şükela:  tümü | bugün
  • neredeyse ilkokul beşe kadar sınıfta hep, hafif toplu, öğretmenin gözdesi bir kız olurdu; herkesi organize etmeye çalışır, sınıfı hepimizden çok düşündüğünü öğretmenin de farketmesi için, türk eğitim kurumlarının da çağı yakalamış milletler seviyesine yükselebilmesi uğruna yıllarca saçını süpürge etmiş bir temizlikçi edasıyla öğretmene, "sabahcilar pisletiyor biz temizliyoruz hocam." derdi. beni rahatsız etmediğini hatırlıyorum bu çıkışkan tavırların, yunus diye bir çocuğa takmıştım, derslerde hayali bir hızarla kafasını kestiğimi hayal ediyordum. hafif toplu kızla ilgilenmek için fazla meşguldüm yani.

(bkz: sabahcilar yapti ogretmenim)
  • külliyen yalan olduğu öğretmen tarafından bilinen söz öbeği. genelde öğretmenin sevmediği tiplerin dikkat çekmek için yaptığı ataklarda yer alır.
  • sadece ilkokulda değil, aynı sınıfı sabah ve öğlen farklı bölümlerin kullandığı üniversitede bile duyduğum ve "oha, burada da mı" dediğim savunma cümlesi
  • olur ya , ileride vardiyali calisma ortaminda ter dokecek bebelere , birinci dereceden fayda getirecek bahane sozleri.20 sene sonrasinda "valla biz giden gruptan boyle devraldik mudurum" sekline burunur.
  • iki vardiya halinde çalışan okullarda (evet bilerek kullandım bu ifadeyi * ), öğlenci kafile öğretmenlerinin genellikle sınıfın pisliğinden, kötü kokusundan, sıralarının darmadağın oluşundan yakınmasına taş koymak amacıyla sarfedilen standart bahane. hem "bakınız biz onlar gibi değiliz, temiz ve cici çocuklarız, başkaları dağıtır biz mazlum mazlum toplar üstelik üzerine azar işittiğimizde bile sert çıkamayız", hem de "hoca, sana da n'apsak yaranamıyoruz, zaten bet sesini duymamak için götümüzden soluyoruz, başımızın etini yiyip durma dellenirsek kırırız bu okulu" iması taşır. hafif toplu, girişken kız ve cızık sesli arkadaşları tarafından sarfedilmesi, ve bu durumda bir numaralı cümleyi ima etmesi muhtemeldir.
  • ilköğretimde sıkça yaşamaya alıştıgımız olay.
    genelde sınıftda perde kopar,yerde çöp olur,kapı çizilir,duvar kirlenir vs. hoca bunu kim yaptı diye sordugunda sabahçı öğrenciler genelde "öğleciler yapmış" hocam diyerek boku onlara atarlar.öğleciler de bunun tam tersini icra ederler.
  • ogleciler her zaman daha sanssiz taraftir bu durumda,suc onlara kalir,olayin ispatlanmasi icinde hocanin hizmetliye gidip bunu teyit etmesi gerekir ki buda pek olmaz,ama suclama sirasi oglecilere geldiginde,sabahcilar daha bi saat once ayni mekanda bulunan kisiler oldugu icin hocanin yalani cakmasi kolaydir.
  • ilkokul hayatimda ihale nedir ve bir insanin uzerine nasil kalirin cevabini ogreten yegane cumle. bu cumleyi ilkokul caglarinda kuran adam su an 30 35 yasinda ve kurumsal bir dille diyor ki;

biz boyle devraldik mudurum, bizden oncekiler projeye hicbir sey katmamislar.