenen oyunlarda gözümüze klişe olarak görülebilir ama gerçektir ve acıdır. nazım, "sabahat" oyununu yazdığında ülkede %10 oranında veremli hasta vardır ve bu hastalar ölümle karşı karşıyadır. bu konuyu işlemiş başka bir yazar da yoktur… nazım kendine has üslubuyla bu hastalığın ve kişiler–çevre üzerindeki sosyal etkisini, ekonomik etkisini ele almıştır ve bu ele alınış biçimi gerçekçi bir yaklaşımla verilir. verem nedir, nasıl bulaşır, verem savaş derneği nedir, orada insanlar nasıl davranır, bir insanın kan tükürmesi nedir... bu konular üzerinde hiç kimse durmamışken nazım yalnızca verem konusunu işleyişiyle türk dram edebiyatında büyük bir yer edinmiştir. yani insanı insana anlatmıştır...
  • kafiye takıntılı bir ebeveyne sahipse, kızkardeşi mutlak surette nebahat olur bu hanım kardeşimizin. birkaç örneğini gördüm ettim şahsen
  • hafif fasil esliginde sakin bir ortamda rakinizi icebileceginiz guzel mekan..

http://sabahat.biz/
  • (bkz: sebahat)(bkz: sabuha)
  • hakkında bilgi bulamadığımız büyük parmakkapıdaki fasıl tarzı bir mekan...
  • bu dünyada annem kadar,hatta annemden çok sevdiğim insandır diyebileceğim ve bunu demekle hiçbir şeyi abartmış olmayacağım.annemden daha çok tanıdığım,beni annemden daha çok tanıyan ve her zaman bana dünyada en yakın insan olarak kalacak nadide kişi.o benim dostum,arkadaşım ve aynı zamanda halam.
  • annemin adı... şu dönemde herhangi bir anne babanın doğan çocuğuna -merhum annesinin ya da babasının ismi olmadığı sürece- koymayacağı isimlerden bir tanesidir aynı zamanda.. bir şey daha var; o da bu ismin romans vatandaşlarımızla fazla özdeşleşmiş olması olabilir. yani çocuk büyüdüğünde kendini kibariye'nin annesiyle akraba sanmasın diye bu ismi çocuğa koymakta tereddüt edebilirler... romans kardeşlerimizce lopez tadında bir isim olsa gerek.

bunun erkek versiyonu da var.

(bkz: bayram)
hesabın var mı? giriş yap