şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin belki de en iyi çevirmeni,kendi kitapları da var,ama asıl adından sözettiren çevirileridir.montaigne'in denemeler'i,hayyam'ın bütün dörtlükler* çevirileri onun ne kadar başarılı olduğunun göstergesidir.okurken montaigne ve hayyam'ın türkçe yazdığı hissine kapılıyorsunuz.
 • genellikle deneme türüne eser veren bir yazar. takdir edilesi.
 • 1908 yilinda dogdu.ataturk'un buyrugu ile sinava girerek avrupa'da egitim gorecek genclerin arasinda yeraldi.dijon edebiyat fakultesi'ne girdi.daha sonra avrupa'da birkac sehirde daha egitim gorup istanbul universitesi fransiz dili ve edebiyati bolumunde docent olarak calsimaya basladi.fakulte, varlik, agac dergilerinde yazilari cikti.orhan veli kanik, nurullah atac, melih cevdet anday'le birlikte tercume dergisini cikardilar.denemeler, hayyam'in dortluklerinin yanisira vedat gunyol'la birlikte sartre'den ve daha bircok unlu yazardan ceviriler yaptilar.ismail hakki tonguc'la tanisarakkoy enstituleri'nin kuruculari arasinda yeraldi."anadolu roma mozaikleri,hıtıt gunesi,surname,karagozun dunyası" gibi onemli belgeseller hazırladı.13 ocak 1973'te vefat etti.
 • "kendi aklını kullanmayan insan, kitapların en güzeline de inansa, özgür düşünemiyor demektir."

  sabahattin eyuboğlu (eyüboğlu değil!)
 • (bkz: hasan güreh)
 • akçaabat'ta doğmuş (1908), ilköğrenimi kütahya'da ortaöğrenimini trabzon'da yapmıştır. yüksek öğrenimi ise atatürk'ün yurt dışına görderdiği ilk kafileyle gittiği fransa'da dijon, lyon ve paris üniversitelerinde dil, edebiyat ve estetik okuyarak tamamlamıştır (1928 - 1932). yurda dönünce istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi'nde fransız dil ve edebiyatı doçenti olmuştur (1933 - 1939). daha sonra ankara'da maarif müfettişliği ve talim terbiye kurulu üyeliği yapmıştır. hasanoğlan yüksek köy enstitüsü'nde kültür tarihi dersleri vermiştir (1943 - 1947). bu arada tercüme bürosu'nda çalışmıştır (1939 - 1947). ikinci kez paris'e gitmiş (1947 - 1948), dönüşünde istanbul üniversitesi fransız dili bölümü'nde karşılaştırmalı türk - fransız edebiyatı (1950 - 1960), teknik üniversite'de ve tatbiki güzel sanatlar okulu'nda sanat tarihi (1951 - 1958) dersleri okutmuştur, 27 mayıs 1960 müdahalesi'nden sonra 147'le içinde iade edildiği görevlerinden yalnızca teknik üniversite'deki öğretim üyeliğini kabul etmiştir.
  sabahattin eyüboğlu, vedat günyol'a birlikte babeuf'ta çevirdiği devrim yazıları (1963) adlı kitap dolayısıyla ceza yasa'nın 142'nci maddesine uymamakla suçlanarak mahkemeye verilmiş, beraat etmiştir (1966). eyüboğlu 12 mart darbesinden sonra da sıkıyönetim komutanlığı'nca gizli örgüt kurmak suçuyla vedat günyol ve azra erhat'la birlikte tutuklanmış, davada beraat etmişlerdi. eyüboğlu, 13 ocak 1973'te istanbul'da ölmüştür. sabahattin eyüboğlu m.a. cimcoz'la birlikte yaptığı eflatun'un devlet çevirisi ile türk dili kurumu çeviri ödülünü (1959), mavi ve kara adlı deneme kitabı ile de ataç armağanı'nı kazanmıştır (1960).

