• mit istihbarat dairesi eski başkan yardımcısı.
  1977 yılında mit'in üçüncü adamı iken cia ve ingiliz gizli servisi'ne bilgi satarken yakalanmıştır. sorasında 17 yıl hapse mahkum edilmiş ama 1984 yılında çıkmıştır. 1994 yılında ölmüştür, iyi de olmuştur.
 • “teşkilatın kullandığı bütün teknik malzemeler cia tarafından temin edilmiştir. personel amerikalılar tarafından yurtdışındaki kurslarda eğitilmiş, teşkilat binası cia tarafından kurulmuş, eğitmenleri cia sağlamıştır.(...) personel yıllardan beri cia gibi çalışmakta, amerikan servisi hesabına görev almakta, yurtiçi ve yurtdışındaki operasyonlarda ücret kabul etmektedir" diye bir açıklaması oldugu rivayet edilen sahsiyet.belki de mitle olan husumetinden olsa gerek.
 • zincirbozan isimli filmde "cüneyt torun" karakteriyle işlenmiştir..
  *
 • emekli kurmay albay, eski mitci.
  kıbrıs hakkında devlet arşivlerinde yer alan gizli bilgi ve belgeleri ingiliz ve amerikan istihbaratcılara servis ederken mit tarafından yapılan operasyonla yakalanmıştır.
  bilindiği üzere kendisi doğu perinçek ile yakın arkadaştır. o zamanlar aydınlık dergisine bilgi sızdıran'da yine bu ekiptir.
  mit tarafından yapılan baskınla yakalanmasından sonra aydınlık dergisinin operasyonu yürüten hiram abas ve mehmet eymür'ü aydınlık dergisinde resim,adres gibi belgelerle sol örgütlere hedef gösterdiği bilinir.
 • yılmaz özdil'in 7 temmuz 2017 tarihli yazısında bahsettiği mit eski başkan yardımcısı.

  ''milli istihbarat teşkilatı başkan yardımcısı sabahattin savaşman, 1977'de, cia adına casusluk yaparken suçüstü yakalandı. yargılanırken 'neden vatanı amerikalılara sattın?' diye sordular. anlattı… askeri ataşe ayaklarıyla abd'nin ankara büyükelçiliği'nde görev yapan cia istasyon şefi william philips'le buluşmuş, 'oğlumu abd'de okutmak istiyorum ama param yetmiyor' demişti, cia istasyon şefi de 'dert ettiğin şeye bak allah aşkına, arkadaşlar arasında paranın lafı mı olur' demişti. cıa tarafından maaşa bağlanan, önceleri her ay beş bin lira alan, sonradan 10 bin liraya çıkarılan mit başkan yardımcısı, yunanistan'dan kıbrıs'a suriye'den rusya'ya kadar, türkiye'nin tüm gizli bilgilerini cia'e vermişti. sonradan işin bokunu çıkarıp, ingiliz istihbaratına da bilgi satmaya başlayınca, ingilizlere elden belge teslim ederken, muhtemelen amerikalıların ispiyonuyla suçüstü enselenmişti.''

  ''sabahattin savaşman, mahkemede şakır şakır anlatmıştı: 'mit'le cia esasen 1950'den itibaren içiçe çalışmaktadır, mit'in kullandığı bütün teknik araçlar cia tarafından temin edilmiştir, birçok mit personeli cia'de kurs görmüştür, mit okulu cia tarafından kurulmuştur'.''
 • 1977 yılında mit istihbarat dairesi başkan yardımcısıyken, mit'in üçüncü adamıydı. bu kadar önemli bir görevdeyken cia ve ingiliz gizli servisi'ne bilgi satarken yakalandı. operasyonda görev alan hiram abas ve mehmet eymür'ü suçladı. yaptığının mit tarafından rutin olarak yapılan kardeş servislere bilgi aktarımı olduğunu söyledi. 17 yıl hapse mahkum oldu. 1984 yılında hapisten çıktı. 1994 yılında öldü.
hesabın var mı? giriş yap