şükela:  tümü | bugün
 • 1940'lı yıllarda 4 yıl paris konservatuvarı'nda çağın öncülerinden arthur honneger ve darius milhaud gibi ünlü bestecilerle çalışmış ünlü besteci.
  (bkz: deli dumrul)
 • deli dumrul'dan başka karagöz ve nasrettin hoca adlı iki operası daha vardır.
 • 7 temmuz günü hayatını kaybetmiş olan devlet sanatçısı(ymış).

  az önce palamutbükü'ndeki camiden öğrendim öldüğünü ve kim olduğunu, imam veya okuyan kimse işte o dedi devlet sanatçısı falan diye. hollanda'da ölmüş ama palamutbükü'ne defnedilecekmiş, vasiyeti öyleymiş.
 • yaşayan en eski çağdaş türk müziği bestecisiydi 1919 doğumlu sabahattin kalender, dört gün önce yaşamını yitirdi. artık yirminci yüzyılın onlu yıllarında doğan bestecimiz kalmadı (yirmilerde doğan ilhan usmanbaş'a, ertuğrul oğuz fırat'a, ilhan mimaroğlu'na uzun ömürler). evin ilyasoğlu şöyle tanımlıyor kalender'in yapıtını ("çağdaş türk bestecileri", pan yayıncılık, 1998; s. 79) :

  //besteleri modal bir yapıdadır ve nükteli bir anlatım göze çarpar. sabahattin kalender, hüzünlü ve yalnız geçen gençlik günlerine karşı, yapıtlarında coşkulu ve neşeli bir ortam gözetmiştir. genel olarak, türk halk danslarının ve türkülerin canlı ritimlerinden yararlanmıştır. halk danslarının coşkusunu en yalın biçimiyle koruyacak bir orkestrasyon ve armoni düzeni kurmayı amaç edinmiştir.//

  *

  ekleme : ilhan mimaroğlu'na yolladığım uzun ömür dileğimin ömrü beş günmüş ne yazık ki.