şükela:  tümü | bugün
 • eskilerden, güzel sesli bir türkücü.
 • genelde alevi semahları, deyişleri söyleyen, ev hanımı görünümünde bir abla. ismi, cismi televizyonlarda hemen hemen hiç görünmese de, epeyce büyük bir dinleyici kitlesi olduğu söylenedurur. sanırım yurtdışında yaşıyor.
 • 1997 de londra caz festivalinde söylediği alevi karşılaması ile yeri göğü inleten, fikret otyamın deyişi ile turna avazlı kişi.
 • sadece kendisine özel bir hayran kitlesi olan türkücü...bu kitle genelde şakıcının tipine, şurasına, burasına değil de sesine ve yorumuna bakar*...
 • dünyada da taninmaya ba$lami$
  ,hatta fransizlarin bile fransiz kalmayip belcikayla ortak yapim belgesel hazirladiklari turklercede taninmasi gereken dunyanin en buyuk etnik sarkicilarindan biri.
 • dunyaca taninma nedenleri:1996 yılında london jazz festivaline davet edildi. grand union orchestra ile echoes from anatolia (anadolu'dan yansımalar) projesini hazırladı. başta london jazz festivali olmak uzere londra, dublin ve glasgow da 10 konser yapti. bu calisma aynı zamanda bir halk müzigi sanatcisinin jazz ve turkuler uzerine hazirladigi ilk uluslararası proje olmasi acisindandan da onemlidir.
  1999 yılında queen elizabeth hall’de "womens of tradition’’ projesinde turkiye'yi temsil etti. ayni yil echoes from anatolia konserleri redgold music tarafindan kaydedildi ve tum dunya da satı$a sunuldu.

  2000 yilinin $ubat ayinda fransiz kultur bakanligi tarafindan fransa’ya davet edildi. 11 subat 2000 cite de la musique paris, 13 $ubat 2000 dieppe ulusal sahne, 15 $ubat 2000 saint claude $ehri kultur merkezinde 3 konser verdi. ayni yilin haziraninda lyon da "dogu festivaline" cagrildi. 25 kasım 2000 de etnik muzigin mabedi kabul edilen "theatre de le ville" de konser verdi. fransız-belçika ortak yapimi olarak hayati ve çalismalari belgesel yapildi. bu belgesel mezzo ve muzzik adli tv kanallarinda yayinlandi. belgesel yakinda tum dunyada yayinlanacaktir. 2001 $ubatında hollandali unlu $anson $arkıcı jasperina de jong ile 5 konserlik hollanda turnesi yaptı. 31 mart–1 nisan tarihlerinde brezilyanin sao paolo kentinde iki konser veren akkiraz turkuleri ilk defa güney amerika'ya okyanus otesine tasidi.
 • turku soylemek icin yaratilmis kadin.kinali kar in jenerigindeki turkucu.
 • sabahat akkiraz'in londra caz festivali ve fransa-theatre de le ville'de verdigi konserlerin canli kayitlari bir album olarak avrupadan sonra turkiyede de satisa sunulmustur. ilk parca haric hepsi canli konser kaydidir ve son 6 parca caz enstrumanlari ile muhtesem yorumlanmistir. alinmalidir, dinlenmelidir.
 • vala su yaptıgı konserlerın onda birini tarkan yapsa idi bugun anahaberden inmeyip butun televolelerde haber konusu olmuş gıtmısti
 • (bkz: lamekan)
hesabın var mı? giriş yap