şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir başlık olmalı.. o romanlardaki o şahaser sözler bir arada toplanmalı.

'insanların en zayıf tarafları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden, kafalarını patlamadan inanma husundaki hayret verici teyamülleridir. dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çıldıran kalabalıktır. '
  • "seni seviyorum. deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum."

"varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette değildi; fakat yokluğu müthişti." *
  • "içimde biriken hislerin birdenbire patlayarak, beni zerreler halinde dağıtacağından korkuyorum."

içimizdeki şeytan kitabından.
  • 'gözlerimi kapadığım zaman senin hayalini görüyorum' diyorsun. ah aliye, ben gözlerim açıkken bile hep seni görüyorum.
    (bkz: canım aliye, ruhum filiz)
  • "hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olmayacağını henüz idrak etmemiştim"

"artık hiçbirşeyin değişmesine imkan yok. lüzum da yok"

(bkz: kürk mantolu madonna)
  • “acılar kalbimi nasırlaştırdı ve kalbim, her zaman üzerine basılan bir nasır gibi sızlıyor. yalnız ben artık bağırmıyorum, bağıramıyorum.”
  • "kendi ruhunun pisliğini bu kadar yakından gören bir adam başkalarının temiz olacağına inanabilir mi? "