  yazın yaşamı

  eyüboğlu 1930'lardan itibaren yazmaya başlamış, hakimiyet-i milliye, tan, kültür haftası, insan varlık gibi gazete ve dergilerde yayımladığı ilk yazılarında çağdaş yazın, sanatın ulaştığı aşamayı değerlendirmiş, bugünle dün arasında kurulabilecek bağlantı noktalarını aramıştır. eyüboğlu, yazın sorunlarından sanata tarihi sorunlarına uzanan geniş bir alan üzerinde ürün vermiş, arada kısa metrajlı filmler ve bugün bile aşılamamış çeviriler yapmıştır.
  eyüboğlu, yurda döndüğü tarihten ölümüne kadar geçen süre içinde, düşünce yaşamının önemli bir adı olmuş, deyim yerindeyse, türkiye'nin kültürel odaklarından biri haline gelmiştir. yazarın çevresinden olduğunu söyleyen azra erhat, bu üretken yazın ve düşün adamı için şunları yazmaktadır. "görme ve düşünme gücünü bir projektör gibi yaşam alanlarının ve insan etkinliklerinin üzerinde gezdirerek, birçoğunu en güncel durumları, sorunları ile aydınlatmış, bulgularını da canlı eyleme dönüştürerek kendisi ve çevresi için yaratıcılık yolları açmağa uğramıştır".
  yaşamı boyunca durmadan üreten, imzalı - imzasız, ortaklaşa yüzlerce yazı yayımlayan, kitaplar yazan, çeviriler yapan eyüboğlu'nun yazılarının dört tarih dönemine ayrılabileceğini belirtmektedir. erhat:
  1 - 1933'ten 1939 sonuna dek uzanan istanbul dönemi yazıları,
  2 - 1940 - 1947 ankara dönemi yazıları,
  3 - 1947 - 1952 paris mektupları, yaprak dergisi ve maya galerisi ile ilgili yazın ve sanat yazıları,
  4 - 1957 - 1973 dönemi yazı ve çevirileri.
  yapıtları
  deneme - inceleme:
  avrupa resminde gerçeklik duygusu (1952 m.ş. ipşiroğlu ile), fatih albümüne bakış (1952 m.ş. ipşiroğlu ile), mavi ve kara (1961), yunus emre'ye selam (1966), yunus emre (1971), sanat üzerine denemeler (1974), pir sultan abdal (1977), köy enstitüleri üzerine (1979),
  çeviri:
  fransa üzerine deneme (1953 - e.r. curtius'tan), devlet (1959), şiir çevirileri (1976), vb.
  film:
  anadolu ormanları (1956), siyah kalem (1957), karanlıkta renkler (1957), nemrut dağı tanrıları (1957), hitit güneşi (1957), göreme (1959), surnâme (1959) vb.
 • tv8 de yayinlanan yasamdan dakikalar adli programda kingdom of heaven filmi hakkinda konusulduktan sonra selahattin eyyubi nin buyuk buyuk dedesi oldugu iddia edilen yazar ve cevirmen.

  (bkz: gotunden sallamanin en guzel ornegi)
  (bkz: yasamdan dakikalar palavralari)
 • güzel tiyatro çevirileri de bulunan şair adam.

  (bkz: macbeth)
 • kendi denemelerinde halk kavramını sıkça vurgulayan, devletin ve milletin esas gücünü halka saygıda ve ona hizmette gören, en büyük yalanın halka ve çocuğa söylenilen yalan olduğuna inanan (çünkü ikisi de çabuk kanar) demorasi ve özgürlük yanlısı. edebiyatçı olduğu kadar aynı zamanda düşün işçisidir sebehattin eyüboğlu.
  montaigne'nin devasa eseri "denemeler"i ve daha bir çok yabancı kitabı türkçemize kazandıran güçlü bir mütercimdir de esasında. (bkz: mavi ve kara)
 • kimi günümüz aydınlarını gördükçe, içim titreyerek, burnum sızlayarak, sevgiyle, saygıyla, hasretle andığım eğitimci.